II Inspectie wil meer mankracht Vangstsysteem van vissers uit de steentijd blootgelegd Italiaans dorp verkoopt bouwvallen, mits ze worden gerestaureerd 10 Om de ontvolking tegen te gaan, gooit het dorp Ollolai op Sardinië de verlaten huizen voor een euro in de uitverkoop. Enige voorwaarde: het huis restaureren. De kerkklok slaat 16.00 uur en onder breekt even het ge fluit van vogels. In de bar op het plein worden de eerste glazen bier geschonken. Twee jonget jes schieten op crossfietsjes de straat over. In Ollolai heerst vooral rust. Het dorp in de Sardijnse heuvels telt 1.200 inwoners, maar het voelt leger aan omdat veel huizen onbewoond zijn. Het aantal inwoners is in een halve eeuw bijna gehalveerd, vertelt burge meester Efisio Arbau. „Hier woonden vooral herders met hun familie, maar Overal groene heuvels, ook in de zomer een koele bries en de zee op een half uur rijden dat beroep sterft uit. Jongeren trek ken nu weg. Werk in de buurt vinden is moeilijk." Veel huizen in het oude centrum staan al 30 jaar leeg en zijn in bezit genomen door onkruid. De oude muren staan nog overeind, maar ver der is er weinig van over. Alleen het originele adresbordje hangt nog op zijn plek. De burgemeester startte vorig jaar het 'case ad 1 euro'- project. De inwoners reageerden aanvankelijk sceptisch. Burgemeester Arbau la chend: „Als ik koffie ging halen in de bar onder het gemeentehuis, kwa men ze met een euromunt op me af. Of ze even een huis konden afreke nen." Het bedrag van een euro is symbo lisch om de koop te bezegelen, maar de koper verplicht zich ook het huis (of wat er van over is) binnen drie jaar te renoveren. Arbau hoopt met het project het oude centrum op te knappen. Veel bewoners wonen naast ruïnes. Arbau: „Ik probeer de eigenaren van die huizen te overtui gen om hun huis gratis aan de ge meente te geven. In de huidige staat zijn ze niets meer waard en kosten alleen maar geld. Niemand wil er nog geld insteken." Ollolai is niet het enige dorp in Ita lië dat kampt met leegloop. Zeker 3.000 gemeentes zien hun inwoners al jaren drastisch verminderen. In middels telt Italië zo'n 6.000 spook- dorpjes waar niemand meer woont. In het hele land proberen burge meesters mensen aan te trekken, on der meer met dit soort initiatieven. Mensen kunnen voor een spotprijs een huis kopen of krijgen een bonus van de gemeente als ze ernaartoe ver huizen. De burgemeester van Ollolai is rea listischer en beseft dat het voor wei nig mensen aantrekkelijk is zich te vestigen in het dorp. Iedereen mag de huizen kopen, ongeacht woonplaats of nationaliteit. Arbau: „De koper mag zelf weten hoe hij zijn huis ver volgens gebruikt." Zeven huizen zijn al voor een euro verkocht sinds de start van het pro ject, drie zijn al helemaal opgeknapt en bewoonbaar. De 46-jarige Fran cesco laat trots zijn huis zien. Zestig vierkante meter, een ruime slaapka mer, twee badkamers en een nieuwe keuken. Hij betaalde in totaal 30.000 euro. „En die ene euro", voegt hij er lachend aan toe. Een paar straten ver derop opent binnenkort een bed breakfast. Twee jonge architecten uit Milaan lieten een ruïne voor 80.000 euro verbouwen en richtten het naar hun eigen smaak in. Twintig '1 euro huizen' staan nog te koop. Toerisme Burgemeester Arbau ziet een toe komst voor toerisme in zijn dorp. Hij wijst boven de daken van de huizen: „Overal groene heuvels voor wande lingen en bergbeklimmen, ook in de zomer altijd een koele bries, en de zee op een half uur