Regels tegen lozen in Oosterschelde Haven Gent breekt weer overslagrecord Drie klassen in Lang Leve de Muziek Show T I T 8 fc IMPULS ZEELAND TIEN JAAR Door een gebrek aan geld loopt Zeeland geregeld bedrijven mis, zegt directeur Dick ten Voorde van Impuls Zeeland. De ontwikkelingsmaatschappij timmert al tien jaar aan de weg. De regels zijn opgesteld in samen werking met de schelpdiersector. De Oosterschelde is een belang rijk kweekgebied voor mosselen en oesters, maar er worden ook uit het buitenland geïmporteerde schelpdieren uitgezaaid en ver werkt. Aan het lozen van proces water en het storten van schelp- dierresten kleeft het risico dat soorten meekomen die niet thuis horen in het Zeeuwse water. Die 'invasieve exoten' kunnen de oor spronkelijke plant- en diersoorten verdringen. Dat mag niet in een Natura 2000-gebied, waar be staande soorten beschermd zijn. Vandaar de nieuwe regels. Wa ter en resten uit de directe omge ving - bijvoorbeeld van de ene naar de andere plek in de Ooster schelde - mogen gewoon wor den gestort. Voor schelpdierresten uit andere wateren moet een ver gunning zijn afgegeven door het ministerie van Economische Za ken. Is dat niet het geval dan moe ten organismen uit het proceswa ter gefilterd worden om nadelige effecten voorkomen. Schelpdier- resten moeten dan naar een ver werker worden afgevoerd. De regels, die zijn opgesteld met hulp van de schelpdiersector en Wageningen Marine Research, gaan in maart volgend jaar in. De Regionale Uitvoeringsdienst (RUD) Zeeland gaat ze handha ven. Volgens Addy Risseeuw, secre taris van de PO Mosselcultuur, zijn de regels niet alleen goed voor de natuur, maar garanderen ze ook een economisch gezonde schelpdierkweek in de toekomst. Er werd 14,3 miljoen ton overge slagen. Dat is 1,6 miljoen ton (plus 12,4 procent) meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Het tweede kwartaal drukt het eerste van 2017 - ook een record - uit de boeken. Voor de goederenoverslag via zeevaart was dit het beste kwar taal ooit: een totaal van bijna 8,5 miljoen ton (plus 15,5 procent). Stijgers Forse stijgers zijn vaste minerale brandstoffen, voedingsproducten en veevoeder, chemische produc ten en landbouwproducten. De binnenvaart klokte af op 5,8 mil joen ton goederenoverslag (plus 8,3 procent). Het havenbedrijf ziet de overslag in de binnenvaart al een tijdje groeien. De overslag in het eerste half jaar staat nu op 28,1 miljoen ton. Dit is de beste jaarhelft ooit. De overslag uit zeeschepen bedroeg 16,6 miljoen ton (plus 18 procent), de binnenvaart was goed voor 11,5 miljoen ton (plus 2,7 procent). De stijging is voor een West-Europese zeehaven een droomcijfer De Gentse haven beleefde al een euforisch 2016. De overslag steeg met 9,8 procent naar 51 miljoen ton, met dankzij een toename van nafta en stukgoed. De stijging is voor een West-Europese zeeha ven tegenwoordig een droomcij fer. VLISSINGEN Leerlingen van ba sisscholen De Casembroot in Sint-Annaland en De Regenboog in Hoedekenskerke doen mee aan de Lang Leve de Muziek Show. Dat is een televisieprogramma waarin basisschoolkinderen hun muzikale kunsten vertonen. Klassen uit het hele land kon den filmpjes insturen met muzi kale acts. De beste inzendingen zijn geselecteerd door een jury met onder anderen Gers Pardoel, Benjamin Hermans en Wouter Hamel. Groep 5 van De Casembroot speelt 'My heart will go on' uit de film Titanic op de blokfluit. Groep 6 van De Casembroot leefde zich uit op de djembé. De leerlingen van De Regenboog namen een vi deoclip op en schreven zelf een lied, dat werd ingezongen in een echte muziekstudio. De beste klassen in de show mogen optreden in de grootste schoolband van Nederland op het Kerst Muziekgala in Ahoy Rotter dam, op 14 december. De eerste uitzending van het tv-programma is op 23 september. Elke week staat een andere provincie centraal. Achterstandsregio's zo als Groningen en Oost-Duitsland verij delen regelmatig de komst van bedrijven naar Zeeland. Die regio's krijgen extra steungeld van de rijksover heid. Met voordelige aanbiedingen veroveren ze bedrijven die ook naar Zeeland kijken. Die concur rentieslag verliest Zeeland zo nu en dan. De belangrijkste oorzaak: te weinig fondsen om de bedrijven over de streep te trekken. Impuls Zeeland, dat dit jaar tien jaar bestaat, heeft er last