Her w Na'« a mgm Doe mee met het onderzoek over uw krant! E 17 1 v V,4* - v..- ■y - centen een haast onwerkbare situ atie op, want elke super stelt weer andere eisen. „Bessen van de ene teler mogen wel naar Jumbo, maar niet naar Tesco. En Lidl vraagt weer net wat anders", zegt bessen-, frambozen- en bramenteler Anton van Garderen, die op zijn bedrijf in Schalkwijk ook zachtfruit voor an dere telers opslaat en verpakt. Omslag Het verder uitbannen van bestrij dingsmiddelen vraagt van veel te lers een grote omslag. „We moeten terug naar de basis: meer samen werken met de natuur", zegt Baecke. Chemische middelen hele maal in de ban doen, is volgens de LTO-voorman echter geen optie. „Maar spuiten mag alleen in nood situaties, als je je oogst dreigt te ver liezen. En enkel op de plekken waar schimmels of insecten het gewas aantasten, in plaats van zoals nu vaak gebeurt op het hele perceel. Bij voorkeur met groene middelen die snel afbreekbaar zijn, zoals de mid delen die ook gebruikt worden in de biologische landbouw." Nuttige beestjes hebben het werk van gifstoffen deels overgenomen op de tuinderij van Van Garderen. „Vroeger hadden we een kalender- tje. Op 27 april spuiten, stond daarop. Nu zetten we sluipwespen in tegen luizen en roofmijten tegen spint. We spuiten niet meer pre ventief, maar pas als het nodig is. Zo hebben we tussen de struiken fero- moonvallen hangen die we voort- De gezondheid van de bodem daalt. Daarvan hebben wij last durend checken. Als daar te veel su- zukivliegjes in zitten die het fruit beschadigen, komen we in actie." Op die manier heeft de Schalk wij kse teler de hoeveelheid gif die hij spuit weten te decimeren: van meer dan zestig kilo per hectare in de jaren 8o naar zo'n zes kilo nu. Wat voor de gemiddelde bes, braam of framboos in zijn boomgaard ove rigens nog steeds neerkomt op drie of vier spuitbeurten. Daar zou hij best vanaf willen - 'geen enkele boer spuit voor zijn plezier', bestrijdingsmiddelen zijn bovendien een flinke kostenpost. Maar helemaal stoppen wordt las tig, vreest hij. „Frambozen zijn heel kwetsbaar. Het zou helpen als ver edelaars nieuwe soorten kruisen die beter bestand zijn tegen insec ten en schimmels. En als super markten er iets minder eisen aan stellen." In zijn boomgaard toont hij het verschil. In de ene rij hangen gigan tische donkerblauwe bramen van een nieuw ras uit Californië. Super- zoet, de supermarkten kopen ze graag. Maar ze blijken kwetsbaar: hij moet ze vaker bespuiten dan de struiken met aanzienlijk kleinere bramen, een paar rijen verderop. Die staan al 26 jaar op deze plek, zegt hij. „Een ijzersterk ras, hoefik bijna niet te spuiten. Maar de smaak is niet altijd al te best." Om landbouwgif verder uit te bannen is medewerking van super markten en veredelaars noodzake lijk, benadrukt LTO. De agrochemi- sche bedrijven moeten bovendien met milieuvriendelijkere alterna tieven komen, zegt Baecke. „Dat ge beurt nu te weinig." Vooral voor kleine teelten zoals bessen, die in het niet vallen bij de hoeveelheden maïs en soja die in de wereld wor den geteeld. „Ik had een goed mid del tegen luis, maar dat is verbo den", verzucht Van Garderen. „Nu ben ik gedwongen om een breder inzetbaar middel te gebruiken, maar dat helpt ook de nuttige in secten om zeep." De bestrijdingsmiddelenprodu centen erkennen dat er minder 'groene' middelen bijkomen dan er schadelijk bevonden chemische middelen van de markt worden ge haald. Maar daar werken ze wel de gelijk aan, stelt een woordvoerder van brancheorganisatie Nefyto. „Al onze grote leden - Bayer, Mon santo, BASF, Syngenta - hebben re cent start-ups gekocht om kennis in huis te halen over de ontwikkeling van groene middelen. Maar het kost heel veel tijd en geld om nieuwe middelen op de markt te brengen. Dan heb je het al snel over acht jaar en een investering van een paar honderd miljoen euro." Natuur Milieu vindt dat de plannen van de telers niet ver ge noeg gaan. „We kunnen niet wach ten tot 2030, de biodiversiteit gaat veel te snel achteruit", aldus een woordvoerder van de natuurorga nisatie, die de plannen bovendien nog 'te weinig concreet' vindt. Ga naar pzc.nl/onderzoek donderdag 6 juli 2017 i :V'*> af van zijn gifspuit Anco van Garderen rijdt met de sproeiwagen op het bedrijf, foto-serikvantwoudt m Tuinder Anton van Garde ren hangt een zakje roof- mijt op tussen zijn fruit. —Joris Baecke, LTO Welke nieuwsonderwerpen Leest u graag? En wat vindt u van onze producten? Dat zijn onder meer vragen in een groot schalig onderzoek dat uw krant houdt onder haar abonnees. Met de resultaten kunnen wij onze producten verder verbeteren. Wilt u meewerken aan het onderzoek?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17