'Besparen is een sport geworden' 44 t Jz 4 Zomerwijn Fris, fruitig en het liefst met een beetje uithoudingsvermogen. Een goede rosé is de zomer in een glas. Ons panel test zes huiswijnen. Mijn geld en ik „Ja, ik heb een traditionele financiële opvoeding gehad. Als kind kreeg ik zakgeld en ik spaarde als ik iets wilde kopen. Als je daar niet mee uitkwam, zocht je er een baantje bij. Toen ik la ter echt werk kreeg en nog thuis woonde, moest ik ook wat geld afdra gen. Zo leer je wel met geld omgaan en word je je bewust van wat dingen kosten." De online folders pluis ik uit voor het boodschappenlijstje „Een keer per week pin ik 120 euro voor de boodschappen. Zo is het overzichtelijker wat ik uitgeef. We zijn thuis met z'n vieren en daarmee redden we het. Ik besef wel dat men sen met een bijstandsuitkering het met minder moeten doen." „Op zondag komen de folders online en die pluis ik uit voor het bood schappenlijstje. We hebben vijf su permarkten in Lochem en die ga ik allemaal af voor de aanbiedingen. Het is een sport geworden." „Die euro's gaan in een potje voor leuke dingen. Een keer een ijsje eten of iets anders in de stad. Dan doen we normaal ook wel, maar als je geld uit een potje haalt, ben je je er meer be wust van dat we dat geld hebben be spaard." „Het is fijn om een buffer te hebben. Het geeft me zekerheid voor het ge val dat er iets gebeurt. Bijvoorbeeld als een van ons z'n baan kwijtraakt. Het geeft rust." „Haha, nee. Wel een andere prakti sche auto: een Ford Focus stationwa gon." „Nee, ik denk dan eerder dat het een leaseauto is. Of een auto van een ou der. Ik ben niet zo bevooroordeeld." „Ik kijk eerst wat er aan de hand is en wat ze nodig hebben. Daarna koppel ik ze aan een van onze 24 vrijwilli gers. Die pakken het samen met de mensen op. Vroeger gingen we uit van zelfredzaamheid, nu doen we het samen. Het is niet zo dat mensen niet willen, meer dat ze het nu even niet kunnen. Vaak zijn ze geblokkeerd. Dan is het zaak om de situatie eerst te stabiliseren." „Zorg dat je overzicht hebt over je vaste lasten. Hoeveel euro heb je maandelijks nodig voor huur of hy potheek, gas, water, licht, verzekerin gen? Zet dat geld opzij. En zorg dat je niet rood mag staan bij je bank. Het lijkt alsof je dan minder financiële ruimte hebt, maar rood staan is uit eindelijk veel duurder door de hoge rente. Spaar elke maand iets, al is het maar 5 of 10 euro. Zo bouw je een buffer op." „Zo'n 700 of 800 euro. Dat gaat op de spaarrekening, waarvan we ook de vakantie betalen. We sparen ook om aan het begin van het jaar in een keer de ziektekostenverzekering te kun nen betalen. Dat is veel geld, maar we krijgen dan wel drie procent korting. Dus dat scheelt." <- e wijnranken staan er prima bij vandaag. Rij na rij na rij; een ere haag van sierlijke stengels, deinend in de lentebries. Je zou verwachten dat er elk moment een Provenqaals wijnboertje de gaard op komt kuieren. Maar we zijn niet in de Provence. ONSPANEL |Z We zijn 1100 kilometer verderop in Dreischor, een stip op de kaart van het Zeeuwse eiland Schouwen-Dui- veland. „Dit is de zonnigste regio van Nederland", zweert wijnboer Johan van de Velde. „Er valt relatief ook weinig neerslag. We hebben in het voorjaar geen last van nachtvorst. En doordat we op een voormalige zee arm zitten is de grond bovendien ontzettend kalkrijk." Stuk voor stuk redenen waarom ze bij De Kleine Schorre zestien jaar ge leden al besloten om de ranken in de grond te steken. Vier druivenrassen monden op de wijnhoeve uit in zes witte wijnsoorten, onder meer al tien jaar de wereld over vliegend in de businessclass van KLM. Daarnaast wordt er ook een roséwijn gemaakt in samenwerking met de druiven- stampers van het Luxemburgse Cep d'Or. Fris Dat juist die laatste vandaag uit voor raad is verbaast allerminst. De zomer staat voor de deur. „Zodra de eerste zonnestralen door de wolken piepen, gaan we hier elk jaar massaal aan de rosé", beaamt wijnblogger Nadien de Visser. Als het kwik begint te dalen, gaat echter snel de kurk weer op de fles. Nederlanders drinken geen rosé in hun winterjas. „Best vreemd ei genlijk", vindt Nadien. „Rosé combi neert ook ideaal met wat stevigere kost. In Frankrijk wordt rosé het hele jaar gedronken." Panellid Guus de Jong, uitbater van het proeflokaal op de wijnhoeve - de woensdag 5 juli 2017 PZ Elke week vraagt de redactie een streekgenoot het hemd van het lijf over financiële kwesties. Vandaag: Anja Rouwenhorst (46), coördina tor van het Budget Adviescentrum Lochem (BCL), waar jaarlijks zo'n 140 mensen aankloppen voor hulp bij financiële kwesties. KeesJansen Wijs geworden uit ervaring? —Anja Rouwenhorst Alles pinnen of betalen met papiergeld? Naar welke supermarkt ga je? Wat doe je met het geld dat je daarmee bespaart? Wat betekent geld voor jou? Jullie rijden zeker een Skoda? Denk jij nooit 'waar doet-ie het van' als je iemand in een dure auto ziet? Wat doe je voor mensen die bij het budgetadviescentrum komen? Heb je tips? Hoeveel houden jullie aan het einde van de maand over? Met contant geld houdt Anja Rou wenhorst overzicht over haar uitgaven. FOTORONNY TEWECHEL Een zomerse, zalmroze rose Matthijs Meeuwsen Johan van de Velde (34), 1 Met De Kleine Schorre een van de grootste wijnproducenten van ons land. Paula van de Vijver (37), Staat als wijnboerin ook al jaren tussen de Zeeuwse ranken. Nadien de Visser (29), Blogger achter leclubdesvins.nl en wijnkoningin van De Kleine Schorre. Guus de Jong (24), Uitbater van het proeflokaal op de wijnhoeve.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48