nden m 'Verduurzamen woning moet voordeliger worden' Locatie uitvaart zeilers verplaatst 2 GUIDO VAN DER HEIJDEN Column Dat is jouw waarheid." Ik hoorde het onlangs weer. Als je mij ergens mee op de kast krijgt... Heel even mompelde ik nog iets als 'er zijn niet meer waarheden' maar ik hield al vrij snel mijn mond. Wijzer geworden zegt de een, afgestompt zou ik zelf liever zeggen. Ik kan me niet meer opwinden over mensen die het verschil tus sen een planeet en een ster niet weten en na mijn ellenlange mo nologen over kosmologie, nog steeds geloven in astrologie met de mededeling dat iedereen recht heeft op zijn eigen waarheid. Het is domheid, niet slechtheid. Domheid lost zichzelf wel op. Op de lange duur maakt de natuur korte metten met de zwakste broeders. Mensen die geloven in homeopathie worden niet beter, types die geloven dat je alleen zon licht nodig hebt om te overleven maken het niet lang en zij die hun lot laten afhangen van de stand van planeten en sterren zullen verkeerde keuzes maken en vroeg of laat de beloofde verre reis ma ken, waar ze inderdaad een don kere vreemdeling ontmoeten en precies zoals voorspeld hun leven een grote wending zien krijgen, vanwege de interessante veneri sche ziekte die ze er opliepen. Mooi systeem. Evolutie heet dat. En nee, dat is niet iets waar je in hoeft te geloven. Evolutie is een feit. Althans, dat dacht ik toch altijd. Ik begin de laatste tijd toch te twij felen. Want echt schot lijkt er in die evolutie niet te zitten. Wan neer ik zie dat ondanks eeuwen van onderwijs, AstroTV nog steeds kijkers trekt, iemand als Donald Trump president wordt, Delta er voor kiest om Discovery van de kabel te halen en er alleen maar meer reuzenpanda's komen... Dan begin ik toch te twijfelen. Is dit survival of the fittest? Mis schien zat Darwin er toch naast? Maar om daarom nu te spreken van intelligent design..? J I Het is domheid, niet slechtheid. Domheid lost zichzelf wel op DESTELLING Vandaag: Ik heb ook vakantiestress Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Veel winkels per inwoner ADRZ krijgt geboortesuites Ontwerp een vakantiehuis Het Rijk moet met belastingmaat regelen particulieren stimuleren om hun eigen woning te verduurza men. Dit stellen de gemeenten, pro vincies en waterschappen in een oproep aan de Tweede Kamer. Het Rijk moet verder 220 miljoen euro per jaar in een transitiefonds storten om investeringen van de la gere overheden in verduurzaming mede mogelijk te maken. Een project in Middelburg is een van de tien voorbeelden in het deze week aangeboden rapport 'Versnel len naar een duurzaam Nederland'. De ombouw van een rijtjeswoning in Middelburg is het enige van de tien dat zich richt op de particuliere woningmarkt. Rijtjeswoning Het zo goed mogelijk isoleren van een woning zou de eerste stap moe ten zijn bij het ombouwen van een huis tot 'Nul Op de Meter' (NOM)- woning. In Middelburg wordt een 45 jaar oude rijtjeswoning verduur zaamd met onder meer schilisolatie. Een ingrijpende en kostbare opera tie omdat de hele buitengevel moet worden aangepakt, inclusief kozij nen en het dak. „Isolatiemaatrege len zijn ook de duurste maatregelen. Op korte termijn is het goedkoper om met een zware warmtepomp en veel zonnepanelen NOM te wor den", aldus het rapport. „Het rijk kan met belastingmaatregelen de particulier veel meer stimuleren." De opstellers van het rapport heb ben een wensenlijst opgesteld. Een van de punten is dat de financiering van het verduurzamen van een ei gen huis aantrekkelijker moet wor den. Dat zou aan het huis gekoppeld moeten worden. Ouderen en men sen die aan hun maximale hypo theek zitten, zouden dan toch een financiering kunnen krijgen. In Zeeland hebben 25 partijen afge sproken om in 2045 de hele particu liere woningvoorraad energie-neu traal te hebben