Geen toestemming voor foodtrucks op carpoolplaats tt Parkeerplaats vernieuwd voor450.000euro 7 Fout in geschiedschrijving na halve eeuw rechtgezet De geschiedenis boekjes kunnen worden herschreven. Niet Cornelia Hage, maarWalterus Leijdekkers werd in mei 1917 onder groots eerbetoon begraven op hetRK-kerkhofin Zierikzee. De krans van de koningin was voor hem. Van het gezin dat 30 april dit jaar exact een eeuw geleden om het leven kwam bij een vergissingsbombarde ment op Zierikzee, is niet de man maar de vrouw apart begraven. Dat blijkt uit nader onderzoek van de PZC en gemeente-archiva ris Huib Uil. Walterus Leijdekkers (48) werd met zijn neefje en pleegzoontje Gerardus fohannes (3) in aanwe zigheid van een aantal hoogwaar digheidsbekleders ter aarde be steld op de Rooms-Katholieke be graafplaats. Burgemeester Fokker van Craijensteijn van Rengers- kerke van Zierikzee legde een door koningin Wilhelmina gezonden krans op het graf van de omgeko men gareelmaker. Zijn vrouw Cor nelia Jacoba Hage (48) was Neder lands hervormd en werd alleen be graven op de algemene begraaf plaats. Sinds de publicatie van een serie artikelen over het bombardement in de Zierikzeesche Nieuwsbode in 1967 door de toenmalig ge meente-archivaris, is altijd aange nomen dat het plechtig eerbetoon de vrouw en het pleegzoontje ten deel was gevallen. Dat bewuste ar tikel werd in 1994 opnieuw gepu- bliceerd in de Kroniek van het Land van de Zeemeermin van oudheidkundige vereniging Stad en Lande. Onderzoek in het archief van de gemeente Schouwen-Dui- veland laat evenwel zien dat Cor nelia Hage 2 mei werd begraven op het kerkhof aan de Stapelshofweg. Zij was niet katholiek en kon vol gens het gebruik niet in gewijde grond naast haar man ter aarde worden besteld. Uil: „Wij gaan de informatie cor rigeren. Hoe het foutje precies is gemaakt, zullen we wel niet meer te weten komen. De auteur is over leden. Zijn artikel is overigens ac curaat, maar je merkt dat een ver gissing gauw is gemaakt." De dodelijke bommen werden afgeworpen door een Engelse ma rinevlieger, die Zierikzee voor het door de Duitsers bezette Zee- brugge aanzag. Het toestel was om onduidelijke redenen uit koers ge raakt. In totaal zes bommen kwa men in de binnenstad terecht en veroorzaakten naast de drie slacht offers en een aantal gewonden een Je merkt dat een vergissing gauw is gemaakt enorme ravage. Veertig huizen raakten zwaar beschadigd. Nog eens driehonderd woningen lie pen in mindere mate averij op. Het huis van de familie Leijdek kers in de Sint Domusstraat werd geraakt door een voltreffer. Het ge zin was op slag dood. Extra wrang was het feit dat Walterus op 17 juli 1897 naar Zuid-Afrika emigreerde in de hoop daar een beter bestaan op te bouwen. Hij belandde mid den in de Boerenoorlog van Ne derlandse en Engelse kolonisten. Leijdekkers koos uiteindelijk ei eren voor zijn geld. Hij vluchtte voor het gevaar en keerde na drie jaar terug in Zierikzee om met Cornelia te trouwen, waar hij later door de Engelse bommen om het leven kwam. Na onderzoek kwam vast te staan dat de bommen door een En gels vliegtuig waren afgeworpen. De Britse regering besloot als ge noegdoening 92.976 gulden scha Het asfalt is versleten, de belij ning van de parkeerplaatsen is verweerd en het groen, dat het terrein begrenst, ziet er niet meer uit. Het terrein past, volgens het gemeentebestuur, niet langer in het toeristenplaatsje dat zich stap voor stap vernieuwt. Vlakbij het terrein, aan de Zee- anemoonweg, wil een projectont wikkelaar een appartementen complex met op de begane grond winkels bouwen. Voor de toe komstige bewoners zijn veertien parkeerplaatsen nodig. Die kun nen op eigen terrein worden aan gelegd, maar dat vindt de ge meente uit stedenbouwkundig oogpunt niet gewenst. Dus 'koopt' de ontwikkelaar voor 38.500 euro veertien parkeerplaat sen aan de Oude Moolweg. Voor de gemeente rest daarmee nog een investering van 411.500 euro. Dat levert een jaarlijkse last op van 24.900 euro, exclusief onder houdskosten. Het werk wordt in september aanbesteed en moet voor Pasen 2018 klaar zijn. Volgens de provincie trekken twee eettenten, al dan niet in de vorm van foodtrucks, extra ver keer naar de carpoolplaats. Er zullen dan ook meer auto's links- of rechtsaf slaan. Het kruispunt en de carpoolplaats zijn hierop niet ingericht en dat is nadelig voor de verkeersvei ligheid. Het kruispunt en de carpoolplaats zijn er niet op ingericht en dat is nadelig voor de verkeersveiligheid Verder nemen de trucks twee parkeerplaatsen in en zullen ook de klanten ervan willen parkeren. Daarmee is in de ca paciteit van de carpoolplaats geen rekening gehouden. De provincie verwacht dat de bruikbaarheid van het terrein hiermee in het geding komt. Tenslotte doet het provinciebe stuur een beroep op de Wegen verordening, die niet toestaat dat een weg anders wordt ge bruikt dan voor verkeersdoel- einden. Welke horecaondernemers op deze plek eten willen verkopen, maakt de provincie niet be kend. donderdag 6 juli 2017 3D Krans koningin was voor Leijdekkers Marcel Modde Burgemeester Fokker van Craijensteijn van Rengerskerke van Zierikzee legt een door koningin Wilhelmina gezonden krans op het graf van de omgekomen Walterus Leijdekkers en zijn neefje Gerardus. foto gemeente-archief schouwen-duiveland -Huib Uil, archivaris devergoeding uit te keren aan Zie rikzee. Saillant detail is dat dit be drag slechts ten dele werd gebruikt voor herstel van de huizen. Toen in 1927 een nieuw carillon werd ge kocht voor het stadhuis, werd 48.000 gulden voor de aanschaf bijgepast uit de kas van het zoge heten Bommencomité. Het historisch toneelgezelschap Rederijkers Zierikzee brengt hon derd jaar na dato een hommage aan de tragisch omgekomen Leij dekkers en belicht het leven in het neutrale Zierikzee tijdens de Eer ste Wereldoorlog. De stad kreeg op het hoogtepunt van de strijd tweeduizend Vlaamse vluchtelin gen te verwerken. De toneelvoor stellingen zijn te zien in septem ber. Meer informatie daarover op rederijkerszierikzee.nl Het openbare parkeerterrein aan de Oude Moolweg, vlakbij het dorpshuis in Renesse, wordt voor 450.000 euro gereno veerd. Ton van den Nouweland Renesse Twee foodtrucks mogen van de provincie geen standplaat sen innemen op de carpool plaats langs de N256 bij de afslag naar bedrijventerrein Zuidhoek in Zierikzee. Ton van den Nouweland Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60