Geschil over poort duurt voort Voor het afvalproject zijn heel wat extra prullenbakken nodig 7 Dankzij twee leerlingen zijn ze op de School met de Bijbel in Poortvliet fanatiek afval aan het scheiden. Verbetering van gevaarlijke fietspaden Thuis scheiden we keu rig ons afval, maar waarom doen we dat op school eigenlijk niet? Dat vroegen Maud Heijboer en Topagna Tol van de Jenaplan School met de Bij bel in Poortvliet zich af. Het bleef niet bij die vraag. De twee meiden van 12 trokken de stoute schoenen aan en trokken de directeur van de school aan z'n jasje. Of ze een pro ject mochten opzetten om de school zoveel mogelijk restafVal- vrij te maken. Zo'n verzoek kun je natuurlijk alleen maar met een en thousiast 'ja' beantwoorden. „Om het project te laten slagen, hadden we heel wat extra prullen bakken nodig", vertelt Topagna. „Die hebben we eerst gezocht. Daarna hebben we ze versierd met plaatjes, zodat te zien is welke soort afval erin moet." Enthousiast Alle leerlingen zijn nu al een paar maanden enthousiast aan het scheiden. Ze zijn begonnen met plastic. „Zelfs de kinderen uit groep 1,2 en 3 doen mee", stelt Maud tevreden vast. „We hadden gedacht dat zij nog niet helemaal zouden begrijpen waarom afval scheiden nodig is, maar dat viel reuze mee." De meiden verlaten binnenkort de school, maar hebben al opvolgers gevonden die het project zullen voortzetten. Het is de bedoeling dat in de toekomst nog meer afval apart wordt weggegooid, zoals bij voorbeeld het gft-afval. Of Maud en Topagna ook op hun nieuwe scholen - respectievelijk het Prins Maurits in Middelharnis en de Steenspil in Halsteren - gaan hameren op het goed scheiden van afval weten ze nog niet. „Ik geloof dat ze het om mijn nieuwe school al best goed doen", zegt Topagna. De initiatiefneemsters van het afValproject kregen gisteren be zoek van wethouder Jan Harmsen, die binnen de gemeente over het Zelfs de kinderen uit groep 1,2 en 3 doen mee afvalbeleid gaat. Hij complimen teerde de meiden met hun project. Het past volgens hem goed binnen het beleid van de gemeente om het aantal kilo's restafval flink te rug te dringen. Met dat doel loopt op dit mo ment een actie waarbij honderd gezinnen uit de gemeente zo wei nig mogelijk restafval proberen over te houden. „Ik had maar zestig gram afval in de grijze container zitten", stelde Harmsen trots. Maar je hebt altijd baas boven baas. „Ik had maar vijf tig gram", grapte juf Sarien Over- duine. Ook had Harmsen nog goed nieuws voor de verenigingen die in de gemeente het oud papier in zamelen. Zij krijgen daar al een vaste vergoeding voor, maar het college heeft besloten dat ze mo gen meedelen in de winst die de gemeente maakt op het papier. „Het gaat om ongeveer twaalf ver enigingen", zegt de wethouder. „Zij mogen zo'n negenduizend euro verdelen." SINT-MAARTENSDIJK De verbe tering van het fietspad langs de provinciale weg tussen Sint-Maar tensdijk en Stavenisse zal binnen kort planologisch geen probleem meer zijn. Momenteel ligt het ontwerp be stemmingsplan waarin dit wordt geregeld ter inzage. Tegen het voor ontwerp werden vorig jaar geen noemenswaardige bezwaren inge diend. Zeven jaar geleden is langs de provinciale weg een vrijliggend fietspad aangelegd, maar over een relatief klein stuk moeten fietsers toch nog pal langs de weg rijden over een smal tegelpad. De provincie ziet dat als onwen selijk en wil ook daar een beter pad aanleggen dat verder van de weg ligt. Daarvoor moeten nog wel gronden worden aangekocht. De eigenaren van restaurant Het Grieks Hoekje en de naastgelegen boekhandel Zusterstraat 3 zijn he lemaal niet blij met de poort die pal voor hun zaken is geplaatst in het kader van het themajaar Goes-Azië. Ze hebben formeel be zwaar aangetekend bij de ge meente. Die hoopte de twee onderne mers wat milder te stemmen door hen wat 'voordeeltjes' aan te bie den. „Zo hadden we wat verwijs borden in Aziatische stijl naar het restaurant en de boekwinkel wil len plaatsen op de Koepoort of de Singelstraat", zegt burgemeester René Verhulst. „En het Grieks Hoekje had aan de overkant van de straat een pop-up-terras mogen plaatsen." De boekhandel is aange boden om wat extra kisten met boeken buiten te zetten. Volgens Saskia Verheij van de boekwinkel, die ook namens haar buurman spreekt, zitten beide on dernemers totaal niet op zulke voorstellen te wachten. De extra boekenkisten die ze buiten had mogen zetten, moesten volgens haar aan de overkant van de straat komen. „Totaal uit het zicht." Verwijsborden plaatsen zet vol gens haar geen zoden aan de dijk. „Daar loopt iedereen gewoon voorbij. Ik moet het hebben van mensen die langs mijn winkel slenteren en denken: hé, wat leuk! Juist dat wordt belemmerd door die poort." Het restaurant wil vol gens Verheij helemaal geen terras aan de overkant. „Daar zou de eige naar extra personeel voor moeten aannemen. Het zou trouwens ook een totale chaos worden aan die kant van de straat." Al met al getuigt het voorstel van de gemeente volgens Verheij niet van enige realiteitszin. De poort had volgens haar in het midden van de straat moeten komen, waar Wij zitten totaal niet op dit soort voorstellen te wachten niemand er echt last van heeft. Volgens Verhulst kan dat niet in verband met de kermis in augus tus. „Maar die kermis heeft er maar één week last van", kaatst Verheij de bal terug. „En wij maanden. Dan maak je toch vreemde afwe gingen als gemeente." De twee ondernemers handha ven hun bezwaren en mogen die maandag toelichten bij de ge meentelijke bezwarencommissie. Die doet later in de maand uit spraak. Volgens Verhulst is de ge meente sowieso niet meer van plan de poort tot het eind van het jaar te laten staan, een mogelijk heid die de vergunning biedt. Gezien de bezwaren van de on dernemers blijft het waarschijnlijk bij drie maanden. Of misschien wel korter, als de bezwarencom missie de bezwaarmakers in het gelijk stelt. p/astic donderdag 6 juli 2017 Meiden scheiden ook op school Rob Paardekam Maud Heijboer, leerlinge Twee ondernemers uit de Zus terstraat in Goes handhaven hun bezwaren tegen de grote Aziatische poort die pal voor hun zaken staat. Een gesprek met de gemeente heeft de lucht totaal niet geklaard. Rob Paardekam Goes -Saskia Verheij, boekhandelaar Topagna (I) en Maud laten aan hun klasgenoten zien in welke afvalbak ze de ijspapiertjes kunnen gooien, fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 65