M 'Sjoemelsigaret' allang bekend De mooiste busreizen Kras.nl/busreizen 3 Horeca wil inspelen op verbod sigarettenautomaat en service bieden aan de bar Wie in de kroeg zijn laatste peuk heeft opgerookt, moet aan de toog sigaretten kunnen kopen als in 2022 de automaten weg zijn. Dat vindt Koninklijke Horeca Nederland. korting p.p Sigaretten en andere 'branchevreemde arti kelen' zoals condooms mogen sinds 2004 al leen via automaten in horecazaken worden verkocht. Ko ninklijke Horeca Nederland vindt het niet gastvrij om rokers naar een benzinepomp 300 meter ver derop te sturen zodra hun pakje leeg is. „Horeca is de branche van de gastvrijheid", zegt woordvoerder Bernadet Naber. „Niet-rokers én rokers zijn welkom. Ondernemers geven daar op hun eigen manier invulling aan door bijvoorbeeld het aanbieden van een rookruimte of de mogelijkheid om mensen te laten roken op het terras. Het is toch vreemd als je een rookruimte hebt om rokers vervolgens weg te sturen om elders hun sigaretten te halen? Wij gaan ervan uit dat cafés en kroegen straks de mogelijkheid krijgen om sigaretten achter de bar te verkopen." Volgens de branchevereniging is de maatregel die staatssecretaris Van Rijn (Volksgezondheid) giste ren bekendmaakte geen grote ver rassing. „De discussie wordt al langer gevoerd. Wij brengen ons standpunt zeker in." Volgens Na ber verdient de horeca niets aan de sigarettenverkoop. „Het is centen werk en puur een service die we onze gasten bieden." Nederland telde voor de eeuw wisseling zo'n 30.000 sigaretten automaten. Nu zijn daar nog pak weg 13.000 van over. Een op de drie kroegen heeft een automaat. Voor de exploitanten van de auto maten is de maatregel van Van Rijn een groot drama. Zeker 300 tot 400 mensen verliezen hun baan, stelt Stichting Tabaks- en Zoetwarengroothandel Neder land. Bedrukt Bij de Rotterdamse vestiging van Lekkerland Vending Services is de stemming bedrukt. Het bedrijf is een grote speler in de wereld van sigarettenautomaten en werkt - volgens de eigen website - voor meer dan 10.000 horecazaken. Per soneel mag niet met de pers pra ten. „Dit hakt er natuurlijk wel in", is het enige dat een werkne mer kwijt wil. „Het zijn geen leuke berichten." TZN-voorzitter Gerard de Vries stelt dat exploitanten van tabaks automaten in het verleden hebben meegewerkt aan allerlei maatrege len om de leeftijd van kopers van sigaretten te verifiëren. „Als hore- capersoneel sigaretten achter de bar gaat verkopen, zal de leeftijds controle niet verbeteren." Het is centenwerk en puur een service die we onze gasten bieden De Vries vindt dat exploitanten van tabaksautomaten onevenredig hard worden getroffen als machi nes in 2022 uit alle horeca moeten verdwijnen. „Voor de exploitanten van automaten betekent dit voor stel einde oefening. Je kunt niet zomaar iets anders in die automa ten stoppen. Verleg de ingangsda tum, om bedrijven de ruimte te geven hun zaken af te ronden." BEDROG Toen het Amerikaanse Barclay begin jaren 80 met zo'n 'sjoemel sigaret' op de markt kwam in Amerika, waarschuwden con currenten voor het gevaar van de zogenaamd gezondere sigaret. Dat blijkt uit een 35 jaar oud memo van de Amerikaanse ta baksproducent R.J. Reynolds Tobacco Company aan de over heid. Het memo ligt sinds vorige week bij het Nederlandse Open baar Ministerie, dat onderzoekt of de tabaksindustrie in ons land vervolgd moet worden voor 'zware mishandeling die de dood tot gevolg heeft'. Het memo, in handen van deze krant, zou aan tonen dat de industrie de roker bewust bedriegt. Onder meer KWF Kankerbe strijding wil vier tabaksprodu centen die in Nederland actief zijn, voor de strafrechter slepen. Belangrijk daarbij is de 'sjoemel sigaret', sigaretten met kleine luchtgaatjes. Door die gaatjes zou je minder schadelijke stoffen inademen, zo wijst testappara tuur uit. Maar omdat apparatuur geen rekening houdt met het feit dat je met je vingers en je mond de gaatjes afsluit, zou je in wer kelijkheid veel meer schadelijke stoffen inhaleren. Concurrenten waarschuwden: straks zijn alle producenten ge noodzaakt óók zo'n misleidende, maar aantrekkelijke sigaret op de markt te brengen. Om hun om zet op peil te houden. „En dat laatste gebeurde, het was in feite het begin van de sjoemelsigaret", zegt advocaat Bénédicte Ficq. Branchevereniging VSK bena drukt in een statement op de site dat de fabrikanten rookwaar pro duceren volgens de geldende wet- en regelgeving. Hamburg Lübeck Europa-Park Straatsburg Bretagne Normandië Stedenreis Midden-Europa Parel van het Salzburgerland Zwitserland Italië Sardinië Corsica of 0900-9697 70 cpg m donderdag 6 juli 2017 'Twee bier... en twee Marlboro' Barbara de Jong Woerden —Bernadet Naber De tabaksindustrie weet al sinds 1982 dat de sigaret met luchtgaatjes de testapparatuur bedriegt en de roker dus méér slechte stoffen inhaleert dan wordt beweerd. Victor Schildkamp Den Haag Kleine gaatjes niet afgedekt bij rookstoffentest... ...maar wel bij het roken. vig^fSSij 'rijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringsköst tamiteTEenfonds 4 dgn v.a. 199 4 dgn v.a. 229 8 dgn v.a. 529 12 dgn v.a. 669 10 dgn v.a. 699 12 dgn v.a. 769 12 dgn v.a. 839

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3