I 8 Traktatie voor de hele school Met blinddoek naar het strand Lunchtrommel LAATSTE DAG BASISSCHOOLA Vroeger bleef het bij een zelfgefröbelde musical, tegenwoordig nemen basisscholen met dagenlange uitzwaairituelen afscheid van groep 8. Je kunt er als leraar nog zo'n carrière op hebben zitten: het afscheid van de oudste leerlingen went nóóit, zegt Karei van Leeuwen. De boven bouwcoördinator van de R.K. Jozefschool in het Zuid-Hol landse Hillegom is inmiddels 62, zit al 41 jaar in het onderwijs, en krijgt nog altijd een brok in zijn keel als groep 8 het eindlied van de musical aanheft. „Dan ben ik blij dat het pu bliek lang blijft applaudisseren en ik mijn tranen weg kan slikken voor het licht aangaat." Hij is de enige niet. „Elke leraar is geroerd. We hebben al die kinderen als verlegen ukkies zien binnenkomen en opeens staan ze daar als zelfverzekerde pre-pubers te swingen en zingen. Dat is ontroerend Het grappigste aan zo'n afscheids- week: dat de schooloudsten opeens niet meer weg te slaan zijn. Van Leeuwen: „Bij ons hoeven ze de laat ste dagen eigenlijk niet meer naar school: ze hebben het aantal lesuren van 940 per jaar al gehaald. Toch ko men ze nog. En moet ik ze op de laat ste vrijdagmiddag vóór de vakantie vaak vriendelijk verzoeken het pand te verlaten. En dan zeggen ze: please, nog één rondje door de school." Speelfilms In Hillegom, een plaats met 21.000 inwoners, is het afscheid gelukkig nooit definitief. „Het is hier één groot dorp, dus ik verlies die jongens en meiden zelden uit het oog." Veel kinderen komen bovendien vaak nog een keer afscheid We hebben die kinderen allemaal als ukkies zien binnenkomen nemen: als hun rugzak aan de vlag genmast hangt. „Dan willen ze graag dat ook wij weten dat ze hun di ploma hebben gehaald." In de loop van Van Leeuwens carrière is er best wat veranderd. Zo knutselden de scholen vroeger vaak zelf een musical in elkaar en kopen ze nu producties bij speciale musicalbedrijven. En worden er semi-professionele films van kamp en musical gemaakt, waar vroeger een paar amateuristische kiekjes voldeden. Ook nieuw: som mige scholen schakelen van musical op een heuse, gelikte speelfilm over (zie kader). Van Leeuwen: „Maar: het gevoel in die afscheidsweek is altijd hetzelfde gebleven: wat zijn die kin deren opeens groot." M vV Op de katholieke Hendrik Boogaard in het Zuid-Hol landse Hellevoetsluis vinden de leraren het wel geinig om op de valreep nog een prank uit te halen met de leerlingen van groep 8. De 33 kinderen moeten zogenaamd stipt op tijd zijn voor een rotklus, de klas uitmesten, maar krijgen ter plekke een blinddoek om, wor den met de auto op een onbe kende plek gedropt, en gaan op speurtocht naar het strand. Lerares Stef van der Veen: „En daar gaan we natuurlijk niks meer opruimen maar gewoon lekker een dag spelen." Andere rituelen: de laatste dag met keiharde muziek via een glijbaan het lokaalraam uit, een persoonlijk liedje van alle lera ren voor alle leerlingen (dit jaar op de melodie van 'Ghostbus- ters') en een blik in De Glazen Bol. Leraren in 'Jomanda-jur- ken' voorspellen de toekomst van ieder kind. Op de protestants-christe lijke De Regenboog in Zee- wolde, Flevoland, gaan de 23 leerlingen van groep 8 deze week nog één keer met een flinke schaal trak taties rond. Naast de goeie, ouwe eindmusical hebben ze ook nog een barbecue bij een van de kinderen, krijgen ze een gastoptreden van oud leerling en Voice of Holland winnares Iris Kroes, en mogen ze met een goodie bag naar huis. Daarin zitten een mok, een getuigschrift en een bijbel. Een ritueel heeft De Regenboog afgeschaft. Directeur Mannes Schop pink: „Een paar jaar geleden werd dat trakteren één groot tranendal. Dan begonnen de leerlingen van groep 8 al aan het begin van hun ronde te huilen en staken de hele school aan. Nu drukken we de kinderen op het hart: la ten we het vrolijk houden." Op Pallas Athene, de Mon- tessori basisschool in Amersfoort, zitten de groe pen 6,7 en 8 van oudsher bij elkaar. De kinderen van groep 6 en 7 worden daarom altijd bij het afscheid betrok ken, vertelt lerares Angela Werink. Zo knutselen zij als verrassing speciale lunch- doosjes voor hun oudere klas genoten in elkaar. Een doosje met een voetbalveld bijvoor beeld, voor een echte voetbal fan. In de week van het grote af scheid krijgen de groepen 8 dan een picknick met verras- woensdag 5 juli 2017 GO Dag school, dag j uf, Eefje Oomen —Karei van Leeuwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8