II Waterschap ziet niets in Sluise 'strandclub' Plan voor haven Breskens binnen paar weken openbaar Eerste editie Kunstenfestival Aardenburg op negen locaties 7 Beeldende kunst, poëzie, concerten en straattheater. Aardenburg is vanaf dit weekend één groot festivalterrein. Voorbereidingen voor de eerste editie van Kunstenfestival Aardenburg zijn in volle gang. zv Bij de rooms-katholieke kerk in de Weststraat is aan de buitenkant niets ongewoons te zien, maar binnen ver rijst een bijzondere constructie van 8,5 meter hoog. Willem Besselink is één van de tien exposerende kunstenaars op het Kunstenfestival en maakt een installatie speciaal voor Aarden burg. „Het is een grafische repre sentatie van de zoutverdeling in het grondgebied", legt hij uit. Wil lem gebruikt gegevens uit bodem scans en geeft kleuren aan de hoe veelheid zout in het grondwater. Dat resulteert in een gigantische driedimensionele staafdiagram waar mensen ook in kunnen staan. Een kijkje in de aarde, als het ware. Publiekstrekker Op negen locaties door heel het stadje zijn vanaf dit weekend kunstwerken te zien met 'plaats bepaling' als thema. Ad van Rijs wijk zorgt voor teksten, van eigen hand of proza en poëzie van an dere schrijvers, die de link leggen tussen thema en kunstwerk. Van verfijnde beelden van Jan Ver- schueren tot indrukwekkende koppen van filosofen op strijk planken van Eveline van Duyl. De grote publiekstrekker is Jan Fabre. Hij exposeert wereldwijd en straks ook in de Sint Baafs. "We willen met goede kunst mensen naar ons prettige stadje trekken", zegt voorzitter Willem de Stigter van Stichting Aarden burg Kunstenfestival. De stichting bestaat uit een groep van twaalf tot veertien mensen, onder wie curator Nico Out, en zo'n 125 vrij willigers. Leefbaarheid in het stadje staat voorop, daarom is er een uitgebreid randprogramma met voor elk wat wils, zoals mu ziek en theater. Opening Zaterdag wordt het festival voor Aardenburgers feestelijk geopend om 19.00 uur. In het voormalige We willen met goede kunst mensen naar ons stadje trekken stadhuis aan de Markt kunnen be zoekers vanaf zondag een pols bandje en plattegrond halen voor 7,50 euro. Jongeren van 13 tot 25 jaar betalen 5 euro. Het Kunstenfestival is tot en met 10 september te bezoeken, van dinsdag tot en met zondag tussen 11.00 tot 17.00 uur. Sommige loca ties, zoals kerken, zijn af en toe dicht voor festivalpubliek. OOSTBURG De gemeente Sluis moet het idee voor een 'Stichting Strandexploitatie', waarin inkom sten en uitgaven op het strand via een gesloten geldstroom rondgaan, laten varen. Waterschap Schelde- stromen wil er niet aan meewer ken. Sluis overlegt al lang met het wa terschap over zo'n stichting. Die partijen zouden dan hun inkom sten uit de verhuur van grond voor strandpaviljoens en slaap- en bad huisjes op een hoop gooien en er investeringen in zaken als duin overgangen, sanitair en afvalophaal mee betalen. Dijkgraaf Toine Poppelaars laat weten dat het waterschap het niet ziet zitten. „Meedoen in een stich ting brengt allerlei overbodige for maliteiten met zich mee, zoals een aparte boekhouding. We kunnen zaken beter rechtstreeks met de ge meente regelen." Wethouder Peter Ploegaert spreekt van 'een domper'. Sluis zal investeringen in en op het strand nu steeds per keer uit de eigen mid delen moeten halen. Volgend jaar gebeurt dat al: B en W willen geld uittrekken voor duinovergangborden, verbetering van de strandposten, vernieuwing van loopplanken en de realisatie van stranddouches. In het havengebied komen 460 ap partementen, waarvan honderd voor permanent wonen. De jacht haven wordt uitgebreid, en de vis sersschepen verhuizen naar de huidige handelshaven. Daardoor komen ze bij het nieuwe Viscen- trum te liggen. Daarin krijgen een museum, visveiling, horeca, de tailhandel en de KNRM een plek. Voorbereidingen Projectontwikkelaars betalen het grootste deel, maar de gemeente Sluis is verantwoordelijk voor de voorbereidingen. Wethouder Jack Werkman vraagt daarvoor nog een keer 150.000 euro van de gemeen teraad. De 'voorbereidingskosten' gaan daardoor bij elkaar over de 1 miljoen euro heen. Volgens B en W blijft het daarbij. Overigens krijgt Sluis dat geld terug van de ontwikkelaars, mits het plan doorgaat. Als dat niet ge beurt, is Sluis het geld kwijt, maar dan blijft wel de 1 miljoen euro in kas die Sluis bijdraagt aan het pro ject, met name voor het Viscen- trum. De provincie legt eenzelfde bedrag bij. De gemeenteraad stelt uiteinde lijk het bestemmingsplan vast. Dan kan wel de Raad van State nog roet in het eten gooien. De kans dat partijen naar die hoogste be stuursrechter stappen, lijkt groot. Bedrijven op de Westhavendam, die door de vernieuwing zo in hun werk belemmerd worden dat ze eigenlijk weg moeten, zijn strijd baar. woensdag 5 juli 2017 Neem Sophie Stockman een kijkje in de aarde Kunstenaar Willem Besselink geeft mensen in de rooms-katholieke kerk een 'kijkje in de aarde' met een gigantische driedimensionale staafdiagram waar mensen ook in kunnen staan, foto peter nicolai - Willem de Stigter, voorzitter Actuele informatie staat op kunstenfestivalaardenburg.nl. Het plan voor de rigoureuze aanpak van het havengebied in Breskens ligt deze zomer ter in zage. Er komen tijdens die peri ode, die op 20 juli begint en zes weken duurt, ook informatiebij eenkomsten voor omwonen den en betrokkenen. Martijn de Koning Breskens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 73