Controle over pan en voedsel 66 w m .1 Cuisipro schept mooiste bol <D O M 2 ROLAND DUONG A Werkvloer Weg met dat ouderwetse functioneringsgesprek! In autonome, 'zelfsturende teams' heeft iedereen dezelfde status en beoordeel je elkaar: een manager ontbreekt immers. Waarom zelfsturing kan mislukken Column Veel Nederlanders halen hun neus ervoor op: de inductiekookplaat. Maar iedereen die er serieus mee aan de gang gaat, maakt de om mezwaai. Het is schoner, veiliger, voorkomt aard bevingen, draagt bij aan de wereldvrede, driester renkok Jonnie Boer zweert erbij en ook ik, gere nommeerd kliekjeschef, wil nooit meer zonder. Ik had geen keus. Mijn wijk heeft nooit gas ge had. De hele buurt kookt elektrisch en wordt ver warmd door restwarmte van de nabijgelegen elek triciteitscentrale. De rest van Nederland gaat ook overstag richting een gasloze maatschappij. De overheid maakt een einde aan de verplichte gas- aansluiting voor nieuwe woningen. Ruim baan voor de inductieplaat! Slecht nieuws voor de schat kist waar aardgasbaten voor een welkome aanvul ling zorgen. En voor dictators die macht en weelde verkregen dankzij de gasbel op hun grondgebied. Goed nieuws voor de Groningers die snakken naar het einde van de verzakking van hun huis. Voor mij was het eerst even slikken. Het gasfor nuis lijkt, zeker voor mannen, onvervangbaar. In een handomdraai het vuur getemd. Een subtiele polsbeweging en het vlammetje wordt een ver schroeiende fakkel waarmee biefstuk en braad worst perfect worden gegaard. Daar kan een induc tieplaat toch nooit tegenop? Een groot misver stand. Op een inductie plaat heb je veel meer controle over pan en voedsel. Die primitieve vlam laat zich nooit nauwkeurig sturen. Op inductie bepaal je tot achter de komma hoeveel hitte in de pan moet. En hoe snel je de pan verhit wilt hebben. De magnetische plaat verwarmt de pan een stuk sneller dan gas. Maar bij inductie worden pan en kookplaat nooit zo warm als bij het fornuis. Weieens in de zomer in een professionele keuken gestaan? Niet vol te houden zo heet! Geen wonder dat steeds meer chefs zwichten voor inductie. Veel aardiger voor het personeel. gasfornuis aangenaam en vooral een stuk veiliger. Je brandt je minder snel tijdens inductiekoken. Omdat er geen open vlam is die per ongeluk aan blijft staan, is er veel minder risico op brand. In ductieplaten kun je zo instellen dat ze automatisch afslaan. De plaat is egaal dus een pan kan er niet vanaf tuimelen. Toch weer een zorg minder, zeker als je jonge kinderen hebt. En als oma wat langer op zichzelf wil blijven wonen, schakel je met de verbanning van het gasfornuis toch wat risico's uit. Niet onbelangrijk: inductie maakt oneindig veel makkelijker schoon. Die plaat poets je in twee ve gen blinkend. Geen lastige en hete kookringen van het gasfornuis waar je omheen moet schrobben. De steriele inductieplaat kan niet tippen aan de ro mantiek van vlam en fornuis. Maar daar is dan ook alles mee gezegd. Niet elke pan is geschikt voor in ductie, dus misschien heb je een paar nieuwe pan nen nodig. En het duurt enkele weken om de plaat te leren kennen. Daarna wil je nooit meer terug. Het gasfornuis lijkt, zeker voor mannen, onvervangbaar. Misverstand! PRIJSPEIL TEST 1,2,3 IWBlIUlfa A IL atuurlijk was het in het begin eng om je eigen colle ga's te beoorde len, zegt Merel van der Lei, pro ductontwikkelaar bij Effectory. Het Amsterdamse be drijf, specialist in medewerkersfeed- back, verliet in 2012 de hiërarchische structuur om over te gaan op zelfstu rende teams. Dat ging niet zonder slag of stoot. Onder meer het hoofdstuk 'collega's beoordelen