Grafveld en kelder in Koudekerke na honderd jaar weer opgeknapt Peter Blom en Simon Appleyard beginnen B&B in monumentaal gebouw 7 De monumentale Koepoort in Middelburg wordt een bed breakfast. In het voorjaar van 2018 wordt het pand in gebruik genomen door de exploitanten van 't Poorthuys. donderdag 6 juli 2017 Emile Calon Slapen in een van de mooiste monumenten van Middelburg. Dat kan vanaf het voorjaar van 2018. Dan is de mo numentale Koepoort uit 1735 ver bouwd tot een bed breakfast en kunnen belangstellenden het voor een of meerdere nachten huren. Wethouder Johan Aalberts is ver guld. „Het wordt echt een parel tje." Middelburg kende ooit acht stadspoorten. Daarvan is de Koe poort de enige die in zijn geheel bewaard is gebleven. Deze poort, in barokstijl opgetrokken, is ge bouwd door architect Jan de Munck en beeldhouwer Jan Pieter van Baurscheidt de Jonge. De laatste jaren was de poort de woning van de kunstenaar Leen- dert van der Pool. Hij pendelde tussen zijn woningen in New York, Parijs en Middelburg. In de ene 'poot' van de Koepoort had hij zijn atelier, in de andere zijn woonkamer. Toen hij de huur opzegde, ont stond bij de gemeente het idee iets anders te doen met het monu mentale gebouw, vertelt wethou der Johan Aalberts. „Het is samen met het stadhuis en de Klove niersdoelen een van de mooiste en belangrijkste monumenten in onze stad. Maar de gemeente wil het niet exploiteren. Daarom ge ven we het voor een periode van tien jaar in bruikleen aan BV Mo- numentenbeheer Middelburg. Deze vennootschap heeft als doel de belangrijke monumenten bin nen de gemeente te onderhouden en te beheren. En de BV verpacht het vanaf volgend jaar aan de ex ploitanten van bed 8c breakfast't Poorthuys in de Koepoortstraat." Peter Blom en Simon Appleyard van 't Poorthuys zijn heel blij dat ze de kans krijgen 'dit prachtob- ject' te kunnen exploiteren. „Het werd ons aangeboden en dan zeg je natuurlijk nooit nee", zegt Blom. Hij vertelt dat er twee stu dio's in de Koepoort komen. Op de begane grond een woonkamer en Het werd ons aangeboden en dan zegje natuurlijk nooit nee -Peter Blom, B8>B 't Poorthuys een keukentje, op de eerste verdie ping een badkamer en een slaap kamer. Hij ziet de poort als een echte aanvulling op 't Poorthuys. „We kunnen nu iets extra's bie den, iets heel speciaals." Architect Bernard Vercouteren van den Berge is betrokken bij de herontwikkeling van de Koepoort tot een B8cB. Hij vertelt dat in een van de poten van de poort weer ra men komen. „Ze waren honderd jaar geleden dichtgemetseld." In de poort zelf bevinden zich ook nog oude bedsteden. „Die zijn 1,80 meter lang. Te kort dus om ze nog als bed te gebruiken. Maar we gaan de bedden met het hoofdeinde erin plaatsen zodat de toekomstige gasten toch nog een beetje in een bedstee slapen." Hij vindt het heel leuk dat een gebouw dat jarenlang ontoeganke lijk was voor het publiek weer open wordt gesteld. Want de ge meente heeft wel bedongen dat de poort tijdens monumentendagen te bezichtigen is. Hoewel hij in Middelburg woont, wil Bernard Vercouteren van den Berge ook graag eens sla pen in de poort. „Zeker, want het worden echt de mooiste kamers van Middelburg." Precies een eeuw na de bouw staat de grafkelder van oud-bur gemeester Henri Gerlach, vrouw Pieternella en zoon Han er weer als nieuw bij op de oude be graafplaats in Koudekerke. René Hoonhorst Koudekerke De 'metamorfose' van de grafkel der, waarvan de Veerse wethouder René Molenaar repte, was het sluit stuk van de opknapbeurt van de oude begraafplaats en het omlig gende parkje. Vrijwilligers, vaklieden en verte genwoordigers van instanties - waaronder de Stichting Land schapsbeheer Zeeland - die mee hielpen bij het opknappen, bewon derden gisteren het resultaat. Een keurig parkje tussen de Kerkho flaan en Welle met nieuwe paden, opgeknapte en recht gelegde graf zerken en informatiepanelen. Dat Gerlach, burgemeester van Koudekerke van 1908 tot 1913, in 1925 zijn laatste rustplaats in de kel der vond, waren de dorpelingen al lang vergeten. Gerlach liet de graf kelder bouwen voor zijn in 1917 op 22-jarige leeftijd overleden zoon. Vrouw Pieternella werd net na de oorlog in 1946 bijgezet. Die weten schap was net zo diep weggezakt in het collectieve geheugen van de dorpelingen als veel zerken op de oude begraafplaats. Tot Anton van Haperen, secreta ris van de dorpsraad, in de historie ging spitten. Hij haalde de geschie denis van de grafkelder, verworden tot een met graffiti volgeschilderde hindernis voor fietscrossers, boven water en maakte zich sterk voor het Het was in het collectieve geheugen van de dorpelingen weggezakt fatsoeneren van de rest van de be graafplaats en het omringende park. De dorpsraad hoopt binnen kort - ter vervanging van de 'cross- heuvel' - nog wat speelvoorzienin- gen in het park onder te brengen voor de jeugd. Simon Appleyard (I) en Peter Blom zijn heel blij dat ze 'dit prachtobject' kunnen exploiteren, foto ruben oreel Inwoner van Koudekerke bij de grafkelder, foto lex de meester WA Slapen en eten in de Koepoort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35