Samsom neemt poolshoogte bij Thermphos Drie jaar cel voor dealen van wiet België bekijkt vooral veiligheid bij wedstrijden op de Noordzee Doe mee met het onderzoek over uw krant! 5 Het drama met het jacht Capella wordt onderzocht. De vraag waar het om draait is waarom na het ongeluk op zee er zes uur lang geen hulp kwam België laat het zeildrama voor de kust van Oostende waarbij drie op varenden uit Breskens en Terneu- zen om het leven kwamen, onder zoeken door FOSO, de Federale In stantie voor het Onderzoek naar de Scheepvaartongevallen. Dat meldde de Vlaamse nieuws site VTM gisteren. Staatssecretaris voor de Noordzee Philippe De Bac ker (Open Vld) kondigde het on derzoek gisteren aan in het parle ment. Uit het onderzoek zal vooral moeten blijken hoe de veiligheid bij zeilwedstrijden op de Noordzee kan worden verbeterd. Zeiljachten waren in de Light Vessel Race waar Bressiaander Frans Maas met zijn jacht Capella aan meedeed, niet verplicht om een noodradiobaken aan boord te heb ben. Een Emergency Position Indi cating Radio Beacon (Epirb) mag alleen gebruikt worden als er geen communicatie via marifoon, mid den- of kortegolfzender of satelliet verbinding mogelijk is. Volgboten De veiligheidseisen voor zeezeil wedstrijden in België zijn minder streng dan in Nederland. Zo wordt het deelnemersveld niet begeleid door volgboten die bij calamiteiten te hulp kunnen schieten. Tussen de nachtelijke start en het volgende controlepunt lag afgelopen zater dag een vaartraject van zeven tot acht uur. Om 08.30 uur ging het mis. Naar later bleek brak de kiel, sloeg de Capella meteen om en kon Zaterdag is er een uitvaartdienst voor beide omgekomen Bressiaanders de bemanning geen noodsignaal meer afgeven. Waar het onderzoek vooral om draait is de vraag waarom na het ongeluk er zes uur lang geen hulp kwam. Drie bemanningsleden wis ten zich aan het omgeslagen jacht vast te klampen. Scheepsontwerper en erkend zeezeiler Frans Maas (79) en Freddy Franssens (71, ook een zeer ervaren zeezeiler) overleefden het niet. Hannes Goegebeur (18) uitTerneu- zen is nog vermist. De kans dat hij in leven is, is nihil. Naar de Terneu- zenaar wordt niet meer gezocht. De drie overige bemanningsleden werden gered. Zaterdag is er een uitvaartdienst voor beide omgekomen Bressiaan ders. De dienst begint om 13.30 uur in de Samen-op-weg-kerk aan de Dorpstraat in Breskens. Ook kun nen mensen online het rouwregis ter tekenen op denachtzon.nl. Diederik Samsom heeft gisteren poolshoogte genomen bij de voor malige fosforfabriek Thermphos bij Nieuwdorp. Hij is door het kabinet aangesteld om de sanering van het met fosforresten en licht radioactief materiaal vervuilde terrein vlot te trekken. De schoonmaak gaat tussen de 126 en 170 miljoen euro kosten. Het grootste deel van het budget ont breekt nog. Samsom gaat onder Niemand beweegt, zolang er geen vertrouwen is dat ook een ander beweegt meer onderzoeken welke bijdrage de grondeigenaar, havenbedrijf Zeeland Seaports, aan de sanering kan leveren. Hij moet ook inschat ten wat de impact is op de financi ële situatie van de provincie. Voor de poort van Thermphos gaf hij aan dat hij ook naar de rol van het Rijk zal kijken, al staat dat niet expliciet in zijn opdracht. „Ik wil in ieder geval iets neerleggen dat tot een oplossing leidt. Ik kijk niet in een bepaalde volgorde naar de daadkracht van een partij. Ik kijk naar iedereen." Partijen bewegen niet, omdat er onderling te weinig vertrouwen is, aldus Samsom. „De essentie van dit dossier is dat er allemaal vragen door elkaar lo pen en die blokkeren elkaar. Nie mand beweegt, zolang er geen ver trouwen is dat ook een ander be weegt. Dan is het soms goed een buitenstaander te vragen. Die kan met een andere blik het vastgelo pen dossier vlot trekken." K. was onderdeel van een drugs bende die binnen een jaar tijd zo'n 100 kilogram wiet verkocht. Dat meldt dagblad Het Laatste Nieuws. K. stond aan het hoofd van de ze venkoppige bende. De Terneuze naar liet koeriers uit Oostkamp, Blankenberge en Maldegem tussen april 2025 en maart 2026 in totaal too kilo wiet invoeren in België. De rechtbank vordert 250.000 euro van de Terneuzenaar. De zes andere verdachten moeten 200.000 euro betalen. De bedragen waren aanzienlijk minder dan de 2 miljoen euro die het Openbaar Mi nisterie wilde vorderen. De rechter ging mee met de verdediging dat de opbrengsten van de verkoop veel lagerwaren. De Belgische justitie kwam het netwerk op het spoor toen de tele foons van twee dealers, William B. uit Oostkamp en Alex D. uit Blan kenberge werden uitgelezen. Ze kochten hun hennep in bij de Ter neuzenaar. De rechtbank veroordeelde B. tot 300 uur taakstraf. D. kreeg 18 maanden celstraf opgelegd. Pedro J. uit Maldegem moet twee jaar de cel in. Hij betrok zijn stiefdochter en haar vriend in de drugshandel. Zijn kregen een werkstraf van 100 uren en 18 maanden cel waarvan de helft voorwaardelijk. Ga naar pzc.nl/onderzoek woensdag 5 juli 2017 PC Onderzoek naar zeildrama Frank Balkenende Oostende Ernst Jan Rozendaal Nieuwdorp - Diederik Samsom Terneuzenaar Leroy K. (29) is gisteren door de rechtbank in Brugge veroordeeld tot drie jaar celstraf voor het dealen van hennep. Bas Bareman Brugge Welke nieuwsonderwerpen leest u graag? En wat vindt u van onze producten? Dat zijn onder meer vragen in een groot schalig onderzoek dat uw krant houdt onder haar abonnees. Met de resultaten kunnen wij onze producten verder verbeteren. Wilt u meewerken aan het onderzoek? m (Vlnr.) Gedeputeerde Jo-Annes de Bat, Diederik Samsom en VCB-directeur Dinro Hobbel, foto mechteldjansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33