'Kernenergie nodig voor halen klimaatafspraken' 4 Het gaat slecht met de bijen in Zeeland. Dat is al jaren zo, maar nu heeft het 'Platform Bijvriendelijk Zeeland een actieplan opgesteld. Open Imkerijdagen ACTIEPLAN NATUUR Steeds meer mensen ruilen de planten en bomen rondom hun huis in voor tegels. Dat scheelt tijd en onderhoud. Maar die 'verste ning' van tuintjes is één van de oor zaken dat het slecht gaat met de bijen, net als het intensieve gebruik van landbouwgrond en het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen. Bijen hebben grote moeite om het hele jaar door voldoende voedsel te vinden. Het goede nieuws is dat veel mensen en instanties zich het lot van de bijen aantrekken. Jan Bruurs, voorzitter van de Bijenhou dersvereniging Zeeland, leidt de laatste tijd jaarlijks zo'n vijfentwin tig mensen per jaar op tot imker. „Ze volgen de opleiding, omdat ze een steentje bij willen dragen aan de kwaliteit van de natuur en de bijenstand." Bestuiving Maar dat betekent niet dat de zor gen voorbij zijn, benadrukt hij. „Bijen zorgen voor bestuiving. Ze leveren een bijdrage aan de biodi versiteit. Als bepaalde planten niet bestoven worden, dan houdt het op. Zover is het nog niet, maar we gaan wel die kant op." Bijen zijn ook belangrijk voor de economie. En dat geldt juist voor Zeeland, vanwege het grote aantal fruitteeltbedrijven. „Als de bestui ving goed is, zorgt dat voor een be tere kwaliteit en mooiere maat pe ren. En dus een hogere opbrengst", legt fruitteler Rinus van 't West- Als bepaalde planten niet bestoven worden, dan houdthetop einde, woordvoerder van de Zeeuwse fruittelers uit. Verschillende instanties, waar onder Waterschap Scheldestro- men, ZLTO en Stichting Land schapsbeheer Zeeland, hebben zich verenigd in het Platform Bijvrien delijk Zeeland. Dit platform heeft een actieplan gemaakt om de bijen te helpen. Het platform adviseert onder meer om gefaseerd te maaien en bosranden en akkerranden aan te leggen, zodat er altijd bloemen aanwezig zijn voor de bijen. Bruurs is blij met het platform. „Er zitten partijen in die niet alleen vanuit het belang van de imkers denken. Zo wordt de situatie in bre der perspectief geplaatst." Betegelen Iedereen kan een steentje bijdragen om de bijenstand te verbeteren, vindt Bruurs. Hij raadt af om be strijdingsmiddelen te gebruiken „Ga niet allemaal je tuintje betege len, en zet planten in de tuin die van belang zijn voor bijen. Alle kleine beetjes helpen. Mensen moeten zich er meer van bewust worden dat insecten heel belangrijk zijn voor de economie en voor de biodiversiteit." De fruittelers hebben ook al maatregelen genomen, weet Van 't Westeinde. Zo wordt 'in stroken' gemaaid. „En een aantal fruittelers heeft nestkastjes opgehangen voor bijen, of hopen zand neergelegd, waarin bijen nestjes kunnen ma ken. Zo kun je met minimale inves teringen een bijdrage leveren." Daarom zal het nieuwe kabinet, als dat kiest voor nieuwe nucleaire energie, net als bij wind op zee de bouw van kerncentrales fors moe ten subsidiëren. Per jaar kost dat de Staat bijna 6oo miljoen euro. Dat blijkt uit het eindrapport van een werkgroep van hoge ambtena ren van vier ministeries. De ambte naren hebben het nucleaire land schap in kaart gebracht. Ook geven ze beleidskeuzes aan. Als stabiele energiebron is een nieuwe kerncentrale niet per se noodzakelijk. Met 3,7 procent heeft Borssele een bescheiden aandeel in de landelijke energieproductie. Op weg naar een klimaatneutrale ener gievoorziening kunnen nieuwe kerncentrales wel hun steentje bij dragen, stelt de werkgroep. Minis ter Kamp van Economische