Gesink kan het, tijd verliezen SfeV1 f.7»^ i Üv 22 WIELRENNEN TOUR DE FRANCE W Op Planche des Belles Filles moesten alle favorieten voor het eerst bergop met de billen bloot. Met een aanval wierp winnaar FabioAruzichop als grote uitdager van Chris Froome, die het geel pakte. concurrenten zijn sterk Er komen nog vele bergen Column !£g>thijszonneveld Van Baarle 'Ik zat in een goed groepje' Hij was er klaar mee. Na de achthonderd- vierenzeventigste vraag over hoeveel tijd hij de volgende etappes van plan was te verliezen, verscheen er een donderwolkje boven het hoofd van Robert Gesink. Elke keer dezelfde vraag - het hing hem de keel uit. Ja, hij ging nog wel meer tijd verliezen. En nee, hij had geen zin om er morgen en overmorgen weer over te pra ten. THIJS ZONNEVELD Het was in de eerste dagen best een leuke running gag (vond ik): je afvragen hoe en wanneer Robert Gesink in zijn remmen zou knijpen. Ik zag voor me hoe hij halverwege de etappe zou afstappen om een biertje te drinken op een terrasje met een leuke serveerster. Ik stelde me voor hoe hij 's morgens nog een uurtje langer op zijn bed bleef liggen en de start zou missen. Ik hoopte dat hij een etappe zou rijden op een oude damesfiets met een roestige bel. En ik vroeg me ook af of hij het wel zou kunnen, zomaar tijd verliezen. Gesink wringt zijn lichaam zijn hele car rière al uit als een tube ma yonaise: het liefst peurt hij er elke dag alles uit - tot het laatste korstje hardgewor- den mayo aan toe. kan het, expres tijd verlie zen. Weliswaar niet door te stoppen voor een ijsje, maar toch. Het vreemde is dat er links en rechts nu kritiek doorsijpelt op zijn plan. Hij liet zomaar zijn klassement lopen - dat kon toch zeker niet? Ik kreeg gisteren zelfs mailtj es dat ik Gesink harder moest aanpakken. Welnu, dat ga ik dan ook precies niet doen. Gesink heeft al vijf keer in de top to van een grote ronde gereden. Ik vraag me af of hij het een zesde keer zou kunnen, maar zelfs als het hem zou luk ken om zesde of zevende te worden, wat voegt dat dan toe aan zijn carrière? Hij heeft de keuze gemaakt om het anders te doen. Hij pikt in deze Tour zijn dagen uit. Dat is moeilijk genoeg omdat driekwart van het peloton hetzelfde idee heeft, maar daarom niet onmogelijk. Hij won vorig jaar al een etappe in de Vuelta op dezelfde manier. Of het hem lukt weet ik niet. Maar ik juich het idee wel toe. In grote rondes krijgen vluchters steeds meer kansen in de bergen - voornamelijk omdat de klassementsrenners steeds minder geïnteresseerd zijn in ritzeges. Het is een gok om dat alles goed moet vallen, maar dat geldt net zo zeer voor een goed klassement rijden. Dus wat mij betreft blijft Gesink lekker tijd verliezen in de luwte van het peloton. Ijsje eten, damesfietsje pakken. Tomtiedomtiedom. De laat ste week is nog ver weg. En voor wie per se Ne derlandse renners voor het klassement wil zien rijden: dikke pech. De Giro d'Italia is al geweest. Zelfs als het hem zou lukken om zesde of zevende te worden, wat voegt dat dan toe aan zijn carrière? Mollema 'Benen gingen meteen beter voelen' Nonchalant hangt Alexander Vinokoe- rov over een ijzeren hek, zijn ogen gericht op het beeldscherm waar Fabio Aru nu onder het rode vod van de laatste kilometer door- fietst. De ploegbaas van Astana heeft zijn kopman zien aanvallen, op 2,4 kilometer van de top. Hem wacht nu nog een loodsteile kilo meter en een muur van geluid. Vinokoerov wordt in zijn arm ge knepen door een verzorger die niet lijkt te kunnen geloven dat hun fa voriet hier gaat winnen. Vinokoe rov geeft geen kik. Emotieloos kijkt hij naar het scherm. Pas als Aru een vreugdekreet slaakt op de streep, balt ook Vinokoerov een vuistje. Waar Aru vlug wordt weggeleid achter de hekken, worden de ren ners die na hem binnendruppelen omsingeld door de mediagekte. Spraakzaam zijn de meesten nog niet. Daniel Martin, de nummer twee, leunt uitgeput tegen een rode auto van de organisatie. Romain Bardet en Pierre-Roger Latour zit ten schouder aan schouder, met in hun rug een camper. Rafal Majka vindt ondersteuning bij een hek. Ze zijn diep gegaan in de etappe met de eerste aan komst bergop. Conclusies Met een lengte van 5,9 ki lometer en een gemiddeld stijgingspercentage van 8 procent heeft La Planche des Belles Filles de klasse mentsrenners uit hun schulp gekregen. Het is ui teraard nog veel te vroeg voor keiharde conclusies, het hooggebergte volgt dit weekeinde pas, maar toch kunnen we een tussenrap port opmaken. Met zijn gedurfde offensief en gestamp op de pedalen heeft Fabio Aru zich tot grote uitdager van Chris Froome opgeworpen, voor zover de Al mijn <?c£ z winnaar van de Vuelta van 2015 dat op voorhand nog niet was. De Itali aan verklaart gelukkig te zijn met zijn ritzege en tijdwinst. „De ko mende weken ga ik het gevecht aan met Froome." De titelverdediger zelf blijkt ook goed in orde en is derde geworden, maar een indrukwekkende versnel ling bleef achterwege. Froome heeft de leiderstrui overgenomen van Geraint Thomas, die niet mee- kon met de besten en tiende werd. Sterk oogt hun ploeg; ondanks het sleurwerk op kop eindigen vijf man van Sky bij de eerste dertig. Hele maal tevreden is Froome niet. „We hebben misschien een kleine fout gemaakt om Aru bij zijn aanval ruimte te geven, hij was al erg sterk in Critérium du Dauphiné." Grote verliezers zijn er niet. Daarvoor zijn de verschillen bo venop niet groot genoeg, vindt ook donderdag 6 juli 2017 Dylan van Baarle (Cannon- dale-Drapac) zat mee in de ontsnapping van de dag, die strandde voor de slotklim. „Maar het was een goed groepje. Dat zagen ze in het peloton ook." Ploeggenoot Nathan Brown verloor de bolle tjestrui. „Pierre Rolland zal nog wel een gooi naar de bolle tjestrui doen." Maar na vijf etappes is de conclusie duidelijk: hij GO Aru toont zich Bauke Mollema was blij dat hij eindelijk een berg op kon. „Klimmen is wat ik graag doe en dan gaan de benen meteen beter voelen. Tot iets meer dan twee kilo meter voor de top zat ik goed." Zijn kopman bij Trek-Segafredo, Alberto Conta- dor, verloor wel seconden op de favorieten. Pim Bijl Planche des Belles Filles Chris Froome Nairo Quintana 0% fjisr* O Q. (O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 22