Geen koers, maar slagvela 22 'Ik ben normaal goed met Peter' De Touretappe van 4 juli 2017 gaat de geschiedenisboeken in. De ongenaakbaar geachte Slowaak Peter Sagan werd gisteren uit de Tour gezet na een veelbesproken elleboogstoot. THIJS ZONNEVELD Column ^g>thijszonneveld Degenkolb 'Hopen dat dit niet het einde is' Cavendish Ploegleider Roger Ham mond rent door de Franse warmte. Zijn ogen boos, zijn adem haling gejaagd. 'It's a disgrace', schreeuwt hij ondertus sen, tot driemaal toe. Het maakt hem niet uit dat Peter Sagan even daarvoor langs de bus van Caven dish' ploeg Dimension Data fietste. Excuses maken is makkelijk na af loop, dan is het leed al geleden. Hammond gaat in protest. Sagan lijkt onoverwinnelijk. Hij is degene die de geluidsboxen bij zijn teambus bedient, aan onge schreven wielercodes zoals het scheren van benen heeft hij maling, een vraag krijgt van hem nooit het verwachte antwoord en dan is er nog zijn imposante palmares. Nie mand die hem iets kan maken. Tot dinsdagavond, na de vierde etappe in de Tour, wanneer wedstrijddi recteur Christian Prudhomme be sluit de Slowaak te diskwalificeren. Terug naar eerder op de dag, naar de donkere bus van Hammond en van Mark Cavendish, de andere hoofdrolspeler in de etappe van dinsdag. De sprinter stapt geha vend naar buiten. Zijn bovenlijf ge schaafd, om zijn arm een mitella en zijn hand is verbonden tot stomp. Bloed kleurt het wit indrukwek kend rood. Cavendish hergebruikt de woorden van zijn ploegleider. „It's a disgrace", roept hij tegen de verzamelde pers in Vittel. Vervol gens stapt hij in een ambulance en rijdt weg. Ironisch genoeg liep ook Caven dish ooit tegen een straf aan in de Tour. In 2009, een jaar waarin de Brit sowieso al veel in opspraak kwam vanwege zijn vaak roekeloze fietsgedrag, werd hij teruggezet in het klassement. Hij hinderde con current Thor Hushovd. Voor hem geen diskwalificatie, besloot de jury. Hij mocht blijven. Ditmaal veranderde de jury binnen een uur van mening: van een verwijzing naar de laatste plaats tot verwijde ring uit de Tour. Wonder Het gaat niet over de door Arnaud Démare gewonnen etappe. Het gaat alleen maar over de elleboog en de val. Valpartijen horen bij het evene ment. Robert Wagner, Duitser in Nederlandse dienst zegt zelfs na af loop: „Twee valpartijen, dat is de Tour de France." Want hij weet ook: „Soms is het juist een wonder dat er niks gebeurt." Maar die valpartijen ontstaan doorgaans door het gedrag Het eindigde met het geluid van kra kende spaken en botten. Links elle- boogde de ene sprinter de andere het hek in, vlak erachter smakten twee arme zielen tegen het asfalt én in de achtergrond lag nog een stapel tje renners. Ze rolden één voor één gebutst, ge schaafd en gebroken over de finishlijn. De etappe van gisteren was geen wielerkoers, het was een slagveld. De Tourorganisatie had er zelf om gevraagd. Als je een parcours uitzet (lang, vlak, saaaaaai) dat ie dere vluchtpoging al op voorhand de nek om draait, dan moet je niet vreemd opkijken als er de hele dag niets gebeurt en alle sprinters fris en op gefokt de laatste kilometers in duiken. Maar wat die sprinters allemaal uit vraten in de slotfase - mijn god, wat een vertoning. Mark Cavendish dook in een gat dat er niet was, Pe- ter Sagan beukte een col- IMUI respect, jega van jg Weg en Arnaud nul Ontzag Démare reed op een haar een andere sprinter van de nt regels. fiets - Nacer Bouhanni, Het was normaal gesproken de meest geflipte van alle- net een maal. Ik heb ernaar geke- TrOÏCK ken met kromme tenen en klotsende oksels. Je voelde het aankomen, kilometers ervoor al. Het was alsof ze aan het kooivechten waren: schouderduwen, kopstoten, uitstekende ellebogen. Nul respect. Nul ontzag. Nul regels. Om sprinter te worden moet er een steekje bij je los zitten. Normale stervelingen denken wel tien keer na voordat ze in een kudde, met zeven tig per uur, in een lycra pakje, op een wit lijntje af denderen. Het is alsof ze een knopje op hun sche del hebben waarmee ze hun hersenen uit kun nen zetten. Of hun angst. Of allebei. Ik heb ze de meest idiote dingen zien doen. En soms van veel te dichtbij. Met als toppunt een Italiaans testoste- ronbommetje dat in volle vaart, op anderhalve ki lometer van de streep, zijn voet uit zijn pedaal klikte en het stuur van een concurrent wegtrapte. Het had niets meer met sport te maken; het was een misdaad. Mijn maag draait zich nog steeds om als ik er aan denk. De afgelopen jaren hebben we meer en meer on verantwoorde acties gezien in massasprints. Vooral in de grote rondes, als de belangen het grootst zijn. En vaak zijn het dezelfde renners. Omdat ze zelden gestraft worden blijven ze het doen. De jury kijkt meestal de andere kant op. Als ze al straffen uitdelen, dan is het net een loterij of nattevingerwerk. Sagan werd eerst naar de laatste plaats gezet en daarna uit koers gehaald. Over Démare geen woord. Een Fransman die een etappe wint in de Tour de France is onaantast baar, blijkbaar. Ik ben klaar met die sprints. Ik vind er geen reet aan, de hele dag naar groeiend gras kijken en daarna naar een soort Jackass op de fiets. En dan te bedenken dat we deze Tour nog een stuk of zes van dit soort etappes krijgen. Waarin de sprinters er gewoon weer invliegen alsof er geen morgen is. Stelletje mafkezen. woensdag 5 juli 2017 Mark Caven dish heeft wei nig begrip voor de actie van Peter Sagan. De Brit: „Ik kan normaal goed opschieten met Peter, maar hier snap ik niks van. Dat hij wat van zijn lijn afwijkt, daar zou ik nog mee kunnen leven, maar met die elleboog is hij te ver gegaan." John Degen kolb hoopt dat hij vandaag verder kan in de Ronde van Frankrijk. De Duitse renner viel in de slot fase van de vierde etappe over Mark Ca vendish. „Ik heb gelukkig niks gebroken. Ik heb wel veel schaafwonden, hopelijk bete kent dit niet het einde." Geen pardon Lisette van der Geest Vittel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 22