'Hier zijn de schoolkinderen van Nieuw Aurora heel blij mee' rSHMI Veel vragen bij vertrek provincie uit plan Perkpolder 'Onderzoek gevolgen windturbines kering' Ook zij zijn geslaagd! 1 r IB v»r* 10 ZE 'Abba-piano' past in klein theater Nb :;§v i -*rm Theater De Verwachting in Ritthem heeft een klapvleugel gekregen waarvan er nog maar vijf op de wereld zijn. Of het echt de vleugel is waar Abba-componist Benny Andersson het liefst op speelde, is niet te achterhalen. Bij zonder is hij wel: de Rippen Lind ner Tilting Wing Grand Piano. Of tewel de klapvleugel. Ideaal voor theaters met kleine podia en grote wensen. Peter de Neef van Klein Theater De Verwachting in Ritt hem moest afstand doen van zijn eigen vleugel toen hij en zijn vrouw Esther naar het theater ver huisden, maar het bleef knagen. In overleg met concertpianist Jeroen van Veen hoe een behoorlijk in strument op het kleine podium van het oude dorpshuis te krijgen, kwam die op het idee van een klapvleugel. Een inklapbaar instru ment, rond 1970 door de pianobou- wersfamilie Rippen bedacht en ge maakt. „Van Veen wist dat piano expert Pieter Verhulst in Delft er net twee heeft gereviseerd. Hij had liever dat die instrumenten mu ziek maken dan in zijn atelier staan. Wij mochten kiezen", ver telt De Neef. Zo kwam de witte vleugel in Ritthemse bruikleen. „Ingeklapt is hij net 40 centimeter breed". Verhulst stelt dat er op de wereld nog maar vijf van deze piano's zijn en nu één in Ritthem. „Het zijn zeldzame instrumenten. Ik ben er nooit een tegengekomen", beves tigt pianostemmer en -kenner Joost van Harteveld van De Ha- mernoot in Middelburg. „Verhulst weet alles over de pianobouwers Rippen. Als hij zegt dat er nog vijf zijn, zijn het er geen vijftig." Binnenkort wordt de klapvleu gel in Ritthem ingewijd door pia nist Van Veen. De datum volgt nog. Een lege grijze doos overhandigden leerlingen van groep 7/8 gisteren aan Nelson Tiapoe. Hij is contact persoon voor de stichting in Suri name. De doos staat symbool voor de echte container barstensvol spullen die in augustus naar Suri name wordt gestuurd. De scholieren hebben een actie dag gehouden door 24 uur op school te blijven, zich daarbij te la ten sponsoren, tegen betaling spel letjes te doen en bij ouders om tweedehands spullen te vragen. „Het doel sprak ons aan, omdat het ook over scholen gaat", vertelde Demy van der Poest Clement (11). „Het was veel werk om dit allemaal te organiseren, maar het leverde ook veel op. We dachten dat 300 euro al knap zou zijn, maar het werd 1.059,76 euro. Daar schrokken we wel een beetje van. Maar we zijn natuurlijk heel trots, op de hele school." Juf Marleen de Ridder van groep 7/8 was op haar beurt onder de in druk van haar leerlingen. Ze weet uit ervaring hoe nodig die hulp voor Nieuw Aurora is. „Ik heb elf jaar geleden in Suriname stage ge lopen. Toen heb ik ook twee weken in Nieuw Aurora gewerkt. De scho len hebben echt nieuwe spullen nodig. Als je daar op een stoeltje gaat zitten, moet je oppassen voor splinters in je billen." Nelson Tiapoe is contactpersoon voor de stichting. De container die de stichting in augustus naar Suri name laat vervoeren, wordt door hem ter plekke begeleid. Volgens hem weet heel Nieuw Aurora dat in Zeeland een hulpproject voor hen is opgezet. „De kinderen zullen heel blij zijn met de spullen. Ze vin den het ook best spannend, want er is hen wel vaker door mensen be loofd dat ze geholpen zouden wor den en dan kwam er niks." Daar hoeven ze nu niet bang voor te zijn, benadrukte Pim van Kam pen, voorzitter van de stichting. „De container gaat op 4 augustus naar Suriname. En ik ga in augustus zelf kijken en helpen om te zorgen dat alles op de goede plek komt." tBu' 'SS<ij 4 1 k ff na Gisteravond vond een extra com missievergadering plaats over het besluit dat het provinciebestuur dinsdag had meegedeeld. Morgen moeten de Staten al beslissen over een garantstelling van 3,3 miljoen euro aan Perkpolder Beheer BV, waarvan de gemeente Hulst dan als enige aandeelhouder overblijft. „Waarom zo snel?", vroeg SP-frac- tievoorzitter Ger van Unen. Vrijwel alle partijen kunnen zich vinden in het besluit om uit het project te stappen, maar ze hadden nog wel veel vragen. Hoe groot is het