Zaken sluit de bouw van een tweede kern centrale dan ook niet uit. De bouw van een kerncentrale neemt zo'n tien jaar in beslag. Dat betekent dat er in 2023 met de bouw moet worden begonnen om kern energie in de landelijke energiemix te houden na sluiting van de kern centrale Borssele in 2033. Eerdere sluiting kost te veel geld (tot 1,2 mil jard). Dat betekent dat een nieuw kabinet al moet nadenken of kern centrales noodzakelijk zijn om de klimaatafspraken van Parijs te ha len: de opwarming van de aarde on der de 2 graden Celsius te houden. Natuurlijk zijn windmolens en zonnepanelen een duurzamere op lossing, want kernafval is voorals nog een probleem. In de opslag van groene energie moeten echter nog enorme stappen worden gezet, want er is niet altijd wind en zon. Het enige opslagstation in Europa bevindt zich in Vlissingen. Dat heeft een maximale capaciteit van 20 megawatt. Verschillende wetenschappers betwijfelen of grootschalige opslag van groene energie wel op tijd be schikbaar is om aan de klimaataf spraken te voldoen. 112 NIEUWS Inéén uur twee ongevallen op deA58 Drankrit eindigt voor moeder en kind in sloot Auto over kop: 2 gewonden woensdag 5 juli 2017 Hulp voor bedreigde bijen in Zeeland Cornelleke Blok Vlissingen -Jan Bruurs, imker Verschillende Zeeuwse im kers laten bezoekers komend weekend kennis maken met hun beroep, tijdens de Open Imkerijdagen. De deelnemers in Zeeland: Hollandsche Hoeve in Goes. Kreverhille in Ossenisse. Imkerij Het Poontje in Zaam- slag Alle drie op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Nieuwe kerncentrales blijven in beeld om C02-arm energie op te wekken. Het probleem is dat de energieprijzen nu zo laag zijn dat geen marktpartij ze wil bou wen. Frank Balkenende Borssele VLAKE Op de A58 vonden gistermiddag binnen een uur twee ongevallen plaats. Het eerste gebeurde rond 17.40 uur bij de Vlaketunnel en daarbij waren vijf auto's be trokken. De oorzaak is nog onbekend. De Vlaketunnel werd rond 17.55 uur weer vrijgegeven en tien minuten daarna botsten een busje, personenauto en een vrachtwagen op elkaar. Dit gebeurde in de staart van de ontstane file, ter hoogte van Kapel Ie. De snelweg werd weer afgesloten. Eén van de betrokkenen liep nekklach- ten op. De vrachtwagen moest geborgen worden. Eén rijstrook werd om 19.30 uur weer vrijgegeven. De file was rond die tijd ook opge lost. Een half uur later was de hele weg weer vrij. SINT-ANNALAND De politie heeft maandagavond het rij bewijs afgenomen van een 37-jarige vrouw uit Sint- Maartensdijk, die met haar auto - en daarin haar zoontje - in de sloot was beland. Ze bleek onder invloed van al- chohol. De vrouw meldde zich omstreeks 19.45 uur met haar kind bij de brand weerkazerne in Sint-Anna- land en vertelde dat haar auto verderop langs de Stoofweg in de sloot lag. Vrouw en kind bleken onge deerd, maar tijdens onder zoek in de auto roken brand weerlieden een alcohollucht. Daarop werd de vrouw aan gehouden en moest ze een blaasproef afleggen. GOES Bij een botsing tus sen twee auto's op de Nan- senbaan in Goes zijn maan dagnacht rond 01.20 uur twee Goesenaren (18 en 20 jaar) gewond geraakt. De 20-jarige bestuurde een auto die over de kop sloeg en naast de Nansenbaan in de berm belandde. Hij kneusde daarbij een schou der. De 18-jarige bijrijder raakte gewond aan zijn ge zicht en rug. Beiden werden afgevoerd naar het zieken huis. Een 19-jarige man, die in de andere auto bestuurde bleef ongedeerd. Imker Jan Bruurs is blij met het platform dat de bijen wil helpen, fotorubenoreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32