Seinen op groen voor scholenfusie Alpha en Nobego Anna Jacobapolder één groot zonnepark 'Hoe lang gaan we nog door met het bouwen van boerderijtjes?' Noord-Beveland krijgt eigen vergezicht op doek 7 Hij bezocht Panorama Walcheren en keerde enigszins jaloers terug naar Noord-Beveland. Dat moet hier toch ook kunnen, dacht Hans Klompe uit Kamperland. Zo gezegd, zo gedaan. ^^^unstschilder Jan Ba- lyon steekt ter begroe- ■K ting zijn rechterhand uit. Zijn vingertoppen ^^^.zij n groen en op de betonvloer achter hem ligt een koffer met daarin tientallen bus sen acrylverf. De laatste dagen van zijn vakantie brengt Balyon door in de schuur van zijn oom Hans Klompe, om de wens van diens overleden vrouw Maria in vervul ling te laten gaan. Het is wel een beetje aanpoten, De vorig jaar overleden Maria heeft een ereplaats gekregen in het panorama want in vier dagen tijd moet de basis voor het dertig meter lange Panorama Klompe af zijn. Balyon legt momenteel de laatste hand aan de lucht en het landschap. Daarna vertrekt hij naar zijn Duitse thuisbasis Lüneburg en mogen andere kunstenaars de de tails aanbrengen op het u-vormige vergezicht van Noord-Beveland. Als het aan Klompe ligt, blijft het daar niet bij. De boer en eige naar van de gelijknamige mini- camping bij Kamperland wil ook graag het plafond beschilderd heb ben. Met voorwerpen uit zijn enorme antiekcollectie hoopt hij het geheel extra tot leven te bren gen. „Door kenmerkende plekken van het eiland te combineren met bijvoorbeeld een oude kinderkoets of opgezette fazant wil ik een soort kijkdoos maken", zegt Klompe. Hij hoopt dat het panorama eind juli een heel eind klaar is. Entree vraagt Klompe niet. Wel hangt bij de ingang een busje waar mensen een vrijwillige bijdrage in kunnen stoppen voor KWF Kankerbestrij ding. „Zeventien jaar heeft Maria kanker gehad", zegt Klompe be drukt. „Wat heeft ze geleden, maar altijd bleef ze opgewekt." Balyon knikt. „Het was haar wens om een kunstwerk te hebben waar Hans en ik samen aan gewerkt hebben." Helaas kan de vorig jaar overle den Maria haar wens niet meer in vervulling zien gaan, maar ze heeft een ereplaats gekregen in het panorama. In het midden, onder het Veerse Meer, heeft Balyon een opengeslagen boek geschilderd met daarin een engeltje en de tekst 'opgedragen aan Maria Klompe'. Erg mooi, vindt haar man. „Als Maria nog leefde, zou ze niet veel gezegd hebben. Ze was ons waar schijnlijk in de armen gevlogen, met op haar wangen tranen van geluk." De voorgenomen fusie tussen beide organisaties is al een jaar in voorbereiding. Intern staan inmid dels alle neuzen dezelfde kant op. De medezeggenschapsraden, raden van toezicht en ook de vijf gemeen ten zijn positief, zeggen bestuurs voorzitters Ad Vis van Alpha en Pim van Kampen van Nobego. Om ook een akkoord van het mi nisterie te krijgen, moeten de koe pels aantonen dat anders binnen vijfjaar een school dicht moet. Dat zou volgens Van Kampen de Stam- periusschool in Wilhelminadorp zijn, op basis van demografische cijfers. Toch is dat niet de enige re den voor de fusie. „We hebben alle bei te maken met krimp en willen de kwaliteit van het onderwijs zo hoog mogelijk houden", zegt Vis. „Door meer massa te creëren, kun nen scholen open blijven, ook al ko men ze qua leerlingenaantal onder de norm." Directe aanleiding voor de fusie is het succes van de samenwer kingsschool in Wolphaartsdijk. „Dat heeft veel vertrouwen gege ven", zegt Van Kampen. Overigens werken beide koepels al veel samen als het gaat om bijvoorbeeld huis vesting en financiën. Het is de bedoeling dat de fusie per januari officieel een feit is, on der de voorlopige naam Stichting