van, zegt directeur Dick ten Voorde. „De concurrentie met regio's als Gro- kunnen bedrijven over de streep trekken en innovatie aanjagen. Geregeld wordt een bedrijf dat hier wil neerstrijken deels gefi nancierd via de Impuls-fondsen Innogo! en het Zeeuws Participa tie Fonds. Toch is het klein bier in vergelijking met een buurprovin cie als Noord-Brabant. „Gelukkig is er nu een kentering door het rapport van de Commis sie Balkenende. Het Rijk geeft 25 miljoen euro om de Zeeuwse eco nomie te versterken. Er komt nu 6,5 miljoen euro meer beschikbaar om innovaties te financieren en 3 miljoen om projecten aan te jagen. We kunnen nu meer investeren in start-ups. Daarnaast worden we iets sterker in de concurrentieslag ningen en Oost-Duitsland is groot. Kijk, logistiek gezien ligt Zeeland fantastisch, maar als je geen investeringssubsidie van 30 procent kan en mag geven, sta je al met 1-0 achter. Dat gebeurt de laatste tijd regelmatig." Een armlastige provincie met hoofdpijndossiers als de geldver slindende sanering van Therm- phos en een verlieslatende kern centrale, een relatief kleine ont wikkelingsmaatschappij - nu 17 medewerkers - én al jaren een chronisch tekort aan investerings- geld. Juist investeringsfondsen met andere regio's." Een kleine club moet slim ope reren. Volgens Ten Voorde heeft Impuls toch een 'groot ef fect' voor Zeeland. „We hebben hele goede mensen, maar we doen het niet alleen. Het is een samen spel van bedrijven, overheden, kennisinstellingen en kennisplat forms. Onze investeringstak In- vest in Zeeland is onderdeel van Invest in Holland en we werken ook nauw samen met de Nether lands Foreign Investment Agency (NFIA)." Dit buitenlandse agent schap van het ministerie van Eco- 2007 2008 2009 nomische Zaken heeft (wereld wijd) 28 kantoren. Via die lijnen wist Zeeland een paar flinke vis sen binnen te hengelen. In 2013 bijvoorbeeld de Indonesische palmolieproducent Musim Mas, die op het terrein van Dow een fa briek bouwde. „Dat lukt alleen als vele Zeeuwse partijen samenwer ken. Gelukkig is daar de afgelopen jaren een goede basis voor gelegd. Het rapport van de Commissie Balkenende heeft nu een positief effect. Iedereen beseft dat we de BV Zeeland alleen vooruit kunnen helpen als we de handen ineen slaan." Impuls jaagt niet alleen op nieuwe bedrijven, ze knokt ook voor het behoud van Zeeuwse ves tigingen die dreigen te vertrekken. Ten Voorde noemt bijvoorbeeld het nieuwe distributiecentrum dat PostNL in Goes heeft neergezet. Impuls schaakt op veel borden. Een greep: de circulaire economie waarin alle reststoffen worden hergebruikt, proeven met bio-as- falt, de komst van zeewierboerde- rij, breedbandinternet in het bui tengebied. Ook de komst van een logistiek netwerk als Zeeland Connect, waarin slimme en geld- besparende projecten zoals bun deling van lading worden geboren, is een stap vooruit. Een 'lead', een in potentie kans rijke vestiging, loopt soms vele ja ren. Succes laat zich dan ook niet altijd per jaar afmeten, zegt Ten Voorde. In tien jaar tijd begeleidde Impuls 101 bedrijven die goed wa ren voor 2.379 banen. Er werd ook naast het net gevist. Bioscoopex ploitant Kinepolis kwam niet naar Middelburg, de Purified Metal Company koos uiteindelijk voor Groningen en Liber Paints bleef dankzij een miljoenensubsidie toch maar in Gent. Ten Voorde: „Natuurlijk gaan ook kansen aan Zeeland voorbij, maar ik ben trots op wat we samen presteren." 2010 I woensdag 5 juli 2017 PC De provincie heeft regels op gesteld om de verspreiding van schadelijke organismen in de Zeeuwse wateren te voorko men. Volgend jaar maart gaan ze in. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Het kan niet op in Gent. De haven, beoogd fusiepartner van Zeeland Seaports, boekt alweer een record: het beste tweede kwartaal in de zeeover slag ooit. Frank Balkenende Gent Groningen kaapt Frank Balkenende Directeur Dick ten Voorde van Impuls, foto miekeweinen fotografie Oprichting NV Economische Impuls Zeeland Vestiging Palletcentrale in Sas van Gent Komst van kantoorinrichter Hemi naarTholen Impuls begeleidde 101 bedrijven in tien jaar tijd. (r Vestiging produ cent van luxe kaassnacks St. Paul/Vonku in Hulst LUXimprove gevestigd in Goes (recentelijk weer vertrokken). Behoud van Post NL in Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36