Naar nul op de meter Vragen bij toekomst welzijnsorgaan AanZ Krant zoekt Zeeuwse vierdaagselopers Pensioen 2 Alsof vakantiestress al niet genoeg is, blijken we ook massaal last te hebben van verlofstress. En die begint al maanden tevoren. VERLOF STRESS Commentaar Hoe beweeg je naar nul op de meter? Welke keuze maak je om je huis te vergroenen? Woningbezitters vragen zich af wat zij moeten doen. Wachten op een collectieve oplossing? Zelf het initiatief nemen? Zonnepanelen, maximaal isoleren, een warm tepomp, mogelijkheden te over. Je raakt gemakkelijk verdwaald. Tot nu toe is de Haagse politiek niet in staat een duidelijke lijn uit te zetten. Daarom is het goed dat lokale en regionale overheden een poging hebben gedaan. Hun investeringsagenda voor de kabinets formatie blinkt echter ook niet uit door eenduidigheid. Zij noemen een breed scala aan voorbeeldprojecten, van zonneweiden tot geo- thermie. Dat plaatselijke overheden hun eigen treintjes verder wil len laten rijden is begrijpelijk. Maar als burger krijg je het gevoel dat je bent overgeleverd aan wat er toevallig in je omgeving speelt. Eén voorbeeld springt eruit. In Middelburg wordt een particu liere woning uit de jaren zeventig toekomstbestendig gemaakt. Op een dure manier, met schil-isolatie. Er wordt bewust gekozen voor zekerheid. Niet beginnen met zelf energie opwekken en dan maar afwachten wat je er in de toekomst voor krijgt. Niet experimente ren met een zware warmtepomp. Wel een zeer grondige isolatie die de warmtevraag drastisch beperkt en die niet kan worden terugge draaid zonder het huis te slopen. Vrijwel iedereen voelt wel aan dat we een extra inspanning moe ten leveren voor het klimaat. Maar mensen aarzelen door de vele mogelijkheden en de vele vragen over de effectiviteit en over de kosten. De verduurzaming van het Nederlandse woningbestand zou een flinke duw in de rug krijgen als de overheid als geheel, op alle niveaus, net zo'n duidelijke keuze zou maken als in het Middel burgse project en als zij vooral die richting met geld zou steunen. Niet experimenteren, maar isoleren. Middelburgs project geeft het goede voorbeeld: isoleren in plaats van experimenteren AanZ is actiefin Terneuzen en Bel gische buurgemeenten. Terneuzen is de grootste subsidiegever. In AanZ zijn tal van welzijnstaken ge bundeld, zoals zorgtaken in het ka der van de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo), jeugd- en jongerenwerk, maatschappelijk werk en cliëntbegeleiding. Een 'hell of job' noemt de Ter- neuzense ChristenUnie-fractie de uitvoering van al die taken. „Het welzijn van de cliënten moet even wel voorop staan", aldus de CU. „Dat houdt in dat de procedures helder zijn." Ook het CDA maakt zich zorgen. Volgens de christende mocraten moet er 'op korte termijn duidelijkheid komen over de ma nier van werken van AanZ en welke computerprogramma's nodig zijn om tot een optimale organisatie te komen'. Het welzijn van cliënten moeten vooropstaan De SGP spreekt over AanZ als 'een nu wel heel brede organisatie'. Sociaal Terneuzen noemt AanZ zelfs 'een logge organisatie die veel te snel te veel taken van belang erbij heeft gekregen'. Vandaag, tijdens de raadsvergadering, mag het college van B en W reageren. ALMANAK Nu het einde van het schooljaar nadert, nemen William (8) en zijn zus Anne (6) de wijzigingen voor volgend schooljaar door. Wat gaat er allemaal veranderen op de Kamperlandse basis school? Wie krijgt welke juf of meester? Zo komt ook juf Gilda ter sprake. William vertelt dat ze aan het einde van het schooljaar met pensioen gaat. Waarop Anne aanvult dat ze met pensioen gaat om voor haar kleinkind te zor gen. Hun moeder informeert of ze wel weten wat 'met pensioen gaan' nu precies is. De jongste telg knikt. „Dat is net als bij Dirk Kuijt. Dan stop je ermee." Kinderboerderij heropent op camping Borderplantdagen In Goede Aarde Ziekenhuislabs gaan samen Laten we maar gelijk met de deur in huis vallen. Deze dingen zijn hoogstwaarschij nlij k achtergeble ven, als de koffer op het vakantie adres open gaat: een of andere op lader (telefoon voorop); de tanden borstel, het scheermesje of andere toiletartikelen; zonnebril, zonne brandcrème, die favoriete bh of een ander kledingstuk, het fototoestel of de laptop. Tot overmaat van ramp blijkt het vakantieoord vergeven te zijn van de wilde honden, waarvan som mige met het schuim op de bek, en heb je geen inentingen voor honds dolheid gehaald. De