rijden. Wat wil een mens nog meer?' In het café op het plein reageren de vaste klanten lacherig op het idee dat mensen een vakantie kunnen vieren in hun dorp. „Er is hier niets!" is de conclusie. Al zijn ze het er allemaal over eens: nergens is het leven zo vredig en ontspannen als in hun Ol lolai. ALMERE Archeologen en vrij willigers hebben in de bodem van Almere een groot bouw werk voor het vangen van vis ontdekt, dat zo'n 4.400 jaar oud is. De houten constructie uit de nieuwe steentijd (5000 tot 2100 voor Christus) bestond niet al leen uit een 90 meter lange vangstinstallatie. Er was over een lengte van 160 meter ook een aantal onderwaterhokken om de vis levend te bewaren voordat deze werd gegeten of geconserveerd. In het buitengebied de Stichtse- kant, dat bedoeld is voor indu strie, zijn na een eerdere vondst de afgelopen weken op twee meter diepte ongeveer 2.500 houten palen gevonden. Tussen de palen bevonden zich ge vlochten schermen, vermoede lijk van wilgenhout en er waren openingen met fuiken om de vis te vangen. De fuiken zijn niet meer aange troffen, maar wel slijtplekken ervan in de grond. Zo'n grote 'visweer' uit die tijd is in Europa nog niet eerder aangetroffen, al dus de gemeente. Van een van de bouwers is een voetstap gevonden: maatje 36. Alleen al voor de controle op be drijven die met de meest gevaar lijke stoffen werken, heeft de voor malige Arbeidsinspectie tientallen extra mensen nodig, stelt ze. Gisteren bleek uit onderzoek in opdracht van minister Asscher (Sociale Zaken) dat de Inspectie tientallen jaren nauwelijks heeft toegezien op de omgang met mo gelijk gevaarlijke stoffen in het be drijf DuPont in Dordrecht. Naar nu blijkt kan langdurige blootstel ling aan die stoffen ernstige aan doeningen veroorzaken. De In spectie was vooral bezig met het voorkomen van ongevallen, blijkt uit het onderzoek. Volgens de In spectie zelf was dit in lijn met de toenmalige wet- en regelgeving, maar moet wel worden geleerd van wat er is gebeurd. En daar zijn extra mensen voor nodig. In reactie op het onderzoek stelt Chemours, de rechtsopvolger van DuPont, dat dat bedrijf gepaste maatregelen heeft genomen om de veiligheid en gezondheid van me dewerkers en de samenleving te waarborgen. „Die overtuiging wordt onderschreven door de be vindingen in het rapport, waarin onder meer is geschreven dat Du- Pont uit voorzorg voor de stof PFOA een veiligheidsfactor van 1000 hanteerde voor de veilige blootstellingslimiet om haar me dewerkers te beschermen", stelt het bedrijf. Chemours zegt ervan overtuigd te zijn dat DuPont 'tientallen jaren onderzoek heeft gedaan naar PFOA en de regelgevende en lo kale autoriteiten altijd prompt op de hoogte heeft gebracht van haar bevindingen'. „Wij zijn ervan overtuigd dat DuPont zowel actief initiatieven heeft nagestreefd én uitgevoerd voor preventie en be perking, alsook haar medewerkers informatie heeft verstrekt over het gebruik van de polymerisatiehulp- stofPFOA." donderdag 6 juli 2017 Uw huis afrekenen? Dat is dan euro graag Eveline Rethmeier Ollolai —Efisio Arbau, burgemeester Burgemeester Efisio Arbau van Ollolai bij een bouwval, die voor een euro te koop staat. FOTO EVELIENE RETHMEIER Bewoner Francesco knapte voor 30.000 euro een vervallen huis op. De Inspectie SZW heeft extra inspecteurs nodig om het toe zicht te versterken op bedrijven die met gevaarlijke stoffen wer ken. Ingrid de Groot Peter Groenendijk Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10