Nucleaire toekomst Wegen Brouwerseiland genoemd naar dorpen mSLBEURS Bedrijven vangen innovatiegeld Huiswerk 2 EENMALIGE Als de horeca niet snel personeel vindt, moeten de bezoekers ervan straks zelf hun drinken halen. Eten wordt een lopend buffet. PERSONEEL TEKORT Commentaar Hoge ambtenaren van vier ministeries hebben nagedacht over de toekomst van nucleaire toepassingen in Nederland. In hun rapport blijft het opwekken van kernenergie een optie. De adviesgroep beschrijft drie scenario's: afbouwen, continueren, uitbreiden. Zo hoort het: de keuze is aan de politiek. De varianten hebben een paar dingen gemeen. Voor onze energievoorziening is kernenergie niet nodig. Verder loopt de belastingbetaler in elk sce nario grote risico's. Tot en met de kans op een restrekening voor de eindberging van radioactief afval na 2130. Is er dan niets te zeggen vóór kernenergie? Zeker wel. De adviseurs wijzen op kernenergie als een middel om tijdig de klimaatdoelen te halen en ze noemen ook op het belang voor de werkgelegenheid. Het advies leidt tot een paar duidelijke conclusies. Versneld af bouwen van kernenergie kost te veel. Valt de keuze op continueren, dan moet de overheid de bouw van een vervangende kerncentrale overlaten aan de markt. Aan zo'n plan moeten zeer hoge eisen wor den gesteld om te voorkomen dat de winst naar de exploitant gaat en de uiteindelijke lasten van afvalberging en ontmanteling naar de burger. Als we snel méér kernenergie willen, de derde variant, is jaarlijks minstens 600 miljoen euro subsidie nodig. De ambtenaren vergelijken dat bedrag met de steun voor windenergie. Hier lopen zij achter de feiten aan. De nieuwste windparken doen het zonder subsidie. Wat moet een nieuwe regering met dit advies? Niets. Het lijkt verstandig te wachten op de lessen van de sluiting van Borssele. Wellicht is er dan ook beter zicht op de kosten van de eindberging van afval. Als de overheid toch snel iets wil doen aan de verbetering van de energiesector, kan het geld beter naar opslagmogelijkheden voor groene energie. Daar mankeert het nu vooral aan. Nieuwe regering heeft niets aan advies hoge ambtenaren over toepassing kernenergie Zuidkerke, Weldamme, Clauskin deren en Jackenkerke. Zo heten de wegen die straks over de eilanden van het luxe vakantieresort Brou werseiland lopen. Dat heeft het Schouws gemeentebestuur giste ren bekendgemaakt. Het zijn namen van verdronken dorpen op het zuidelijk deel van Schouwen. „Historische namen waar een verhaal achter schuilt. Die vind ik mooi," reageert wethouder Jacqueline van Burg. Gemeentearchivaris Huib Uil diepte de namen op uit de Schouwse geschiedenis. De hoofd weg over het strand van Brouwers eiland gaat Bieningen heten en dat is een oudere aanduiding voor de Grevelingen. De toegangsweg vanaf het parkeerterrein krijgt de naam Zomerland, want zo heette een verdwenen eilandje tussen Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee. De rotonde met aftakkingen in het centrumgebied, waar het hotel en de winkels komen, krijgt de naam Zuidkerke: een van de ver dronken dorpen. De overige wegen met zijstraten over de eilanden he ten Weldamme, Clauskinderen en Jackenkerke. Goedkeuring De naamgeving stond 30 mei al op de agenda van het college van bur gemeester en wethouders. Maar het besluit werd aangehouden in af wachting van de gemeenteraad, die vorige week het bestemmingsplan Brouwerseiland goedkeurde. ALMANAK Vmbo-leerling Joris (14) uit Goes houdt niet zo van huiswerk ma ken. Veel liever speelt hij spellen op z'n computer of ligt hij lang uit op de bank naar z'n favoriete series te kijken. Pa, die denkt dat zoonlief met wat meer inzet met gemak de havo zou kunnen vol tooien, ergert zich er aan. „Ga huiswerk maken, denk toch eens aan je toekomst", beet hij z'n zoon toe. Moeder bleek zich een stuk minder druk te maken. „Hij is juist heel erg toekomstge richt", merkte ze cynisch op. „Als hij iets kan uitstellen tot morgen of overmorgen, zal hij dat zeker niet laten." Uitstel première Schouwse film Lepelaar broedt in Plan Tureluur Jerzy Krijger, niet Dieleman Weaens succes verlengd KEUKENS HALF GELD woensdag 5 juli 10-18 uur donderdag 6 juli 10-22 uur vrijdag 7 juli 10-22 uur zaterdag 8 juli 9-18 uur Het personeelstekort in de Zeeuwse horeca is zo nijpend dat onderne mers overgaan op onorthodoxe maatregelen. Het ziet er niet naar uit dat de situatie snel verbetert. Omdat in Zeeland nauwelijks mensen te vinden zijn die in de ho reca willen werken, worden ze aan getrokken uit de Randstad. „Stu denten rijden met zijn vieren in au to's heen en weer", vertelt Ed Troost namens de Recron. „En als die hun maximale uren hebben gedraaid, houdt het op. Dan gaan zaken eerder dicht, ook al zit het terras nog vol." Wat ook gebeurt, is dat uitzend bureaus buitenlandse werknemers naar Zeeland halen. „Duits spre kende dames en heren