Onze kust verdient beter dan Brouwerseiland 'Besluitenchaos rond scheepswerf' Wild zwijn Te gast 8 SAFARI IN ZEELAND DE GROTE VIJF DE NIEUWE MEGASTORE! FELICITEERT VERVAT MET Wie dacht dat je de Big Five alleen in Afrika kunt spotten, heeft het mis. Nederland heeft zijn eigen 'Grote Vijf' en twee daarvan zijn te zien in de Grevelingen: de zeehond en de ree. Verrekijkers klaar? Op safari in eigen regio. Van Brouwers- tot Zeelen- bergdam'. Onder deze kop schrijft Marcel Modde in de krant van afgelopen zaterdag een interessante analyse over de be sluitvorming van het omstreden megaproject Brouwerseiland. Zoals bekend zijn veel mensen tegen dit project. Er zijn stevige bezwaren ingediend en bijna 20.000 mensen ondertekenden de petitie 'Stop Brouwerseiland'. Desondanks stemde de gemeen teraad van Schouwen-Duiveland vorige week donderdag in met het bestemmingsplan. In zijn analyse maakt Modde een storende fout. Verwijzend naar het landelijke Kustpact stelt hij dat bij de onder tekening afgesproken zou zijn dat: 'bouwprojecten die al in de pijplijn zaten, niet alsnog zouden worden gedwarsboomd'. Maar dit staat nergens in het Kustpact en ook niet in de uitwer king ervan, de Zeeuwse Kustvisie. Ook is het niet bij de vaststelling mondeling afgesproken. Er is dus geen sprake van dat de Zeeuwse Milieufederatie (ZMf) in strijd zou handelen met het Kustpact of met de Zeeuwse Kustvisie. We kijken wel uit! Wij vinden het pact en de visie juist prima en erg belangrijk om de ongeremde toevloed van nieuwe recreatieprojecten tegen te gaan. Dat geeft de mogelijkheid om de kwaliteiten van de recreatie economie en van landschap en na tuur te versterken. Dus niet méér, maar béter. Kortom: naar een duur zame ontwikkeling van onze prachtige kust. Wat is er dan wél afgesproken over Brouwerseiland? Bij het Kust pact en de Zeeuwse Kustvisie is een belangrijke vraag geweest hoe om te gaan met projecten waarover al afspraken zijn gemaakt of waar voor vergunningen zijn afgegeven. Deze kun je niet in alle gevallen zo maar even terugdraaien. Over Brouwerseiland is vastgelegd dat dit één van de projecten is die wel iswaar haaks staan op de uitgangs punten van de Kustvisie, maar waarvoor het principe 'agree to di sagree' geldt. Dit houdt in dat de ZMf en de gemeente Schouwen- Duiveland het op dit punt niet met elkaar eens zijn. Ook accepteren we dat ieder hierbij zijn eigen weg gaat. De gemeenteraad had anders kunnen besluiten, maar werkt nu tóch mee aan dit omstreden pro ject. De ZMf en andere organisaties proberen het op legale wijze via be zwaar en beroep tegen te houden. De Zeeuwse Kustvisie is voor ons de leidraad en daarin staan we zeker niet alleen. De vijf Zeeuwse kustgemeenten, de toeristische be langenorganisaties, Rijkswater staat, het waterschap Scheldestro- men, ZLTO, de provincie Zeeland en de natuur- en milieuorganisa ties hebben samen afspraken ge maakt over wat er wel en niet kan aan de Zeeuwse kust. Al deze par tijen onderschrijven de noodzaak én de urgentie ervan. En daar zijn we trots op. Graag werken we de komende tijd verder aan de uitvoe ring van het actieprogramma om de Zeeuwse Kustvisie ook in de praktijk een succes te laten worden. Maar liefst veertien besluiten heb ben de gemeenten Kapelle en Rei merswaal in 2015 en 2016 genomen om de werf te kunnen laten draaien. Het gaat om bestemmings plannen, hogere geluidsnormen voor omliggende woningen en her- stelbesluiten daarvan. De gemeen ten hebben voor Scheepswerf Rei merswaal een geluidsnorm vastge legd. De werf kan aan die norm vol doen, zeggen de twee overheden. „De bewoners kunnen wel zeggen dat ze drie keer zoveel geluid horen, maar dat is hun beleving", zei een woordvoerder. De bewoners van de Zanddijk en de Westelijke