Waar gaat het konijn heen? Meer reizigers op kleine Zeeuwse treinstations 3 De weken voor de vakantie zijn stressvol", zegt Linda Holtkamp uit Vlissingen. „Juni is altijd een drukke maand voor de kinderen: ze hebben schoolreisjes en allerlei activitei ten op school. Ik werk als secreta resse. Voordat ik met vakantie ga, probeer ik alles af te krijgen: notu len schrijven voor vergaderingen, afspraken maken, e-mails weg werken. Ineens zijn er dan allerlei dingen waarvan ik vind dat ze niet kunnen wachten. Dat geeft wel stress ja. Ik heb geen directe col lega, dus mijn baas moet het al leen doen als ik weg ben. Ik schrijf hem e-mails met dingen waar hij aan moet denken. En dan moet je ook nog van al les regelen voor de vakantie. We gaan dit jaar naar Engeland met mijn schoonouders. De voorbe reidingen doen mijn man en ik samen: waar gaan we overnach ten, wat gaan we bekijken, wat is leuk voor de kinderen? En: waar gaat het konijn heen als we weg zijn? Maar ik heb wel zin in de va kantie hoor!" Vakantiestress? Daar heeft Brenda van Norden uit Vlissingen geen last van. Ze begint ruim van te voren met de voorbereidingen. „We gaan pas over een paar weken weg, maar ik koop nu alvast wat spulletjes: doekjes, kleine sham pooflesjes, dat soort dingen. Ik zorg dat het huis gestofzuigd is en dat de wc schoon is. Ik wil wel in een fris huis thuiskomen. En een paar dagen van te voren leg ik de kleren klaar die mee moeten. Als je op tijd begint, dan heb je geen stress." Denise Simons uit Vlissingen had begin dit jaar last van een flinke portie verlofstress. Het had weinig gescheeld of het gezin was deze zomer geen enkele dag sa men vrij geweest. „Mijn man heeft een nieuwe baan. Hij moet reke ning houden met collega's en moet twee aaneengesloten weken vrij nemen. Dat ging niet samen met mijn vrije weken. Ik dacht: hoe gaan we dit nu doen? Geluk kig kon ik een vakantieweek rui len, zodat we toch nog een week samen vrij zijn. Ik vind het heel jammer, maar ik heb me er inmid dels bij neergelegd." De korte gezamenlijke vakantie is één van de redenen dat het ge zin niet weggaat deze zomer. „We gaan dagjes weg." En dat heeft ook wel weer voordelen. „Ik zie altijd op tegen de lange reis. Dat hebben we nu niet." Haar dochter Daniela vindt het ook prima om thuis te blijven. „Nu hoeven we niet zo lang in de auto te zitten." Voordat ik met vakantie ga, probeer ik alles af te krijgen: notulen schrijven voor vergaderingen, afspraken maken, emails wegwerken Begin op tijd met de voorbereidingen, dan heb je geen stress Op een gemiddelde werkdag stap ten vorig jaar in Kapelle-Biezelinge 1.225 mensen in of uit. Dat zijn er 100 meer dan het jaar ervoor, ofwel een stijging van bijna 9 procent. In 2015 was er sprake van een toename van ruim 12 procent. De groei van het aantal reizigers in Kapelle kan vooral worden toe geschreven aan de komst van de - tegenover het station gevestigde - Isaac Beeckman Academie. Die heeft inmiddels haar volle omvang bereikt. Maar niet alleen Kapelle trok vo rig jaar meer treinreizigers. Dat geldt voor alle Zeeuwse stations, met uitzondering van Vlissingen en Vlissingen-Souburg. Rilland- Bath groeide met ruim 9 procent (van 445 naar 487 in- en uitstappers op een gemiddelde werkdag), Krabbendijke met bijna 6 procent (van 571 naar 603) en Kruiningen- Yerseke met 3 procent (van 802 naar 827). Middelburg had 2,4 procent meer in- en uitstappers (vorig jaar 4.658 op een gemiddelde werkdag) en Arnemuiden 1,3 procent meer (467). Goes blijft vrijwel stabiel, maar is nog altijd veruit het drukste Zeeuwse NS-station, met 7.198 in- en uitstappers per dag. Vlissingen daalde iets, naar 2.939. In Vlissingen-Souburg werden ge- Op een gemiddelde werkdag stappen in Zeeland 19.363 mensen in of uit middeld 959 mensen geteld, 16 minder dan in 2015. In totaal kwam het aantal in- en uitstappers in Zeeland vorig jaar uit op gemiddeld 19.363 per dag, bijna 2 procent meer dan in 2015. Landelijk is de groei 4 procent. De NS ver klaart de toename, die zich vooral voordoet in de stedelijke gebieden, door de aantrekkende economie. Het aantal in- en uitstappers is overigens niet hetzelfde als het aan tal reizigers. Wie bijvoorbeeld van wege werk van Vlissingen naar Goes pendelt, telt vier keer mee: twee keer als instapper, twee keer als uitstapper. OV-chipkaart De NS berekent het aantal in- en uitstappers vooral op basis van de OV-chipkaartgegevens. Doordat het gebruik daarvan de afgelopen periode is toegenomen, zijn de cij fers lastig vergelijkbaar met vroe gere jaren. Arnemuiden was vorig jaar het rustigste station in de provincie, met 467 in- en uitstappers op een gemiddelde werkdag. In de top- twintig van de stilste stations van het land staat Arnemuiden op de zesde plaats. De lijst wordt aangevoerd door Eijsden met 161 in- en uitstappers, gevolgd door Soest (202), Hoens- broek (205), Spaubeek (241) en Schinnen (259). Rilland-Bath staat op de negende plaats, Krabbendijke op de twaalfde en Kruiningen-Yer- seke op de achttiende. De treinen stoppen in Zeeland op alle stations. Vanaf eind dit jaar gaan in de ochtend- en avondspits extra intercity's rijden tussen Vlis singen en Roosendaal. Die stoppen alleen in Middelburg en Goes. Daarmee wordt de reistijd naar Brabant en de Randstad verkort. donderdag 6 juli 2017 Cornelleke Blok werpt schaduw vooruit - Linda Holtkamp met haar zoon Liam (7) Linda Holtkamp uit Vlissingen. FOTO'S RUBEN OREEL - Brenda van Norden Brenda van Norden uit Vlissingen. Op bijna alle Zeeuwse treinstati ons was het vorig jaar drukker dan in 2015. Vooral het aantal reizigers op station Kapelle-Bie- zelinge groeit hard. Rolf Bosboom Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31