Ontmoeting tussen twee krachtpatsers 5 <n ook enkele extreemlinkse groepen op de top af. Het gaat bijvoorbeeld om de Autonomen, gewelddadige extremisten die zich tegen de ge vestigde orde en het kapitalisme keren, en de Roter Aufbau, een groep van marxistisch-leninisti- sche signatuur die strijdt tegen in ternationale bedrijven en instel lingen. „Wie naar de links-radica len luistert, moet concluderen dat we voor een aanzienlijke geweld suitbarsting staan", verzucht de voorzitter van de Hamburgse po litiebond in de krant Bild. Massaal aanvallen Volgens de politiechef Ralf Martin in de tweede stad van Duitsland zijn ook uit het buitenland links extremisten op weg. Ze komen vooral uit Scandinavië, Italië en Zwitserland. Martin beklemtoont dat de bezoekers 'niet komen om te protesteren, maar om massaal aanvallen te plegen'. Winkeleigenaars, zeker die van de duurdere zaken, brengen hou ten platen en piepschuim aan om hun panden te beschermen. Ook het leger staat op scherp. Militairen die niet zijn belast met Ze komen niet om te protesteren, maar om aanvallen te plegen het beveiligen van de top, is opge dragen niet in uniform over straat te lopen, uit vrees voor aanvallen. In en om de stad zijn schepen, radarinstallaties en gevechtsvlieg tuigen actief om de regeringslei ders te beschermen en de demon- stranten goed in de gaten te hou den. Eerder deze week vonden agenten bij links-radicalen in Hamburg en Rostock een compleet wapenarse naal. Het ging om messen, kata pulten, stalen kogels, wapenstok ken, verboden vuurwerk, jerry cans met brandbare vloeistoffen, grondstoffen voor explosieven, onderdelen voor molotovcocktails, honkbalknuppels en brandblus sers. De Duitse autoriteiten vrezen dat het in Hamburg net zo uit de hand loopt als in het Italiaanse Ge nua in 2001. Bij de protesten werd een betoger doodgeschoten, hon derden anderen raakten gewond. Wie in Hamburg wordt opge pakt, gaat naar een terrein met me tershoge hekken en prikkeldraad. Er staan 190 rechters en advocaten klaar om iedere betoger die over de schreef is gegaan, direct te berech ten. Bewoners en bezoekers van de stad zijn gewaarschuwd dat zij re kening moeten houden met om leidingen en afgesloten metro- en treinstations. Linkse scene Duitsland kent nog altijd een forse en actieve linkse scene, die weinig opheeft met de globalisering, het ineengrijpen van economieën, culturen en politiek. De landen die deelnemen aan de top zijn goed voor ruim 80 procent van de we reldhandel en daarmee de schrik van iedere tegenstander van het systeem. Bovendien steekt het de demonstranten dat de regerings vertegenwoordigers compleet zijn afgeschermd als zij hun besprekin gen voeren. Met als gevolg dat het buiten voor de deur op zijn gun stigst lawaaiig kan worden. De wereld wacht op beelden van De Handdruk. Donald Trump maakte van begroetingen van col lega-leiders een spel van intimida tie en fysieke kracht door hun vin gers in ijzeren greep op en neer te pompen. Wat doet Vladimir Poe tin, die andere president die zich graag fysiek laat gelden, met ont bloot bovenlijf op een paard of in karatepak? De eerste ontmoeting tussen Trump en Poetin, morgen in de marge van de G20-top in Hamburg, belooft een flinke dosis machismo. Of het echt de eerste ontmoe ting is, is overigens de vraag. Trump heeft tegenstrijdige uit spraken gedaan over zijn relaties met de Russische leider. Ze kon den het volgens hem 'geweldig' met elkaar vinden toen hun we gen elkaar in het verleden kruis ten, maar hij zei