Tourgids 2017 13 In 2040is hersenaandoening doodsoorzaak nummer één, aldus RIVM Elke dag stierf pa Mulder een beetje €1,- KORTING Het aantal mensen dat sterft aan dementie verdrievoudigt in de komende twintig jaar, verwacht het RIVM. Vooral de vele complicaties maken de ziekte dodelijk. Terwijl aandoeningen als borstkan ker en beroertes ons steeds minder vaak de das omdoen, blijft demen tie onverminderd levens eisen. In 2015 waren er 14.000 doden, in 2040 40.000. Dat stelt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in zijn vierjaarlijkse Volks gezondheid Toekomst Verkenning. Doden door dementie zf „N® V V" AFTAKELING Het aantal mensen dat aan demen tie sterft, neemt niet alleen toe doordat we ouder worden. Er is nog altijd geen remedie tegen de ziekte die leidt tot psychische en lichame lijke aftakeling. RIVM-onderzoeker Marieke Verschuuren: „Aan ver geetachtigheid alleen sterf je niet, maar er zijn vaak bijkomende com plicaties. Zoals motorische proble men waardoor iemand niet meer goed kan slikken en een longont steking oploopt. Hij of zij overlijdt dan aan een longontsteking, maar de onderliggende doodsoorzaak is dementie." Dementerenden vallen vaker, stelt de Groningse hoogleraar ou- derengeneeskunde Joris Slaets, en hebben daardoor 30 procent meer kans om te overlijden. „Ze worden bedlegerig, eten en drinken slech ter, waardoor ze minder weerstand en meer kans op infecties hebben." Slaets vindt het te ver gaan om te zeggen dat mensen puur doodgaan aan dementie. „Het lichaam van deze mensen is versleten, de bloed vaten verslechteren, het hart ver zwakt. Moet je iemand voor al die kwalen blijven behandelen?" Patiënten overlijden aan een sa menloop van problemen, beaamt neuro-epidemioloog van het Rot terdamse Erasmus MC Arfan Ikram. „Iemand sterft aan een long ontsteking na een val, maar was hij zonder dementie ook gevallen? Nee, dementie brengt het aftake lingsproces in een stroomversnel ling." Na de diagnose sterven 70- plussers gemiddeld binnen drie jaar, terwijl hun levensverwachting anders nog zestien jaar was ge weest. Dementie heeft volgens het RIVM bovendien de hoogste 'ziek- telast'. De levensverwachting van deze patiënten is aanzienlijk korter en in tegenstelling tot aandoenin gen als kanker of hartproblemen is er in medische zin niets aan te doen. Persoonlijkheid Daarbij, zegt Slaets, wordt de per soonlijkheid ernstig aangetast. „Dat is psychisch en emotioneel zwaar, zowel voor de patiënt zelf - wan neer hij in het begin nog doorheeft hoe hij aftakelt - als voor zijn om geving." Ikram: „Hoe vreselijk kan ker ook is: je moeder herkent je nog, dat is bij dementie niet het geval." Er is een lichtpuntje. „Het aantal dementiegevallen stijgt explosief doordat we ouder worden, maar we weten sinds kort dat het iets min der hard gaat dan gedacht. We leven wat gezonder - zo roken we mas saal minder - en dat heeft effect op ons lijf en ons brein." Uit Ikrams onderzoek blijkt dat 30 procent van de dementiegeval len te voorkomen is door een ge zonde leefstijl. De meest complete gids voor de tourliefhebber! Bon Tourgids 2017 8 710114 003850 Alle teams en renners De etappes met kaart en doorkomsttijden Met o.a. Thijs Zonneveld, Dylan Groenewegen en Peter Sagan Vind een winkel bij u in de buurt via pzc.nl/tourgids bruna (^Pfimera^KPLus ■thereadshop donderdag 6 juli 2017 Sterven aan dementie. Kan dat? Hanneke van Houwelingen Francine Wildenborg Bilthoven Het aantal mensen dat sterft als gevolgd van dementie is in 2040 verdrievoudigd. Vijf veelvoorkomende doodsoorzaken en het aantal mensen dat eraan sterft. v ©Ö50717EÏC--1 RIVM 'Pa, waar ben je?' Marcelle Mul der hoort het zichzelf nog vra gen. De musical van haar dochter stond op het punt om te beginnen, maar Ben Mulder, haar vader, was te laat. „Heel Groningen was verbouwd, zei hij. Alle wegen waren ver anderd", vertelt ze. Het zijn de eerste haarscheurtjes in zijn geheugen, ruim vijfjaar geleden. Twee hersenbloedin gen versnelden de ziekte. Mar- celles vader werd opgenomen in een verpleeghuis. „Hij wist dat ik bij hem hoorde, maar dacht soms dat ik zijn vrouw was." De dokter stelt de diagnose: de- mentie. Op een nacht werd Mar celle gebeld. Haar vader had bloedvergiftiging en was doodziek. „Dan sta je voor de keuze: sturen we hem naar het zie kenhuis of blijft hij in het verpleeghuis? Hoe lang moeten we hem nog oplappen? Straks kan hij niet meer praten, niet meer slikken, herkent hij niks meer. Dat wilden we hem besparen." Drie maan den later overlijdt hij. Waar schijnlijk aan een hartprobleem. „Het was heel droevig, maar ook goed zo. Zijn leven was schraal geworden, dat hoefden we niet nodeloos te rekken." O.a. verkrijgbaar bij: Albert Heijn, AKO, Blz., Bruna, Cigo, Libris, PLUS, Primera, Spar, The Read Shop, Vivant Dementie is psychisch en lichamelijk zwaar voor zowel de patiënt als zijn omgeving. FOTO ROOS KOOLE L

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13