M 'Gemeente moet campers verwelkomen' Invulling kop van de Noordstraal lijkt er dan eindelijk van te komen 7 Anita Clijsen schrijft boek over rouwverwerking zv Het kwam hard aan, de dood van haar vader tien jaar geleden. De manier waarop, het stilzwijgen daarover en ook de dag waarop, haar trouwdag. Anita Clijsen scheef er als rouwverwerking een boek over: Anna's Tuin'. Anita woont met haar man Peter Clijsen in Heille, in een woning met een mooie grote tuin. Ze hebben ook een atelier in de Terneuzense bin nenstad. De tuin in Heille is haar plekje. Zeventien jaar geleden kwam Anita uit Amsterdam naar Zeeuws-Vlaanderen, voor de rust, om als harpiste in alle stilte te kunnen componeren. Schrijven is haar tweede 'leven' geworden. Ze schreef een door Jan van Loon fraai geïllustreerd boekje over de Bressiaanse robotvis Bresko en Waarom de zeespiegel gerezen was, over het draakje Freddie in de drakenzee die door zijn tranen de zeespiegel deed stijgen. 'Anna's Tuin' is anders, heel an ders, een gevoelsboek dat door Als het mensen maar tot praten over euthanasie aanzet boekverkopers wordt geplaatst in de categorieën 'mens en maat schappij', 'filosofie' en 'rouwver werking'. Het maakt Anita niet uit. „Als het mensen maar tot denken aanzet en vooral tot praten." Het praten heeft ze juist zo ge mist, toen haar vader op het punt stond euthanasie te (laten) plegen. Nog wel, zo bleek, op de dag dat zij met Peter ging trouwen. „Of hij heeft getwijfeld, weet ik niet", ver telt Anita, „en ook niet welke rol mijn stiefmoeder erin heeft ge speeld." Het zijn vragen die Anita ook na het schrijven van 'Anna's Tuin' nog bezighouden. „Ik heb mijn gevoe lens proberen te verwoorden. Ik ben op zoek gegaan naar antwoor den, maar ik heb ze niet allemaal gevonden. Het is een verwerkings proces, via dit boek, en - vandaar de titel - al werkend in mijn tuin." Marjan Luikinga, die geregeld in Aardenburg verblijft, maakte op verzoek van Anita de tekeningen voor 'Anna's Tuin'. Ze geven een beeld van hoe Anna oftewel Anita zich voelt. Blij, verdrietig. De teke ningen zijn minimalistisch. Lijnen bepalen het beeld. „Ik wil zoveel mogelijk uitbeelden met zo min mogelijk belijning", verklaart Mar jan haar werkwijze. Gelijktijdig met 'Anna's Tuin' is ook een cd van Anita en Peter Clij sen verschenen. Ze treden samen geregeld op als het duo Vaganten- kost. Peter: „Het boek en de cd moet je als eenheid zien." Het afgelopen weekend zijn ze ook zo gepresen teerd in café-restaurant De He melse Vrede in Cadzand-dorp, waar de tekeningen van Marjan Luikinga de hele maand juli ook nog zijn geëxposeerd. Meer presentaties volgen, onder meer tijdens de atelierroute 29 en 30 juli in de Terneuzense binnen stad. Anita en Peter stellen dan hun atelier aan de Donze Visserstraat 61 open van 13.00 tot 17.00 uur, de pre sentatie met muziek is om 15.00 uur. Anita waarschuwt alvast. „Als ik passages voorlees, schrikken mensen zich in het begin vaak lens." TERNEUZEN Wethouder Jack Be gijn moet zo snel mogelijk nieuw beleid ontwikkelen over hoe om te gaan met het snel groeiende cam- pertoerisme. Een motie van die strekking van VVD en Provinciaal Belang Zeeland kreeg dinsdag avond een meerderheid tijdens de Terneuzense gemeenteraadsverga dering. Jan Sips (VVD) stelde dat Ter- neuzen de nieuwe toeristenstroom juist moet omarmen. Volgens Sips lopen campinghouders niet in komsten mis vanwege de concur rentie van de gratis camperplaat sen. „Dit is een nieuwe soort toe risten die juist bij de stad en de voorzieningen wil zitten. Die gaan niet naar de kampeerboer. Wij moeten juist anticiperen en niet wegjagen." Een motie van Christenunie, D66 en SGP waarin werd gevraagd om handhaving van het maximaal aantal toegestane campers kreeg niet voldoende steun. Sociaal Ter- neuzen wilde met een motie alle camperterreinen sluiten maar kreeg van niemand bijval. Volgens wethouder Begijn is er al een grove schets van nieuw beleid ten aanzien van de camperplaatsen in Terneuzen. Hij zei te verwach ten dat hij in het najaar met een voorstel kan komen. Het plan behelst een zeven bouw lagen hoog appartementencom plex met op de begane grond de bibliotheek en een deel commer ciële ruimte. Terneuzen heeft lang, heel lang moeten wachten op een concrete invulling van het verpau perende stukje Terneuzen. De re actie van Ellen de Neef van Sociaal Belang Zeeland was illustratief. „Laten we er alsjeblieft mee begin nen", verzuchtte ze. Zorg De enige zorg die enkele fracties nog hadden, was de onzekere fac tor die de opbrengst van de ver koop van de huidige bieb is. Jan Sips (WD): „We moeten niet een nieuw contract sluiten voor de oude bibliotheek verkocht is." Cees Freeke (ssTerneuzen) zei te vrezen voor planschadeclaims van omliggende detailhandel. Met name wees Freeke op de Witgoed specialist aan de Vlooswijkstraat waarvoor de bouw van de Kam panje flinke gevolgen zou kunnen hebben. Wethouder Van Hulle ant woordde dat hij met alle belang hebbenden zou overleggen en dat hij met de betreffende onderne mer al contact heeft gehad. Wel benadrukte hij dat iedereen op zijn vingers kon natellen dat er vroeg of laat gebouwd zou worden. „Het is algemeen bekend dat het grasveld op de kop van de Noord straat maar tijdelijk zou zijn, tot er een invulling voor het gebied ge vonden zou worden." donderdag 6 juli 2017 'Zwijgen is nog wel het ergste' Harmen van der Werf Terneuzen -Anita Clijsen Anita Clijsen, 'Anna's Tuin', uitge verij Cichorei, 88 blz., 16,50 euro, ISBN978 94 91748 58 5. Anita Clijsen (rechts) bij de presentatie van 'Anna's Tuin' in Cadzand, met echtgenoot Peter Clijsen en illustratrice Marjan Luikinga. foto PETER NICOLAI De Terneuzense gemeenteraad had dinsdag weinig tijd nodig om te beslissen over een van de grootste projecten in tijden. De raad ging vlot unaniem ak koord met De Kampanje, het plan voor de kop van de Noord straat. Guido van der Heijden Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 72