óók dat hij Poetin nooit ontmoet heeft. Ik hoop dat Trump zich voorbereidt, maar ik ben bang dat hij dat niet doet Hoe dan ook is Poetin een centraal figuur in zijn presidentschap ge worden. Amerikaanse inlichtin gendiensten zijn het erover eens dat hij geprobeerd heeft de Ameri kaanse verkiezingen van 2016 te beïnvloeden. Trump heeft daar van zowel de zoete als de bittere vruchten geplukt - verspreiding van gestolen e-mails verzwakte Hillary Clinton, maar een onder zoek naar samenwerking overschaduwt Trumps prille heerschappij. Dat maakt de ont moeting voor T rump risicovol. Alles kan te gen hem gebruikt wor den. Als hij te kameraad schappelijk met Poetin voor de camera's ver schijnt, jaagt hij zo wel zijn politieke tegenstanders als bezorgde partij genoten in de gordijnen. Ze zullen het interpreteren als teken dat Trump in de tang zit bij Poetin. Als de Amerikaanse president de harde lijn kiest, komt hij een cam pagnebelofte niet na: hij zou zor gen dat Rusland en de VS vrien den worden en samen terrorisme aanpakken. Agenda Volgens Trumps belangrijkste vei ligheidsadviseur, generaal Herbert McMaster, is er 'geen specifieke agenda'. Het contact zal niet an ders zijn dan het contact met lei ders van andere landen, stelt hij. Maar het Kremlin heeft wél een agenda, en aarzelt niet vooraf eisen te stellen. De belangrijkste: teruggave van twee buitenverblijven voor Russi sche diplomaten in de VS. Obama confisqueerde de villa's als vergel ding voor de inmenging in de ver kiezingen. Moskou kwam destijds niet met tegenmaatregelen, maar Poetins buitenlandadviseur Yuri Ushakov zei deze week dat het ge duld opraakt. Naast samenwer king op het gebied van terrorisme en in de oorlog in Syrië, wil Poetin verder af van Amerikaanse sanc ties wegens annexatie van de Krim en militaire acties in Oekraïne. Dat leidt in de VS tot enige zorg: laat de onervaren Trump zich niet de kaas van het brood eten door de doorgewinterde Poetin? Toen Trump de Russische minister van Buitenlandse Zaken Lavrov ont ving, gaf hij plompverloren Israëli sche spionagegeheimen weg. Voormalig Amerikaans ambas sadeur in Moskou Michael McFaul is niet gerust op een gesprek 'zon der agenda'. „Ik hoop dat hij zich voorbereidt. Maar ik ben bang dat hij dat misschien niet doet." McFaul schreef in de Washington Post een handleiding voor Trump waarin hij waarschuwt dat Trump geen baat heeft bij een 'vriendelijk kletspraatje'. „Uw taak is om Poe tin te laten zien dat u een harde onderhandelaar bent die zich in zet voor Amerikaanse belangen en niet bereid is concessies te doen om lof van Poetin te verdienen." Toch lijkt het er niet op dat Trump Poetin zal aanspreken op het onderwerp dat poli tiek Washington vooral bezighoudt: het Russische gerom- mei met de recente verkiezingen. Het zal vooral over Syrië en Oe kraïne gaan, voorspel len bronnen in het Witte Huis. donderdag 6 juli 2017 Rond de top in Hamburg worden circa 100.000 demonstranten verwacht. Naar schatting 10.000 activisten zouden van plan zijn geweld te gebruiken. —Ralf Martin, politiechef De Duitse politie brengt 20.000 agenten op de been om de staatshoofden en re geringsleiders te beveiligen. Donald Trump staat morgen oog in oog met de man die centraal staat in zijn presidentschap: Vla dimir Poetin. Hun ontmoeting biedt kans de ijzige relatie tus sen Rusland en de VS te verbe teren, maar is ook een politiek mijnenveld. Karlijn van Houwelingen Washington —Michael McFaul

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5