Kanaalweg naast de scheepswerf zijn er furieus over. „Er zijn nachten dat ik geen oog dicht doe", zei Cora Stanczak. Zij en haar man worden uit hun slaap ge houden door laagfrequente brom geluiden en trillingen. De ge meente vindt het onwaarschijnlijk dat de bromgeluiden afkomstig zijn van het proefdraaien van scheeps motoren. Er zijn meer geluidsbron nen in de omgeving zoals het spoor en een weg. „Onbegrijpelijk dat nog nooit iemand van de gemeente is komen kijken bij ons", zei Stanczak. De gemeente zegt geen geluids metingen te kunnen doen omdat het bevoegde gezag bij de provincie Zeeland ligt. De RUD (Regionale Uitvoeringsdienst) heeft voor de provincie gemeten, maar geen overschrijdingen geconstateerd. Uitspraak Uitspraak van de Raad van State volgt over een paar maanden. „De gebruikelijke uitspraaktermijn van zes weken gaan we hier niet halen", zei voorzitter Van Sloten. LUXE ISABELLA STANDENSTOELEN THOR' LEVERBAAR IN DRIE KLEUREN LUXE ISABELLA RELAXSTOEL LUXE ISABELLA STANDENSTOEL, 'ODIN' VERVAT EGASTOPE www.vervat.nl Vergeet de leeuw en de olifant. In Zeeland kun je de zeehond en de ree spotten en dat is bijna net zo spannend. Want net als in Afrika, is ook hier de natuur on voorspelbaar: óf je de dieren echt gaat zien, blijft altijd maar de vraag. Met de verrekijkers en telelen zen in de aanslag speuren natuur liefhebbers aan boord van de Branta, de beheerdersboot van Staatsbosbeheer, het grootste zoutwatermeer van Europa af. Of tewel: het Grevelingenmeer. Al gauw hebben ze prijs. „Straks zie je een grijze zeehond liggen op de stortstenen aan de rechterkant van de boot", geeft boswachter Alex de Visser aan. Iedereen verplaatst zich naar stuurboord en kijkt gefocust door de lens. Kreetjes van geluk volgen, als ze de zeehond in hun vizier hebben. „Hij ligt in de bananen- houding; met zijn kop en staart omhoog", vertelt De Visser on dertussen. „Het zijn de enige de len van zijn lichaam die niet goed geïsoleerd zijn door een dikke speklaag. Door ze in de lucht te houden drogen ze sneller op en voor komt hij dat-ie onder koeld raakt." Een stukje verderop ligt een groep van zo'n twintig 'gewone zeehonden' te zonnebaden. Een vrouw merkt op dat de stenen er niet erg comfortabel uitzien. Maar de boswachters stellen haar ge rust: daar heeft een zeehond door zijn dikke huid weinig last van. Bovendien zitten hier volgens boswachter Piet van Loon de meest luie zeehonden: „In het Grevelingenmeer zijn er geen ge tijden, dus kunnen ze zolang blij- lk heb liever drie reeën die wegrennen, dan veertig bij elkaar ven luieren als ze willen." Na een goed uur varen, meert de boot aan voor een uitgebreide lunch met onder meer tomaten soep, krentenbollen en worsten broodjes. Het gezelschap kan met een goedgevulde maag beginnen aan deel twee van de safari; over de Slikken van Flakkee. „Als we geluk hebben gaan we hier niet al leen reeën zien, maar ook donderdag 6 juli 2017 Thom van Riet, woordvoer der van de Zeeuwse Milieu federatie (ZMf), over het Kustpact en Brouwersei land. De gemeenten Kapelle en Rei- merswaal hebben een besluiten chaos veroorzaakt rond de Scheepswerf Reimerswaal in Hansweert. Dit zei staatsraad Thom van Sloten gisteren tij dens een rechtszitting in Den Haag. Omwonenden van de scheepswerf eisen voor de Raad van State dat er een einde komt aan de geluidsoverlast waar ze al meer dan tien jaar mee te maken hebben. Adri Klinkenberg Den Haag/Hansweert m- VERSTELBAAR Stadionweg 33d 3077 AP Rotterdam T 010 482 2781 Vergeet de leeuw en olifant. Spot de zeehond en ree Elodie Kint Zonnemaire -Alex de Visser, boswachter L O Bever, edelhert en wild zwijn horen wel bij de Big Five, maar zijn niet in de Grevelingen te spotten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36