elkaar' was best ingewik keld; zeker als je collega's gaat beoor delen met wie je vriendschappelijk omgaat. Van der Lei: „Het was eng omdat we het niet gewend waren. Je moet een drempel over." Succesfactoren zijn daarbij dat je eerlijk, open en opbouwend bent, stelt Van der Lei. „Feedback mag pit tig, maar moet constructief zijn: je wilt de ander vooruit helpen. En mis schien opmerkelijk, maar als je twee keer feedback hebt gegeven weet je niet beter. Het voelt nu vanzelfspre kend." In vijfjaar zelfsturing is er wel het nodige gewijzigd. „Het is bij ons ge bruikelijk dat je minimaal vier colle ga's uitkiest die jou beoordelen. Eerst vonden we dat zeven mensen jou feedback moesten geven, en je mocht onbeperkt anderen beoordelen. Op een gegeven moment gaf ik twintig mensen feedback, dat was duidelijk te veel." Drie maanden voordat je iemand gaat beoordelen, vertel je dat je hem of haar extra in de gaten gaat houden. En je mag alleen feedback geven op Feedback mag pittig, maar moet constructief zijn: je wilt de ander vooruit helpen watje zelfkunt waarne men." Verder verandert er qua sa lariëring weinig: net als in de oude situatie krijg je er bij een goede beoor deling geld bij. Al leen het idee dat je col lega indirect meebeslist over de hoogte van je salaris, is even wennen. Klus Bij zelfsturende teams is 'elkaar be oordelen' slechts één aspect. Vraag bij elke taak of opdracht is: hebben 'we' daar managers bij nodig? Jos de Blok, oprichter van Buurtzorg (zie kader), denkt van niet. Hij was in 2006 trendsetter in Nederland door te stellen dat werknemers hun taken beter doen en gelukkiger worden zonder inmenging van managers en VALKUILEN woensdag 5 juli 2017 Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Maar ook in de huis-tuin-en-keukenkeuken is het ontbreken van overbodige resthitte van het Reageren? roland.duong@persgroep.nl GO Deze handige hulpjes maken de vakantie nog relaxter. König bagage weger Kabeloutlet.com €10 Inktpatroon- shop.nl 11,87 Coolblue.nl 18,99 Ostrich Pillow Powernap kussen Reisartikelen.nl €79 Natuurlijkbeter- slapen.nl 79,95 Fonq.nl 80 Powerbank Wa- kaWaka Power+ Mediamarkt 65 ANWB 69 Waka-waka.com 69,95 (prijzen excl. eventuele bezorgkosten) Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van ijs- scheppen. Het scheppen van de perfecte bol ijs is niet zo eenvoudig. Zeker niet als het ijs te hard is, óf te zacht. Behalve de perfecte ijstemperatuur doet ook een goede ijs- schep wonderen. Er zijn twee soorten ijsschep- pen: een soort lepel met ovale vorm, en rond en uitgerust met een knijp- systeem om de ijsbol uit de schep te verwij deren. De Consumentenbond schepte een flinke berg bolletjes met verschil lende ijsscheppen. Als je echt een ronde bol wil, kies dan een ijs- schep met knijper. Doop deze voor het scheppen in (koud) water. Droog de schep daarna af om het vormen van ijskris tallen te voorkomen. Let bij de aanschaf goed op de degelijkheid van het knijpmecha- nisme. Bij goedkopere modellen kan dit al na een paar keer gebruiken ontsporen. De schep ledereen de baas Leo van Marrewijk 44 —Merel van der Lei Zelfsturende teams zijn in de praktijk niet heilig. De voornaamste valkuilen: 1. Het doel is niet duidelijk, of in het team wordt ver schillend gedacht over de doelen. 2 Er staat een nieuwe leider op en er ontstaan groepjes. 3. De grotere betrokkenheid van werknemers leidt tot meer burn-outs, mensen gaan over hun grenzen heen. 4. 'Vervelende karweitjes' (facturen uitbetalen, admi nistratie) blijven liggen. 5. Werknemers voelen meer werkdruk. ■o 3 O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46