0) mwm O O lil 16 TUINBOUW GIFVRIJ Boskalis Boeren en tuinders moeten van chemische bestrijdingsmiddelen af. Het is nu niet de milieubeweging die dat stelt, maar de agrarische brancheorganisatie LTO zelf. „We moeten terug naar de basis: samenwerken met de natuur." Kort Vanaf 2019 zit in elke Volvo (ook) een elektrische motor Het Zweedse Volvo Cars gaat vol voor elek trisch. Vanaf 2019 stopt de autofabriek met de productie van wagens met uitsluitend verbrandingsmotoren. Elke Volvo die van de band afloopt heeft minstens een elektromo tor. Tussen 2019 en 2021 komt Volvo met vijf volledig elektrisch aangedreven auto's naar buiten. Daarnaast wordt een reeks hybride modellen in de markt gezet. Volvo wil in 2025 minstens 1 miljoen elektrische auto's hebben verkocht. Volvo had eerder al aange geven meer in te zetten op elektrisch rijden, mede om luchtvervuiling tegen te gaan. Italiaanse bank dumpt personeel om te overleven De noodlijdende Italiaanse bank Monte dei Paschi di Siena zet het mes in het perso neelsbestand. Ook het aantal filialen wordt drastisch ingeperkt. Tot 2021 komen bij de noodlijdende bank 5.500 arbeidsplaatsen te vervallen en worden 600 van de 2.000 vesti gingen gesloten. De maatregelen moeten helpen om de oudste bank ter wereld weer winstgevend en efficiënt te maken. Telecombedrijven houden zich aan roamingafspraken De nieuwe regels voor mobiel bellen, sms'en en internetten worden door de meeste Europese telecombedrijven goed na geleefd, stelt consumentenwaakhond ACM tevreden vast. Sinds 15 juni mogen providers geen dataroamingkosten meer doorbereke nen als hun klanten de grens oversteken. Bijna 10 miljard dollar voor Britse betalingsverwerker De Britse betalingsverwerker Worldpay Group wordt overgenomen door branchege noot Vantiv. De Amerikanen leggen 9,9 mil jard dollar neer voor Worldpay. Ook de Amerikaanse bank JPMorgan Chase was geïnteresseerd in het Britse bedrijf dat in het verleden de betalingstak van Royal Bank of Scotland (RBS) vormde. Flitsen Galapagos TomTom Grand Vision 8? Sjï ürlW; j,- i Boeren en tuinders willen het ge bruik van landbouwgif zo ver mo gelijk uitbannen. In 2030 mogen er geen chemische resten van pestici den, schimmelbestrijders en on kruidverdelgers meer in hun pro ducten, de bodem en het opper vlaktewater te vinden zijn. Dat staat in het toekomstplan dat acht land bouwsectoren in Nederland, van bollentelers tot fruittelers, hebben gepresenteerd. „De ecologische grenzen van ons productiesysteem zijn bereikt", legt Joris Baecke uit. Hij is akker bouwer in Zeeuws-Vlaanderen en binnen LTO verantwoordelijk voor Plantgezondheid. „De kwaliteit van ons oppervlaktewater staat onder druk, de biodiversiteit in Neder land daalt. De gezondheid van de bodem neemt af, en daar hebben wijzelf last van. Wij merken dat onze teelten kwetsbaarder zijn ge worden. Daarom moeten we toe naar een duurzame manier van produceren, waarbij we meer sa menwerken met de natuur." Dat zien de telers ook als com merciële kans. Baecke: „Wij mer ken dat het maatschappelijk draag vlak voor onze manier van produ ceren afbrokkelt. Tegelijkertijd groeit de groep mensen die duur zaam geteelde producten wil ko pen. In Nederland, maar ook mon diaal." Greenpeace is positief over het plan van de telers. „Het is nogal een ommezwaai voor LTO, dat al jaren strijdt voor ongehinderd gebruik van pesticiden en onkruidverdel gers", zegt woordvoerder Herman van Bekkem van de milieuorgani satie. „Onze drinkwaterwinning moet regelmatig worden stilgelegd vanwege de hoge concentraties be strijdingsmiddelen. De biologische landbouw bewijst dat het ook zon der kan." Bijengif Waar bioboeren bewust geen che mische bestrijdingsmiddelen ge bruiken, worstelen 'gewone' telers met het feit dat ze uit steeds minder middelen kunnen kiezen. Sinds de jaren 80, de hoogtijdagen van het landbouwgif, zijn honderden be strijdingsmiddelen in Europa ver boden. Agrochemische bedrijven als Monsanto, Bayer en BASF ko men slechts mondjesmaat met nieuwe middelen op de markt. Voor een aantal veelgebruikte stoffen hangt bovendien een ver bod in de lucht. De discussies over 'bijengif (neonicotinoïden) en de mogelijk kankerverwekkende on kruidverdelger Roundup (glyfo- saat) hebben bovendien ook de su permarkten niet onberoerd gelaten. Steeds meer supermarkten wach ten daarom niet op een wettelijk verbod, maar leggen hun leveran ciers zelf strengere eisen op. Zo werkt Jumbo sinds vorig jaar samen met Greenpeace 'om bijensterfte tegen te gaan'. Alle Nederlandse aardappelen, groente en fruit en een groot deel van de bloemen en planten die de supermarktketen verkoopt, moeten vanaf eind 2019 voldoen aan het keurmerk Milieu keur. Die trend levert voor de produ- Gebruik bestrijdingsmiddelen 15.000 10.000 0 1985 1990 1995 2000 2005 2010 2015 OPWARMING VAN DE AARDE AFSLANKOPERATIE DATAROAMING MEGAOVERNAME China heeft 140 toestellen besteld bij de Europese vliegtuigbouwer Airbus. Honderd toestellen zijn van het type A320 en veertig A350's. De opdracht van de Chinese vlieg tuigleasemaatschappij CAS zou 22 miljard dollar waard zijn. Branchevereniging BMWT en importeurs van accu's voor onder meer vorkheftrucks krijgen een boete van 16 miljoen euro voor verboden prijsafspraken. De verdachten wis selden ook concurrentiegevoelige informatie uit, aldus consumentenwaakhond ACM. 21.003 miljoen kg 8.698 miljoen kg m Het biotechnolo giebedrijf begint een nieuwe stu die naar de eigen ontstekingsrem mer filgotinib. O m Het navigatiebe- drijf werkt nu samen met het Chinese inter- netconcern Baidu. De optiekketen herstelde zich in de loop van de dag. Grootbank ING schroefde het koersdoel voor de baggeraar terug. Annemieke van Dongen Schalkwijk Afzet van gewasbeschermingsmiddelen (in miljoen kg actieve stof). 25.000 20.000 5.000 0607171RV BRON: NEFYTO o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16