uit de Oost bloklanden. Zowel voor bediening als voor de keuken. Op Walcheren zijn de eerste neergestreken." En als het echt niet anders kan, dan brengen ondernemers de be diening terug. Het eten wordt dan opgediend in buffetvorm en bezoe kers moeten hun drinken binnen zelf halen. „Er zijn ondernemers die dit willen gaan doen. Of die zelfs hun kaart aanpassen, omdat er sim pelweg niet voldoende personeel is om goed te koken." Troost vertegenwoordigt de Re cron op Schouwen-Duiveland. „Maar het probleem speelt overal in Zeeland. Overal staan vacatures open, die ondernemers niet krijgen gevuld. En niet meer alleen voor zo- merkrachten, maar ook voor vaste dienst." Ook bij Troosts eigen onderne mingen, camping De Julianahoeve in Renesse en camping De Zwin hoeve in Cadzand-Bad. In de zomer hebben we in Renesse doorgaans honderd man rondlopen, maar we hebben dit jaar grote moeite die bij elkaar te sprokkelen. Terwijl wij toch veel te bieden hebben. Op de camping hebben wij huisvesting ge bouwd, zodat dat probleem in elk geval is opgelost. Ook kunnen wij nog met personeel schuiven tussen de twee bedrijven." Aan meer salaris begint Troost echter niet. „Salaris is het probleem ook niet. Het probleem is dat men sen geen zin hebben om te werken op momenten dat anderen een vrije avond hebben of weekend vieren. En dat probleem is in Zeeland extra groot, omdat je hier ook nog eens gasten bedient die op vakantie zijn." Het probleem is, volgens Troost, dus motivatie. „Personeel is niet alleen mondiger, het is ook meer gericht op eigenbelang. In het verleden vroegen ze vrij voor Concert at Sea. Nu zeggen ze: ik ga naar Concert at Sea. En de werk gever moet maar zien hoe dat oplost. Dat is wel anders dan een paar jaar geleden, toen het slecht ging met de economie. Toen wilden werkzoe kenden maar al te graag aan de slag." Samen met Koninklijke Horeca Nederland werkt Troost aan oplos singen. „We praten over huisvesting en transport, hoe we dat beter kun nen regelen. En het moet snel, want als de studenten straks weer naar school gaan, houden we helemaal weinig over. We moeten zien te voorkomen dat horecazaken bij el kaar personeel gaan wegkapen." warenhui» Vijf Zeeuwse bedrijven en één ken niscentrum krijgen geld uit MIT- Zuid, een innovatieregeling van Rijk en provincie. Het gaat om haal baarheidssubsidies. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat maakt de toekenning gisteren in Middelburg bekend tijdens het in ternationale tennistoernooi Chal lenger Zeeland. 't Hof Welgelegen in Middelburg krijgt 25.000 euro om te onderzoe ken of stadslandbouw - vaak verti caal in bakken - haalbaar is. Het be drijf denkt aan de teelt van mini- groenten. Advanced Waste Water Soluti ons in Kapellebrug ontvangt ruim 21.000 euro om een waterzuivering voor de agrosector te lanceren. Hemcell in Heinkenszand vangt 25.000 euro. Het bedrijf richt zich vooral op de productie van bioplas- tics. Epesi in Middelburg krijgt 25.000 voor het ontwikkelen van intelli gente tooi voor klantcommunicatie. Hoogers Product Development in Oostburg ontvangt ook 25.000 euro subsidie om een innovatief drijfmiddel te ontwikkelen. Naar proefboerderij Rusthoeve in Colijnsplaat gaat krap 25.000 euro voor het vermeerderen van zoete aardappel. woensdag 5 juli 2017 n De wegen op het luxe vakantie- resort Brouwerseiland krijgen de namen van verdronken dor pen op Schouwen-Duiveland. Ton van den Nouweland Scharendijke Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE 'Nog even geduld', mel den de makers van de Schouwen-Duivelandse speelfim 'De Bonte Vage bond'. De première zou in september zijn, maar dat wordt later. Na een voor vertoning in fiZi besloot de regisseur dat er nog 'veel geschaafd' moet worden aan de montage. „We willen een en ander wel goed neerzetten." De film met Zeeuwse ac teurs is vorige zomer op Schouwen-Duiveland op genomen. KERKWERVE Plan Tureluur werpt let terlijk en figuurlijk zijn vruchten af. Dit broedsei- zoen hebben zeven paren lepelaars voor nage slacht gezorgd in het zilte vogelgebied. Het ge beurde voor het eerst in het deel dat Natuurmo numenten beheert; de 'Pikgat' bij Kerkwerve. Eerder broedden ze al op het gebied bij Ouwerkerk, dat in beheer is bij Staatsbosbeheer. Het gaat goed met de lepe laar in Nederland; in 1970 waren er nog 170 broed- paren, nu 2500. Natuur monumenten zegt de stij ging te zien als beloning voor de getroffen maat- gelen. MIDDELBURG In het artikel over de Zeeuwse huizenmarkt (krant van dinsdag 4 juli) staat een vervelend foutje. De geciteerde ma kelaar van Krijger en Die leman Makelaars heet Jerzy Krijger en niet Jerzy Dieleman. deze week beursacties mede mogelijk gemaakt door onze leveranciers. Horeca is Wendy Wagenmakers Renesse Ed Troost. Frank Balkenende Einsteinstraat 29 - Dordrecht Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57