bloeddruk stijgt voelbaar maar helaas, ook die pillen zijn thuisgebleven. Dat wordt een bezoek aan de dokter in den vreemde. „Zouden we daar de reisverzekering voor kunnen bel len?", vraag de man in een poging wat licht in het duister te brengen. Zou zomaar kunnen, maar ook die is in de hektiek van de laatste dagen vergeten. Checklist Vakantiestress is inmiddels een be kend fenomeen. Op het werk moe ten nog allerlei dingen afgehandeld en overgedragen worden. Thuis moet ook van alles geregeld wor den. Wie zorgt er voor de poes en de planten? Zijn de reisgegevens door gestuurd aan je naasten? Is er een kopie gemaakt van de huissleutel? Zijn de broodjes gesmeerd? Met een gedegen voorbereiding - tijdig en aan de hand van een doordachte checklist - kan een hoop ellende 33 procent van de werknemers geeft aan dat wel eens vakantie geweigerd is voorkomen worden, maar juist aan tijd ontbreekt het in de laatste da gen vaak. Maar eigenlijk begint de vakan tiestress veel eerder. In november of december al, ontdekte CNV Vak mensen. Onderzoek onder ruim 1.900 werknemers bracht aan het licht dat één op de zes last heeft van 'verlofstress'. Woordvoerder Kees de Vos van CNV Vakmensen: „Veel mensen moeten bij het plannen van hun va kantie rekening houden met het schema van de baas, dat van hun partner én de schoolvakanties van de kinderen. Dat blijkt heel lastig. 33 procent van de werknemers geeft aan dat wel eens vakantie ge weigerd is." Werknemers zónder kinderen en/of partner zien vaak met lede ogen toe hoe hun collega's met gezin de schoolvakanties clai men. Verplicht Naast het afwijzen van verlofaan- vragen is er ook het verschijnsel van de 'verplichte vakantie', vooral in de bouw en industrie, zegt Kees de Vos. „Dat zien wij als onwense lijk." NIJMEGEN In Nijmegen begint op dinsdag 18 juli de 101e editie van de Vierdaagse. Ruim vijftigduizend mensen hebben zich aangemeld om vier dagen lang 30,40 of 50 ki lometer te wandelen. De afgelopen jaren bevonden zich in de stoet wandelaars zo'n zeshonderd Zeeuwen, vaak her kenbaar aan de Zeeuwse vlaggetjes. Deze krant is op zoek naar Zeeuwse wandelaars van de Vier daagse: mensen die bijvoorbeeld vanwege een speciale reden meelo pen, die voor een goed doel lopen, een jubileumeditie beleven of juist voor het eerst mee wandelen. Doet u mee of wilt u een wande laar aanmelden? Stuur uiterlijk woensdag 12 juli een bericht naar e- mailadres verslaggeving@pzc.nl. Vermeld uw naam, contactgege vens en de reden waarom u mee loopt of waarom u iemand anders aanmeldt. De redactie maakt een selectie uit de inzendingen en neemt mogelijk contact met u op. donderdag 6 juli 2017 n Het toekomstig functioneren van welzijnsorganisatie AanZ roept vragen op. Meerdere poli tieke partijen in Terneuzen wil len er duidelijkheid over. Harmen van der Werf Terneuzen - ChristenUnie, Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl NIEUWVLIET Camping International in Nieuwvliet heropent za terdag de vernieuwde kinderboerderij op fees telijke wijze. Ook de re cent geplaatste 'fauna muur', waarin muizen, mussen, insecten en vleermuizen huizen, wordt officieel in gebruik genomen. De opening is om 13.00 uur en daarna is er in speeltuin Piere wiet van alles te doen, zoals vrij spelen, een die- renfeestmaal en schmin ken. BIERVLIET Kwekerij In Goede Aarde in Biervliet houdt op 7, 8 en 9 juli borderplantda gen. Er worden kleurrijke combinaties van border- planten getoond en er is een stand met tuinge reedschap. De koffie- en theefooien gaan naar KWF Kankerbestrijding en de stichting PASpoort. Vrijdag 7 juli tussen 10.00 en 20.00 uur, zaterdag 8 juli en zondag 9 juli van 10.00 tot 17.00 uur. Meer informatie staat op kwe- kerij-ingoedeaarde.nl. TERNEUZEN De laboratoria voor mi crobiologie van Zorg- Saam Zeeuws-Vlaande- ren en de West-Bra bantse ziekenhuizen Bra- vis en Amphia zijn gefu seerd onder de naam Mi- crovida. Het doel van de krach tenbundeling is, aldus arts-microbioloog en di recteur Bram Diederen, het behoud en de verbe tering van de kwaliteit van de diagnostiek en medische advisering. Voor patiënten verandert er in de praktijk niets. Een nieuw plafond in één dag! PLAFONDS Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Tel: 0113-270000 www.plameco.nl Vakantie Ondine van der Vleuten Vlissingen - Kees de Vos, CNV Kijk voor de belangrijkste resulta ten uit het onderzoek op onze website pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 69