5 4 o i Kleingeld testruimte van vandaag - snapt wel waarom juist rosé in de volksmond is uitgegroeid tot de ideale zomerwijn. „Rosé heeft niet zo veel zuren als veel rode wijnen, meer body dan een witte wijn, maar tegelijkertijd wel diens frisheid. Lekker toegankelijk voor op het terras dus." Ranjarood Omdat de supers en slijterijen een groter scala rosé aanbieden dan onze vinologen aan de neus kunnen zet ten, testen we vandaag - blind uiter aard - enkel zes huiswijnen: de half- zoete varianten van Albert Heijn, Jumbo en Plus, en de huisrosé van Gall Gall, Hema en Aldi. De kleur loopt uiteen van licht zalmroze tot ranjarood. Het panel ver wacht het meest van die eerste catego rie. „Rosé maak je door de schillen van blauwe druiven heel kort bij de most te laten", legt Johan uit. „Hoe langer de schillen blijven liggen, hoe groter het risico dat er bitters in de wijn te recht komen. Een lichte kleur duidt op een kortere schilweking en dus een Schillen van de blauwe druiven zorgen voor de kleur van rosé kleinere kans op een bittere afdronk." Zuurkoolzuur Na veel snuiven, slurpen, spoelen en spugen blijken de fles van Hema en, in mindere mate, Gall Gall te kam pen met zo'n bittertje. Vooral bij die laatste is dat zonde; de smaak was verder immers keurig in balans tus sen zoet en zuur. Veel teleurstellen der is de Aldi-rosé, die stroef de keel in glijdt en zowel qua bouquet als smaak als een dronken circusaap heen en weer slingert tussen zuur- DE UITSLAG koolzuur en snoepgoedzoet. Ook Albert Heijn stelt ietwat te leur: de rosé is zuiver, zoet en voor zien van een klein koolzuurtinteltje; maar enig zuurtje en frisheid ontbre ken en de afdronk is veel te kort. De rosé van Jumbo heeft eveneens te weinig smaak om lang te blijven han gen; al is het lichte zuurtje en de zalmkleur voldoende om de tweede plaats in de wacht te slepen. Alleen Plus doet het beter met zijn mooi ge balanceerde rosé. Fris en fruitig. Een echte zomerwijn. Blik Zomergroente suikervrij APP Scan het gewoon zelf Werk Vakantiegeld in één keer woensdag 5 juli 2017 —Johan van de Velde Het panel serveert klare wijn 1. Plus €3,99/liter Een natuurlijke zoet-smaak van rood fruit, met een zuurtje dat langzaam op komt. Uitstekend in balans en duidelijk de friste. Het panel snuift, slurpt en spoelt. 'Rosé combineert ook ideaal met steviger kost.' FOTO MARCO DE SWART 2. Jumbo €3,69 liter Een zuiver doordrin- kertje met een mooie zalmtint. De smaak is helaas te dun om overeind te blijven; enkel het zoet blijft hangen. HALFZOET 4. Albert Heijn €3,99 liter Rosé voor het grote publiek: te zoet, te weinig zuren, maar met fijn tinteltje en een bouquet met per zik- en citrustonen. 6 5. Hema €4,00 liter Geur is mooi: rood fruit met vleugje dennen. Kleur (ran jarood) en smaak (zoet, onfris en sto rend bittertje) blij ven achter. 3. Gall Gall €3,72 liter De smaak balan ceert keurig tussen fruitig en zuur. Jam mer alleen van dat lichtje bittertje en het ietwat gistige geurtje. 6. Aldi €2,99 liter Onzuivere hoofdpijn wijn: totaal uit balans, straf in de afdronk. Een soort vloeibare zure matjesnoep: overdaad aan zoet en ook veel te zuur. Conservenproducen- ten en supermarkten stoppen met het toe voegen van suiker aan alle zomergroentecon- serven. Het gaat om naar schatting 438.000 kilo suiker per jaar die hiermee niet in potjes en blik- jes be landt. Dat meldt Food- watch. procent van de Ne derlanders gooit oude lampen in de vuilnisbak in plaats ze te recyclen. Sta je altijd in de verkeerde rij in de supermarkt? Dan biedt AH's Zelf- scannen-app uit komst. Daarmee speel je namelijk zelf voor kassajuf of -heer. Handig: check wel even of jouw filiaal tot de 250 zaken hoort waar deze app werkt. Mensen besteden hun vakantiegeld bewuster wanneer ze het in één keer krijgen uitbetaald, dan wanneer ze het be drag maandelijks ont vangen. Dat blijkt uit de Vakantiegeldenquête van het Nibud. De afge lopen jaren zijn boven dien meer mensen het vakantiegeld gaan spa ren of beleggen. Een vijfde van de mensen gaat bovendien hele maal niet op vakantie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49