voor Primair Onderwijs Midden- Zeeland. Die telt dan 24 scholen. Volgens beide bestuursvoorzitters Je moet naar schaalvergroting, dat kun je beter doen als je nog gezond bent is het bijzonder dat de twee groot ste 'spelers' in de regio elkaar op zoeken, terwijl de kleinere organi saties nog steeds zelfstandig door gaan. „Wij kijken verder vooruit", verklaart Van Kampen. „Je moet naar schaalvergroting, dat kun je beter doen als je nog gezond bent." Overigens wordt volgens hem de echte uitdaging het binnenhalen van voldoende gekwalificeerde leerkrachten na 2020. Ondanks de bestuurlijke fusie blijft de identiteit van de scholen gewaarborgd. Ze worden betaald door de Stich ting Krammerzon. Huishoudens die deelnemen, krijgen een pakket dat jaarlijks 3.500 kilowattuur stroom levert. De panelen gelden als compensatie voor de komst van het windmolenpark bij de Kram mersluizen, op 2,5 kilometer van het dorp. De installatie van de collectoren begint in september. Binnen een jaar moeten alle 181 huishoudens zijn voorzien. Zodoende ontstaat - met 8,77 vierkante kilometer aan zonnecollectoren - het grootste zonnepark van Nederland. Frank van Gennip van stichting Windmolens AJP is tevreden. „Bijna tachtig procent van de inwo ners heeft gekozen voor zonnepa nelen." 12 procent koos voor com pensatie in geld. Een kleine 8 pro cent maakte geen keuze. Zij krijgen ook geld. Dat geld komt in een pot voor duurzame investeringen. Be woners moeten er samen een be stemming voor zoeken. „Zorg dat er ruimte is voor andere bouwstijlen", zegt Roel Boekholt (WD). „We moeten mensen niet meer verplichten te bouwen zoals 100 jaar geleden. Hoe lang gaan we in deze gemeente nog door met het bouwen van boerderijtjes?" Geen vrije keuze voor de kleur dakpannen, verplicht bouwen in de stijl van de Zeeuwse boerderij of jaren dertig. Het is allemaal niet meer van deze tijd vinden WD, LPB en D66. „Als je nu het plan van Ove- zande ziet, daar is alles voorge schreven", zegt Levien de Putter (D66). „Werkelijk, als je dat plan leest, is alles geregeld. Ik geloof dat er ook nog geen stukje grond ver kocht is, in de vrije sector dan." Droomhuis De Putter is niet principieel tegen boerderijwoningen met gepot- dekselde gevels. „Als een particu lier dat wil vind ik het prima. Maar om iedereen te verplichten zo te bouwen vind ik te ver gaan." Hij pleit voor meer vrijheid om een droomhuis te realiseren. Speelruimte Wethouder Kees Weststrate ont kent dat er weinig speelruimte is. „Wij geven ook moderne architec tuur ruimte", zegt hij. Weststrate kaatst de bal terug richting raad, want die heeft - bijvoorbeeld in Ovezande - ingestemd met het beeldkwaliteitsplan. „En dan is het voor mij heel moeilijk om daar van af te wijken." De Putter overweegt met een voorstel te komen om regels te ver soepelen. woensdag 5 juli 2017 BE Panorama vervult Maria's laatste wens Ellen Jobse Kamperland Kunstschilder Jan Balyon aan het werk in de schuur van zijn oom Hans Klompe. foto mechteld jansen Alle seinen staan op groen voor de bestuurlijke fusie tussen scholenkoepels Alpha (christe lijk) en Nobego (openbaar) op Noord- en Zuid-Beveland. Alleen het ministerie moet nog akkoord gaan, maar dat lijkt een futiliteit. Luc Oggel Goes -Pim van Kampen, Nobego Het dorp Anna Jacobapolder moet één groot zonnepark wor den. 181 woningen krijgen vanaf september dit jaar zonnepane len. Timo van de Kasteele Anna Jacobapolder Meer ruimte voor moderne ar chitectuur. Daarvoor pleiten D66 en de Lokale Partij in Bor- sele al geruime tijd. De oproep krijgt nu steun van de VVD. Melita Lanting Heinkenszand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 66