6 GELD GOEDE RAAD Pechhulp Heb je net de files op de Autoroute du soleil overleefd, begeeft je auto het. Gelukkig haal je nog net veilig de vluchtstrook. Maar wat nu? et is altijd schrik ken als je vierwie ler er opeens de brui aan geeft, maar bepakt en bezakt tijdens je vakantie is dat wel het laatste waarop je zit te wachten. Regel één als je panne krijgt: denk eerst aan je veiligheid en die van je medereizigers. Zet de alarmlichten aan en draai de wielen eventueel naar rechts, zodat de auto niet zomaar te rug de rijbaan op kan. Laat iedereen als het even kan aan de rechterkant uitstappen. „En ga zo snel mogelijk achter de vangrail staan", vult Ad Vonk van de ANWB aan. En dan. Wie ga je bellen? „Dat hangt af van je locatie", zegt Vonk. „In Nederland bel je de pechdienst, maar in Frankrijk moet je eerst 112 bellen - de politie helpt je dan ver der." In veel landen kun je bij zusterclubs van de ANWB terecht, bijvoorbeeld in Duitsland (ADAC), Italië (ACI) en Zwitserland (TCS). Maar in Frankrijk mogen alleen dépanneurs je helpen: via 112 wordt een berger ingescha keld, die de auto eerst naar een garage in de buurt sleept. „Daarna kun je de ANWB Alarm centrale (00 3170 3141414) bellen", zegt Vonk. Die neemt het contact over en loodst je door de situatie, We vragen op vakantie nogal wat van onze auto. Een extra check kan geen kwaad want je hebt zelf al genoeg omhan den. Het is vooral belangrijk dat vra gen en verwachtingen beantwoord worden." Vragen als: is de auto te repareren? Moeten nieuwe onderdelen worden opgestuurd? Heb je vervangend ver voer of tussentijdse opvang nodig? En natuurlijk: wat is wel en geen on derdeel van mijn dekking? Wie je vervolgens inschakelt voor de afwikkeling is aan jezelf. Want het kan goed zijn dat autopech gedekt is bij meerder partijen: een pechhulp- dienst als de ANWB, je autodealer, of je auto- of reisverzekeraar. Het is handig om vooraf de verschillen in dekking en voorwaarden op een rijtje te hebben. „De keuze ligt bij de autorijder", zegt Oscar van Elferen van het Ver bond van Verzekeraars. „Daar zijn geen afspraken over. Het zal ook af hankelijk zijn van de situatie. Voor pech in het woonwerkverkeer kun je bijvoorbeeld geen beroep doen op de pechhulpmodule van je reisverzeke ring. Het is wel slim om uit te zoeken óf je bij meerdere partijen voor de zelfde situatie pechhulp geregeld hebt, want dat is natuurlijk zonde." Uiteraard is pech onderweg nooit uit te sluiten. „Regelmatig onderhoud is belangrijk, dan zou er niets meer mo gen gebeuren", zegt Vonk. „Maar we vragen op vakantie nogal wat van onze auto. Een gezin met bagage, fietsen achterop, misschien een trek haak met aanhang: de auto wordt een stuk zwaarder belast dan in het ge bruikelijke woon-werkverkeer." Goed onderhoud en voorzorg houdt dan ook in: zelf de spanning en het profiel van je banden checken, de olie peilen en zorgen dat je niet over- beladen bent. Op anwb.nl/vakan- tieklaar vind je veel praktische stap pen. „Mensen bereiden zich best goed voor", vindt Vonk. „Maar een extra check kan geen kwaad. Rijd je van apk naar apk, dan is het niet ver keerd om voor een trip de vloeistof fen na te lopen. Wat je zelf kan doen, doe dat ook. Dan zit je met een gerus ter gevoel in de auto." Zorg daarnaast dat je de juiste spul len aan boord hebt. Denk aan papie ren, pasjes en telefoonnummers, maar ook wegenkaarten, navigatie en zaken die je verplicht bij je moet heb ben - zoals een gevarendriehoek en ehbo-doos. De Alarmcentrale van de ANWB VRAGEN REACTIES Verborgen kosten Beste deals na Werelddealweken Boeken vanuit een 'ander' land woensdag 5 juli 2017 Rob Nijman, financieel journalist Panne in de Provence 1 Eerste hulp verschilt per land 44 -Ad Vonk, ANWB Vragen? Vragen of opmerkingen naar aanleiding van dit artikel? Mail naar goederaad @persgroep.nl. Volgende keer behan delen we enkele vragen en reacties. Dat zal 30 augustus zijn, want deze rubriek maakt tijdelijk plaats voor een zomerkatern. 2 Goed onderhoud kan ellende voorkomen 3Pechdiensten bieden verschillende pakketten Vorige week was goedkoop vliegen het onderwerp. Hier enkele reacties van lezers. Bij goedkope vliegreizen zit vaak een addertje onder het gras in de vorm van verborgen kosten, is de ervaring van veel lezers. Dat klopt en ook wij trapten bijna in de val. Zo vonden we een 398 euro kostend retourticket van Am sterdam naar Miami met de IJs landse vliegmaatschappij Wow. Een koopje, zou je denken. Maar tijdens het boekingsproces kwa men er opeens allerlei kosten bij, waardoor het voordeel als sneeuw voor de zon verdween. Voor onze bagage waren we 200 euro per persoon extra kwijt. Ook moesten we 15 euro per stoel bijbetalen om tijdens de 10 uur durende vlucht bij elkaar te kun nen zitten. Met boekingskosten meegere kend bracht dat het totaal op 640,66 euro per ticket. Let dus goed op en reken jezelf niet rijk voordat je het hele boekingspro ces doorlopen hebt. 'Boek niet tijdens, maar na de KLM Werelddealweken', advi seert Els Sanders. 'Gedurende de Werelddealweken verkoopt KLM zijn toestellen zel den uit. Dat betekent dat de over gebleven stoelen in de weken daarna goedkoper worden aange boden, vooral op net geïntrodu ceerde- of minder goed lopende vluchten zoals China en Colombia. Doe er je voordeel mee.' 'Online vliegtickets boeken kan nog goedkoper met een VPN, ofwel Virtual Private Network op je laptop of pc', is de tip van David Janssen. 'Vanuit Nederland betaalde ik dik wijls de hoofdprijs. Door met een VPN-verbinding het IP-adres van een ander land aan te nemen, weet ik tegenwoordig veel geld te besparen. De boekingssites kun nen door de VPN niet vaststellen dat ik vanuit Nederland boek en kan ik dus profiteren van de veelal lagere buitenlandse tarieven.' Antwoord: Een VPN-verbinding maskeert de locatie van je com puter, het IP-adres. Zo kun je in derdaad doen voorkomen alsof je vanuit een ander land boekt. VPN aanbieders zijn er in alle soorten en maten, van gratis tot een vast bedrag per maand. -Kaj van Arkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50