Engelse cadetten misbruikt De grappig leuke film Verschrikkelijke Ikke 3 4 BURGEMEESTER AHMED MARCOUCH De gemeenteraad van Arnhem draagt Ahmed Marcouch voor als nieuwe burgemeester. PVV-leider Geert Wilders protesteert vandaag tegen Marcouch. Ahmed Marcouch (PvdA, 51), de nieuwe burgemees ter van Arnhem, is niet verbaasd over de demonstratie die Wilders vandaag in de Gelderse hoofdstad houdt. „Ik vind het wel een beetje raar en vreemd dat hij de gemeenteraad van Arnhem blijkbaar misgunt zijn eigen keus te maken. Ik zie het als een poging van hem om mij te beschimpen. Ik ben echter blij te leven in een land waar mensen zichzelf kunnen zijn. Waarin mosli ma's met een hoofddoek kunnen lo pen, zonder gediscrimineerd te wor den. En waarin homoseksuelen hand in hand over straat kunnen lopen. Die vrijheid typeert ons land. En daar vecht ik voor." Marcouch vindt het - tot woede van Wilders - bijvoorbeeld prima als politiemensen Arabisch of Turks kunnen spreken. „Het beheersen van een taal vind ik een competentie voor een politieman. Het kan een voordeel zijn bij spanningen op straat. En dus bij het bestrijden van criminaliteit. Je kunt effectiever optreden als je el- kaars taal spreekt." PASPOORT Het voormalig Tweede Kamerlid is in Marokko geboren. Dat hij deson danks burgemeester kan worden, maakt hem trots. „En ik benadruk dat ik burgemeester wil zijn voor alle Arnhemmers. Ongeacht hun afkomst en politieke overtuiging." De PW wil volgend jaar in Arn hem meedoen aan de gemeente raadsverkiezingen, maar daar ligt de nieuwe burgemeester niet wakker van. „Elk raadslid krijgt van mij res pect, ongeacht van welke partij hij is." Ervaring als burgemeester heeft Marcouch niet. Hij is wel vier jaar voorzitter geweest van de stadsdeel raad van Slotervaart in Amsterdam. Die ervaring en de ervaring als poli tieman in Amsterdam en Kamerlid neemt hij mee naar Arnhem. Sloter vaart telde 45.000 inwoners. „Het is een zeer complex gebied waar je als bestuurder wordt gecon fronteerd met alle facetten van de sa menleving. Criminaliteit en radicali sering vierden er hoogtij. De moor denaar van Theo van Gogh kwam er vandaan, net als leden van de be ruchte Hofdstadgroep. De spanning was daar voelbaar in alle delen van de samenleving." In de strijd tegen de radicalisering bedacht Marcouch de pro-actieve aanpak. „Aanwezig zijn in de haarva ten van de samenleving. Wat in Arn hem ook gebeurt. Zorgen dat je goed geïnformeerd bent en in verbinding staat met mensen in de samenleving die de jongeren kennen. Ik denk aan scholen, moskeeën, buurt- en jonge renwerk. Door er tijdig bij te zijn moet je proberen te voorkomen dat jongeren ontsporen. En je moet de organisaties duidelijk maken waar ze terechtkunnen als ze proble men signaleren." Omstreden Helemaal onomstreden Marcouch niet. In 2005 zou hij als stadsdeel voorzitter Slotervaart Amsterdam om een 0©O Ga naar pzc.nl/vi3 Het BBC-programma Panorama deed zeven maanden lang onder zoek naar kindermisbruik bij de cadetten-opleidingen. Dat zijn trainingsprogramma's voor scho lieren ter voorbereiding op een loopbaan in het Britse leger. De leidinggevenden zijn vrijwilligers. De makers spraken met slacht offers en hun familie. De uitkom sten zijn ontluisterend: stelselma tig zijn hun klachten en meldin gen over het misbruik genegeerd. Door officieren werden ze onder druk gezet geen aangifte te doen. „Ik ben jarenlang systematisch misbruikt en verkracht door mijn commandant", vertelt veertiger Martin in het programma. Hij was twaalf toen het begon op de cadet- tenbasis in Birmingham. „Je wordt erop getraind om bevelen op te volgen, respect te hebben voor de officiers en te doen wat zij zeggen. Ook als je op een vies laken op de vloer moet gaan liggen, en... het als een man moet dragen." Het programma sprak met tien andere slachtoffers die in de jaren 80 door dezelfde commandant, Brian Leonard, zijn misbruikt. De vriendin van een van hen zegt dat ze onder druk werd gezet om haar mond te houden. Ze mocht haar verhaal doen van de dienstdoende sergeant, maar werd gewaar schuwd om geen aangifte te doen. Er is nooit onderzoek gedaan naar Leonard. Hij stierfin 1996. „We waren op een weekendtrip, ik werd wakker en zag comman dant Allan Waters naast mijn bed zitten", vertelt Tony, die in 1979 bij de zeecadetten in Hertforshire ging. „Ik keek naar beneden en was naakt. Hij raakte me aan, daar twijfel ik niet aan." Toen Tony's ouders hoorden wat er gebeurd was, deden ze hun be klag bij de legerleiding. Prompt kregen ze bezoek van twee geüni formeerde officiers, die hen over haalden geen aangifte te doen. In ruil daarvoor zou Waters worden overgeplaatst en niet meer met kinderen mogen werken. Uit het onderzoek blijkt nu dat dat niet het geval was: de man maakte zelfs promotie en kreeg tien afdelingen met zeekadetten onder zich. Hij werd in 2006 in In dia veroordeeld voor seksueel mis bruik van kinderen. In de afgelopen vijfjaar zijn er 363 meldingen gedaan van seksu eel misbruik bij de cadetten in Groot-Brittannië, blijkt uit het on derzoek. Deels gingen die over misbruik van jaren geleden. 282 gevallen kwamen bij de politie te recht. woensdag 5 juli 2017 'Wilders probeert mij te beschimpe Berrie van Helden Arnhem Ahmed Marcouch (51) werd geboren in Beni-Boughaferin Noord-Marokko. Als 10-jarige verhuisde hij naar Amsterdam, waar hij lts bouwtechniek deed. Marcouch werkte als zieken verzorger en procesoperator bij een papierfabriek voor hij in 1993 aan de slag ging bij de poli tie Amsterdam-Amstelland. Na tien jaar 'blauw' werd hij in 2003 beleidscoördinator jeugd en veiligheid in de hoofdstad en volgde hij een lerarenopleiding. Tussen 2006 en 2010 was hij stadsdeelvoorzitter in Sloter- vaart, daarna hij Kamerlid voor de PvdA. 'Ik vond het een hele Leuke film, vooral dat de niinions gingen zingenfHet grappigste was het kleine meisje met een geit die dacht dat het een eenhoorn was!' Jarenlang zijn meldingen van seksueel misbruik bij de jonge renvereniging van het Britse leger weggewuifd en gene geerd. Dat blijkt uit onderzoek van de BBC. Suse van Kleef Londen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4