Ook Macron stelt: we houden vast aan Straatsburg Spaanse kledinggigant is al vaker beschuldigd van plagiaat 7 De Spaanse winkel Zara Home moet een schadevergoeding betalen voor het namaken van een Nederlands familiewapen. „Het is de eerste keer dat iemand ze op de knieën dwingt." De zaak tegen Zara Home was aangespannen door de Vlaamse ontwerper van het wapenschild, Patrick Damiaens, en de Neder landse familie Odink. Na jaren juridisch touwtrekken over het wapenschild kreeg ornamentsnij- der Damiaens gelijk. Het auteurs recht berust bij hem, aldus de rechter. Zara Home moet de pro ceskosten betalen en een schade vergoeding van 7.500 euro. „Zara Home pikt gewoon iets van internet, maakt het na en ver dient er geld mee", weet Patrick Damiaens inmiddels. „Ze denken simpelweg dat de kans heel klein is dat de ontwerper erachter komt. En als ze worden gesnapt, halen ze hun schouders op. Wat kan een kleine kunstenaar zoals ik tegen zo'n mondiaal bedrijf beginnen?" De familie Odink en Damiaens stuurden begin januari een aan getekende brief naar Inditex, de moederfirma van Zara Home. „Toeval of niet, maar een dag na dat onze brieven aankwamen, wa ren alle kaarsen wereldwijd van de websites van Zara Home gehaald. Indrukwekkend." Uit de winkel Zara Home ontkende dat het een met het ander te maken had, maar toch verdwenen de kaarsen ook uit alle Belgische winkels. „Om elke discussie met u te vermijden", re ageerde Zara Home in een brief aan de kunstenaar. Maar hier nam hij geen genoegen mee. „Het gaat mij om het principe. Dus toen Zara Home me voorafgaand aan de rechtszaak geld wilde toeschuiven, zei ik nee." Lachend: „Ik ben net een piranha. Ik bijt me vast en laat niet meer los." Volgens betrokken advocaat Dieter Delarue is dit 'een gevecht van David tegen Goliath', en is de strijd niet per se voorbij. Er kan nog hoger beroep worden aangete kend, en het vonnis heeft alleen betrekking op de in België ver kochte sierkaarsen. Verdere stap pen worden overwogen. Het vonnis moet ook worden A Het wapen van de familie Odink (onder) en de kaars van Zara Home. foto's Patrick damiaens gepubliceerd in het Heraldisch Tijd schrift, het vakblad voor familie wapens. „Al hebben ze misschien maar 50 abonnees, het maakt me niet uit. Ik heb een groot bedrijf op de knieën gekregen. Ze kunnen niet zomaar wat van me jatten en gebruiken. Daar gaat het om. Ik hoop dat andere ontwerpers nu zien dat het zinvol is om namaak aan de kaak te stellen." De familie Odink heeft geen au teursrecht en krijgt dus geen scha devergoeding. Een tegenvaller, laat Mervyn Odink weten. „Ik ben blij voor Damiaens, maar het is toch heel gek dat een Spaanse firma ons familiewapen op kaarsen kan laten drukken en die wereldwijd voor eigen gewin kan verkopen." Inditex, de moederfirma van on der andere Zara Home, wil niet reageren op de uitkomst van de rechtszaak. Plagiaat De Californische illustrator Tues day Bassen kaartte in juli 2016 via Twitter aan dat kledingzaak Zara haar werk een-op-een had over genomen met een verzameling patches die je op kleding kunt strijken. De modegigant haalde ze uit de winkel na alle online ophef over de zaak. Zara werd ook door de Belgische designer Toos Franken beschul digd van plagiaat. Het Spaanse modemerk voegde een trui toe aan de collectie die sprekend leek op een trui die Franken eerder uit bracht in haar Micro Manifesto- collectie. Het kwam niet tot een rechtszaak. Het Europees Parlement vergadert elke maand in het Franse Straats burg in plaats van in Brussel. Dat is in 1997 vastgelegd in het Verdrag van Amsterdam. De verplaatsing van de leden kost jaarlijks 200 mil joen euro en er woedt al jaren een discussie over de afschaffing van Straatsburg als zetel. Maar de Fransen willen dat niet. Franse Europarlementariërs zeiden het schandalig te vinden dat wordt aangestuurd op één plek voor het parlement, terwijl de lijken van Helmut Kohl en de allereerste voor zitter Simone Veil nog warm zijn. Brussel is ook al geen optie omdat de vergaderzaal daar op instorten staat en voor 400 miljoen moet worden vertimmerd. En dan is er nog de symboolfunctie van Straats burg als ankerpunt van de Frans- i Brusselaars willen een einde aan het heen- en weergereis Duitse verzoening. „Dit debat is absurd. Als jullie het hier echt over willen hebben, dan moeten we er alle instellingen bij betrekken. Waarom moet de ECB in Frankfurt blijven? Waarom de Commissie in Brussel?" aldus de republikeinse Anne Sander onder luide bijval van landgenoten. Voorstanders van één zetel voor het parlement in Brussel willen de aanstaande verhuizing van twee Europese agentschappen, het me dicijnagentschap en de banken- autoriteit, benutten om een einde te maken aan hun tijd en geld ver slindende heen- en weergereis tus sen Brussel en Straatsburg. Het grootste van de twee agentschap pen, die vanwege de brexit weg moeten uit Engeland, zou naar Straatsburg kunnen in ruil voor het parlement. De 'Brusselaars' hebben hun hoop gevestigd op Emmanuel Ma cron, de nieuwe Franse president die zo vernieuwend bezig is, dat hij de Eiffeltoren nog zou kunnen af schaffen. Maar ook Macron komt niet aan Straatsburg, zo bleek kort voor het debat. „De president heeft zijn houding bepaald, er verandert niets", aldus de nieuwe Franse minister van Europese Zaken Na thalie Loiseau. donderdag 6 juli 2017 Ontwerper van familiewapen wint van Zara Renske Baars Maaseik A Ornamentsnijder Patrick Damiaens. fotophilippedebeerst A Mervyn Odink met zijn familiewapen. Frankrijk heeft zich gisteravond met zijn volle gewicht op het be houd van Straatsburg als zetel van het Europees Parlement ge gooid. In een fel debat kregen voorstanders van een verhuizing naar Brussel de grofste verwij ten naar hun hoofd geslingerd. Frans Boogaard Straatsburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7