gemaakt. Bij het ak koord hebben zich onder meer aan gesloten de gemeenten en provin cie, bedrijfsleven, onderwijs (HZ), milieuorganisaties, dorpen, Sociale Innovatie Zeeland en Economische Impuls Zeeland. BRESKENS De uitvaartplechtig heid van Freddy Franssens en Frans Maas, de twee zeilers die zaterdag voor de kust van Oostende het le ven lieten, wordt verplaatst. Vanwege de verwachte grote be langstelling heeft de familie beslo ten uit te wijken naar de winterber- gingsloods van Breskens Yacht Ser vice (Deltahoek 26-28), op het in dustriepark van Breskens. „Voor de twee fervente zeilers is dit een ge paste locatie: in de omgeving van de haven en de zee, die hen zo na aan het hart lagen", laat de uitvaartver zorger weten. De uitvaartdienst is komende za terdag en zou aanvankelijk in de Sa- men-op-Weg-kerk in Breskens zijn. Het aanvangstijdstip blijft on gewijzigd: 13.30 uur. Wie beide zeilers een laatste groet wil brengen, kan nog tot mor genavond terecht bij Uitvaartver zorging De Nachtzon in Maldegem. Online condoleren kan op www.denachtzon.nl. Franssens en Maas kwamen om toen hun zeiljacht omsloeg. Drie bemanningsleden werden gered. De 18-jarige Hannes Goegebeur is nog vermist. VANAF 2022 SEEN SIGARETTEN MEER TE KOOP MIDDELBURG Learn like a champion op de Leeuwenburch donderdag 6 juli 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: Werken in de ho reca is leuk 1534 reacties SLUIS De gemeente Sluis staat na vier Waddeneilanden op de vijfde plaats in de CBS-ranglijst van gemeen ten met de meeste winkels per duizend inwoners. Sluis staat tus sen Texel en Ameland. De eilanden Vlieland en Schiermonnikoog voeren de lijst aan door een com binatie van weinig inwo ners, maar wel veel toeris ten en winkels. Terschel ling is derde. Van de grote steden heeft Maastricht relatief de meeste winkels. GOES Ziekenhuis ZorgSaam heeft een Geboortehuis, het ADRZ krijgt een Moe der-Kindcentrum. Dat cen trum, waar aanstaande moeders kunnen bevallen in comfortabele 'geboorte suites', komt op de boven ste verdieping van het ADRZ in Goes. Daar is een afdeling leeggekomen na de verhuizing van de ope ratiekamers. Volgende week wordt duidelijk hoe het Moeder-Kindcentrum eruit gaat zien. VLISSINGEN Het vakantiehuis van je dromen ontwerpen. Die kans krijgen basisschool leerlingen met de wedstrijd van de Koos Konijn Foun dation van Roompot Va kanties. Het vakantiebedrijf wil de ideeën uit het win nende ontwerp doorvoe ren in één van de tien nieuwe goededoelenhui- zen. De komende vijf jaar komen er tien van deze huizen in de parken. Fami lies die geldproblemen hebben of ziek zijn, kunnen hier gratis vakantie vieren. Het moet voor mensen met een eigen huis veel aantrekkelijker worden om hun woning energie neutraal te maken. Theo Giele Middelburg De PZC schenkt vanaf maandag aandacht aan de gevolgen van de energietransitie voor huiseigena ren en het voorbeeldproject in Mid delburg. ...IN CAFE'S, MAAR HENK bACHT EVEN OVERAL... Basisschool De Leeuwen burch in Middelburg ont vangt vandaag het predi- caat 'Learn like a cham pion'. De school is aan de slag gegaan met de me thode 'Learn like a cham pion', met de pedagogi sche en didactische tech nieken uit het boek van de Amerikaan Doug Lemov. Samen met CBS De Ark in Rotterdam zijn op De Leeuwenburch de technie ken goed toegepast. zomerfoto Stuur uw leukste foto naar ons op. Gemaakt in uw eigen woon plaats of misschien wel ver weg in het buitenland. De grappigste, mooiste of op merkelijkste zomerfoto's komen in de krant. Alle inzenders maken kans op mooie weekprijzen en/of de hoofdprijs. Vermeld bij uw inzending uw naam en adres, de locatie waar de foto is genomen en wat en wie erop te zien is. De foto moet minstens 1 mb groot zijn. Mail uw foto naar zomerfoto@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2