II 'Blijkbaar groot verschil of Cavendish valt of Veelers' 24 WIELRENNEN TOUR DE FRANCE Het is deze dagen een veelgebruikte uitspraak: de Tour wacht op niemand'. Dat klopt, al houdt Tourverlater Peter Sagan een dag na zijn diskwalificatie de gemoederen nog altijd flink bezig. jaren in dienst van Cavendish rijdt. „Hey Bernie", zegt Villa. „Hoe gaat het met Mark?" Eisel wijst naar zijn schouderblad, het lichaamsdeel dat de Brit heeft gebro ken tijdens het voorval met Sagan. Het duo doet een paar stappen naar achter om zo kort, in afzondering, over de clash tussen twee wielerve- dettes te kunnen praten. Een paar uur eerder stond Sagan omringd door journalisten in de tuin van hotel Club Med. Een verklaring is onvermijdelijk, wist de Slowaak met een miljoenensalaris. Na een tegen vallend voorjaar verwachtte zijn sponsors een glansrijke Tour van Sa gan, vol met de hem zo kenmerkende rare fratsen, wheelies én succes. Maar De Tour is twee helden verloren en dat is zonde vooralle volgers en fans de grootverdiener zit de komende weken thuis tijdens de belangrijkste wielerwedstrijd ter wereld. Hij accepteert het besluit van de Tourorganisatie van zijn diskwalifi catie, laat Sagan weten in een persbij eenkomst waar geen vragen mogen worden gesteld. Maar ermee eens is de wereldkampioen het niet. „Ik denk niet dat ik iets fout deed in de sprint. Maar het is erg dat Mark viel." Terwijl Cavendish de organisatie prees -„Er is veel moed nodig om de wereldkampioen uit de koers te zet ten"- kreeg Sagan in de uren na het incident steeds meer bijval van (oud-)renners die de straf van de Tourdirectie te zwaar vinden. De sanctie is te zwaar, vindt ook Jos van Emden nadat hij de beelden vaker te rugkeek. „Er gebeuren veel ergere dingen. De winnaar van die etappe, Arnaud Démare, week ook van zijn lijn af. En hij is een lui, doet dat soort dingen altijd. Dan hadden ze hem ook moeten straffen. Maar dit moet geen echte jurysport worden waarin vaker straffen worden opgelegd." Bij BORA-Hansgrohe is Eisel klaar met zijn gesprek met Villa. De knecht van Cavendish neemt als enige in de buurt van de zwarte bus het woord Sagan in de mond: „Ja", zegt Eisel. „Wat Sagan deed was over de grens en daardoor ligt Cavendish in het ziekenhuis. Maar naar huis sturen? Hoe langer ik over die sanctie nadenk, hoe minder zeker ik weet dat dit de juiste beslissing is. Een feit is: de Tour de France is twee helden ver loren en dat is zonde voor alle volgers en fans." Zonder helden is het stil. Het is stil voor de teambus van BORA-Hansgrohe. Ongewoon stil. De hy permoderne geluids boxen zijn verdwe nen, evenals de bijbeho rende stampende beat en voor het eerst in dagen steekt Peter Sagan niet zijn donker behaarde armen langs het zwarte gordijn naar buiten om zijn komst aan te kondigen met twee plastic claxons. De meest extravagante ren ner uit de Tour is er niet meer. Het feest is over, al twee ënhalve week voor Parijs. Juraj Sagan, renner en de broer van Peter, schudt voor de bus driftig met zijn hoofd. Hij houdt zijn kaken stijf op elkaar. Geen woord over het ver meende elleboog incident met Mark Cavendish van een dag eerder. Zijn teamgenoten doen hetzelfde. En ook ploegleider Patxi Villa maakt een af werend gebaar. Hier, voor de start van de vijfde etappe van de Tour in Vittel wordt vandaag niet over Sagan gesproken. Of toch wel? Plots wordt Villa op zijn schouder getikt. Naast de ploegleider staat Bernhard Eisel, de Oostenrijker die al De nu 32-jarige oud-renner uit Oot- marsum was in de Tour van 2013 het slachtoffer van een beuk van de Britse sprinter, die gisteren met een schouderbreuk afscheid nam van de Tour. „Sagan is ten onrechte uit de Tour gezet." Ondanks dat op tv-beelden dui delijk is te zien dat de Brit de Twentse renner destijds tijdens de massasprint een beuk uitdeelt, on derneemt de jury geen enkele actie tegen 'Cav'. Veelers, aldus de jury leden, ging onderuit door zijn eigen schuld. Een dag na de Touruitsluiting van Sagan reageert Veelers met ver ontwaardiging over die diskwalifi catie. „Als je de beelden in slow motion terugkijkt, zie je duidelijk dat Cavendish zichzelf voor die el leboog al in de nesten werkt. De el leboog van Sagan raakt 'm niet eens, ik vind het heel jammer dat hij uit de Tour is gezet. Dit is honderd pro cent geen uitsluiting waard." Dat de Brit nu al in de rol van slachtoffer is neergezet, steekt Vee lers. „Er is blijkbaar een groot ver schil of Cavendish valt of Veelers. En dat terwijl Cavendish zelfbe paald geen lieverdje is", zegt de te genwoordige ploegleider van Team Sunweb. „Ik vind het oneerlijk dat Sagan uit de Tour moet, omdat de val niet zijn schuld is. De jury moet iedereen gewoon gelijk behande len. Dat gebeurde naar mijn me ning toen niet en nu ook niet. Ook al is het Sagan. De sprint is op een faire manier verlopen, al gingen sommigen renners wel tot op het randje", zegt Veelers onder meer over de actie van ritwinnaar Ar naud Démare. „Die week zo ver van zijn lijn af, dat Bouhanni niet aan sprinten toekwam." donderdag 6 juli 2017 U- O- Zonder zij n helden wordt het stuk stiller in de Tour A Peter Sagan legt een verklaring af bij zijn hotel en stapt daarna in een auto op weg naar huis. FOTO'S BELGA - Bernhard Eisel Lisette van der Geest en Pim Bijl Vittel De timelime van Tom Veelers op Twitter stroomde vanaf dinsdag middag vol naar aanleiding van de val van Mark Cavendish in de vierde Touretappe. Ralph Blijlevens Enschede <0 uk - A Tom Veelers in 2013. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24