risico op een financi ële strop? Staat de provincie dan als eerste aan de lat? En wat als de gemeente Hulst grote veranderin gen aanbrengt in het project? „Het heet nog steeds Perkpolder. De naam is ongeveer het enige dat in de loop der jaren hetzelfde is ge bleven", aldus Joan van Burg (SGP). Ook na het verlenen van een garantstelling zouden de par tijen het liefst nog enige grip wil len houden op het project. „Ons wordt bijna om een carte blanche gevraagd", zei Rinus van 't West einde (CDA). Gedeputeerde Jo-Annes de Bat betoogde dat de Staten in decem ber al wisten dat de deadline voor de zomer lag. Een externe accoun tant heeft de zaak doorgerekend en geoordeeld dat Hulst het pro ject aankan. Verder is afgesproken dat de helft van een eventuele schuld altij d door Hulst wordt be taald. „De gemeente zal dus stu ren op nul." En voor de andere helft hebben private partijen een De naam is ongeveer het enige dat in de loop der jaren hetzelfde is gebleven grotere garantstelling afgegeven dan de provincie. De contouren van het plan zijn vastgelegd in het bestemmings plan. De Bat: „We moeten wel vertrouwen uitspreken in de ge meente Hulst. Die wil dit plan uitvoeren." A-viertje De Bat zegde de Staten nog voor de vergadering van morgen een A-viertje toe met de uitgangspun ten voor de onderhandelingen die hij nog over de garantstelling gaat voeren. Is dat lijstje in orde, dan zullen de Staten het besluit steu nen om uit het plan Perkpolder te stappen. De gevolgen voor de uitbreiding van de windturbineparken op de Oosterscheldekering moeten nauwkeurig in beeld worden ge bracht. Het gaat daarbij vooral om het effect op de natuur, het landschap en de dijkveiligheid. Dat stelt de Commissie m.e.r., die adviseert over de inhoud van milieu-effectrapporten. Op de Oosterscheldekering zijn diverse plannen voor nieuwe turbines of het vervangen van bestaande turbines door exemplaren met een hoger vermogen. De huidige capaciteit is in to taal 80 megawatt. Die wordt ver groot tot ongeveer 130 megawatt in 2020 en rond de 140 megawatt in 2027. De commissie m.e.r. adviseert de betrokken gemeenten (Veere en Noord-Beveland) de gevolgen ervan uitgebreid in beeld te brengen en daarbij te kijken naar de situatie van nu, in 2020 en 2027. Ook de alternatieven (zoals het type turbine) moeten tegen elkaar kunnen worden afgewo gen. De commissie pleit er verder voor ook het deelproject Rog- genplaat-West op Schouwen- Duiveland bij het milieu-effect- rapport te betrekken. donderdag 6 juli 2017 BB Zeldzame klapvleugel Claudia Sondervan A Peter de Neef van het theater in Ritthem achter de klapvleugel. FOTO RUBEN OREEL Scholieren van De Linge in Bie- zelinge hebben ruim 1.000 euro en allerlei spullen ingezameld voor twee scholen in Suriname. Ze steunen daarmee de Stich ting Kinderen van Nieuw Aurora, die in Zeeland is opgezet door Pim van Kampen uit Middelburg. Maurits Sep Biezelinge Tff" A r A Luca Vermue, Harwien Weezenbeek, Demy van der Poest Clement, Amy Willemse, Denise Boot en Danique van der Vreede (vlnr) overhandigen een symbolische container vol schoolspullen aan Nelson Tiapoe voor twee scholen in Suriname, fotomarcelledavidse Het is prima als de provincie uit het project Perkpolder stapt, maar Provinciale Staten willen wel garanties dat het plan niet verandert en er geen onver wachte rekeningen opduiken. Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Joan van Burg (SGP) Rolf Bosboom Neeltje Jans REYNAERT COLLEGE, HULST Vmbo BB Dienstverlening en Com mercie Zoë Westerhof, Kloosterzande Vmbo KB Metaal Dylan Picavet, Hulst Vmbo TL Economie Fabiënne de Clippelaar, Kloosterzande; Marissa Fokkens, Kloosterzande; Laura Vermeulen, Hulst; Anne Weeda, Clinge; Joyce Zalme, Terhole Vmbo TL Techniek Björn de Block, Hulst; Julia Molhoek, Kloosterzande; Linouk Neve, Hulst Vmbo TL Zorg en Welzijn (intrasector) Kasper Vermorken, Vogelwaarde Havo Cultuur en Maatschappij Talitha Duininck, Sint Jansteen Havo Economie en Maatschappij Carlo Schillemans, Heikant Havo Natuur en Gezondheid Kevin Kerckhaert, Hulst Havo Natuur en Gezondheid Natuur en Techniek Selina Lafertin, Hulst; Marnicq de Regt, Hulst; Tim Vanassche, Koewacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 66