'Terrasverwarmers weg en de tegels uit de tuinen' 14 ZE GREEN CAPITAL NIJMEGEN EEN JAAR ROLMODEL Een congres over hoe voeding een patiënt helpt herstellen, ruimtevaarder André Kuipers, tochten langs dijken en volkstuinen. Het programma van de Europese groene hoofdstad is zeer divers. Nijmegen is een stad die op milieugebied echt vooruitstrevend is. Hoe Nijmegen dat invult, dat gaat Eu ropa het komend jaar 'meemaken en beleven'. Nijmegen is in 2018 de Groene Hoofdstad, de Green Capi tal, van Europa en na een lange voorbereiding ligt er nu een pro gramma om te laten zien hoe de stad investeert in duurzaam voed sel, gezondheid, waterveiligheid en een groene leefomgeving. Maar ook tonen bedrijven groene inno vaties. Nijmegen is de eerste middel grote stad die is verkozen tot Euro pean Green Capital. Wethouder Harriet Tiemens is er nog steeds trots dat de gemeente samen met lokale milieugroepen de Europese jury vorig jaar heeft kunnen over tuigen van de ambities en groene prestaties van de stad. „Wij zijn straks een jaar rolmo del voor andere steden. Dat wij een kleine stad zijn, is juist een pre. Want de meeste mensen in Europa wonen in steden met een omvang van Nijmegen. Dus wat wij hier aan groene prestaties leveren, kan overal als voorbeeld dienen en worden uitgerold." Tiemens wijst onder meer op de keus van de re gio om lijnbussen op groen gas te laten rijden. „Zulk duurzaam openbaar vervoer vind je nergens." Maar ook hoe Nijmegen met het afVal omgaat, is bijzonder. „Wij zijn op dat gebied een gidsstad." Ze verwijst naar afvalverwerkingsbe drijf ARN in Weurt. Daar worden binnenkort bijvoorbeeld luiers ge- rycled. Door ze te koken komen kunststoffen vrij waarvan korrels worden gemaakt waarmee bijvoor beeld bloempotten en bankjes ge fabriceerd. De ontlasting gaat naar een vergistingsinstallatie die bio gas produceert. Er is een programma samenge steld met veel congressen, sympo sia, festivals en acties in wijken en bij bedrijven. ONlangs is het ge presenteerd in Museum Het Valk hof. Nijmegen Green Capital is er voor beleidsmakers en bestuur ders uit heel Europa. Minstens vele honderden maar waarschijnlijk zelfs enkele duizenden professio nals komen naar de stad. Bijvoor beeld voor congressen over duur zame zorg. Daarbij gaat het over gezonde voeding en nieuwe ge neesmiddelen en bijvoorbeeld de vraag hoe voeding kan bijdragen aan een snel herstel van patiënten. Wat wij hier aan prestaties leveren kan overal als voorbeeld dienen Er staan al drie internationale en drie nationale congressen gepland. Onder meer een over duurzaam inkopen en een nationaal warmte- congres. Tiemens benadrukt dat Green Capital geen feestje is voor alleen professionals. Het programma telt al ruim 60 activiteiten. Ook voor de burger zitten er festiviteiten bij. Zo is er rond de aftrap van Green Capital een meerdaags in teractief festival. Ruimtevaarder André Kuipers is erbij. In de stad zijn ook vijf routes uitgezet langs 'groene duurzame projecten'. Ze laten de deelnemers oplossingen zien voor milieupro blemen. De tochten gaan langs moestuinen, voedselbossen, be- weegtuinen, windmolens, de dij ken langs de Waal, de afvalverwer king in Weurt, energieneutrale woningen als in de Strowijk in Lent en diverse waterprojecten. Wie de tocht maakt, moet zo be grijpen waardoor Nijmegen voor oploopt als het gaat om duurzaam heid. NIJMEGEN De titel Green Capi tal is ook voor milieuactivisten een kans om zich te manifeste ren. Dat gaan ze vooral doen in samenwerking met individuele bewoners en wijken in de stad. Onder de noemer Green Chal lenges bereiden ze tientallen ini tiatieven voor. Zoals leven met zo weinig mogelijk afVal. „We verspreiden nu al elke dag tips. Ongeveer 200 mensen heb ben zich hiervoor al aangemeld", zegt Bert Lagerweijde regisseur van de Green Challenges. Er wordt ook nagedacht over initia tieven om als buurt energie te be sparen; er zijn al plannen om sa men zonnepanelen aan te schaf fen. Het energieverbruik van de buurt wordt daarvoor eerst ge meten. Met het Nijmeegse bedrijf Sit Heat, dat energiezuinige elek trisch verwarmde zitkussens maakt, start de challengesgroep een actie om de energieslur- pende terrasverwarmers van de horeca te vervangen door die kus sens. Een tiental horecaonderne mers maakt er al gebruik van. „Ons doel is er nog eens twintig terrassen bij te krijgen." Gedacht wordt aan een vorm van crowd- funding, waarbij ook de terrasbe zoekers betrokken worden. Een derde initiatief waar La gerweij veel van verwacht, is 'operatie Steenbreek'. Die is ge richt op het vergroenen van ver steende tuintjes. Een actie die wateroverlast moet beperken. Bij een tuin zonder groen, loopt 85 procent van het regenwater naar het riool. En dat kan daardoor snel overbelast raken. „We wil len straten uitdagen tegels te wisselen voor groen." donderdag 6 juli 2017 Lessen over voedselbos en luiers Rob Jaspers Nijmegen Harriët Tiemens FOTO GERARD VERSCHOOTEN FOTO PAUL RAP Bert Lagerweij op een verwarmd kussen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42