H d> lï f a jM™ 20 M Stemproblemen houden Adele weg van het podium. De 29- jarige zangeres moest concerten op Wembley schrappenVeel artiesten zijn Adele voorgegaan met stemproblemen. Hoe komt het zo ver? En belangrijker: hoe voorkom je ze? 30 miljoen euro VINCENT LUISTERT RADIO ZANGERS MET STEMPROBLEMEN ij won al eens een etappe in de Eneco Tour, dat was in de geboor testad van Toon Hermans, Sittard, geweldig natuurlijk en nu ligt hij vooraan, Guillaume van Keirsbulck.' Van Keirsbulck is een Belg, en het is dus ook daarom dat ik in de tuin, ik voel de zon door het wolkengordijn schijnen, haar warmte is gelijk die van een milde terraska chel, naar Sporza luister, het sportpro gramma op VRT Radio t dat zo rustig en toch met geest en kennis van zaken verslag doet als de Rode Duivels spelen of de cyclis- ten onderweg zijn in een loodzware etappe met slagregens en een straffe wind op de kop terwijl het zeer gemeen bergop gaat of, zoals vandaag, in aangenaam weer. op Wimbledon speelt Kirsten Flipkens. Ze staat op winnen, maar ze heeft al zes match- punten laten lopen. We dachten dat ze er al was maar het is toch nog even billen toe. Maar daar weet Flipkens toch dat matchpunt te verzilveren en ze zal het in de volgende ronde moeten opnemen tegen de nummer 1 van de wereld, Kerber. Er is reclame, De Morgen op zaterdag, da's lezen tot zondag. Er is goede muziek, Elbow, The Rembrandts, Syd Matters, Paul McCart ney. Terug naar de ronde dan, in Vittel zitten Cristophe Vandegoor en Sven Nys aan de finish in prachtig stereogeluid. 'Het is dan toch gedaan met Van Keirsbulck, hij heeft een prestatie geleverd waar je u tegen zegt, 190 kilometer op kop gereden, de hele dag reclame voor zichzelf gemaakt, maar hij had niemand mee, dat is eigenlijk ook kansloos. Hij zit nu weer in het pak, waar de mannen van Cofidis de trein op gang gaan trekken. 2 Kilometer nog, het is constant links en rechts en een klein beetje op en af. Hooo, een valpartij in het peloton waarbij geletrui drager Thomas betrokken is en Kittel rijdt nu al in verloren positie. En Cavendish valt, wat een chaotische sprint en dan is het Démare die hier als nummer 1 over de finish komt, de eerste Fransman die een massa sprint wint sinds Jimmy Casper in 2006.' Wat maken de Vlamingen mooie radio, luister en oordeel zelf. Quote van de dag Ik heb een ongelofelijke vliegangst, elke keer als we weer opstijgen denk ik dat ik doodga Glazen Huis voor families i «LWn Sandé zegt afvoor North Sea X,-*» 1 V* v - .4 Iam sorry, I love you, I'm so sorry.' Het was deze week een dramatische mededeling van Adele op sociale media. De zangeres moest haar concerten op Wembley annuleren vanwege stemproblemen. „Ze heeft natuurlijk ook wel heel veel gedaan qua optredens", stelt Dennis Kox, die ook wel de rock-'n- roll-arts wordt genoemd. De kno- dokter van de Vijf Meren Kliniek in onder meer Haarlem en Hoofddorp is gespecialiseerd in stemproblemen bij professionals en heeft veel arties ten in zijn praktijk. Het aantal artiesten met stempro blemen is aanzienlijk gegroeid, weet Kox. „De tijden zijn veranderd. Vroe ger, in de jaren 60, ging je naar een concert van de Beatles, die één keer langskwamen in Nederland. Tegen woordig staan grote artiesten drie avonden achter elkaar in Ziggo Dome met steeds dezelfde show. De druk om te presteren is enorm." Overbelasting is volgens Kox de grootste oorzaak van de problemen. „Ik bekijk de situatie natuurlijk op een afstandje, maar van Adele is er na haar doorbraak enorm veel gevraagd. Bovendien is zij al een aantal keren geopereerd. En ook al is mijn collega Steven Zeitels een kundige chirurg, de al kwetsbare plek wordt er niet sterker op. Vergelijk het met een knie van een voetballer die opnieuw wordt geopereerd: daar is toch in ge rommeld", aldus Kox. VERZEKERD Stem weg? Kassa! Stemproblemen, welke artiest heeft er geen last van gehad? „Het lijkt wel mode. Je moet bijna een po liep hebben gehad om erbij te ho ren", zegt Kox met een glimlach. De lijst met (Nederlandse) zangers met stemproblemen is lang. Een greep: Marco Borsato, Waylon, Guus Meeuwis, Gerard Joling, René Froger, Frans Bauer, Jim Bakkum en Gordon. Ze kennen allemaal de verschijnse len. Eerst wordt de stem hees, je denkt aan een verkoudheidje, 'smeert' de keel met honing. Even een nachtje rusten. Uiteindelijk blijkt er toch meer aan de hand. Zie de stembanden als een bal waar je met een doek overheen wrijft, stelt Kox. Daartussen: vloeistof. „Als je te lang wrijft, ontstaat er een zwelling", verklaart de arts. „Stemprobleem is een breed begrip. Vaak verwijs ik eerst door naar de logopedist of zangcoach, pas daarna besluiten we tot opereren." Marathon Jan Smit werd in 2007 geopereerd aan de stembanden. Zijn arts verge leek de inspanning van de zanger met het dagelijks lopen van een ma rathon, 'maar dan wel met een gebro ken been'. De nasleep van zijn opera tie: acht maanden niet zingen. Het ergste wat er is voor een zanger? „Nou, in elk geval geen pretje, nee", stelt Dennie Christian, bij wie een poliep is weggehaald. Ook Marco Borsato moest onder het mes. Hij sprak over eelt op de stemband. „Veel mensen denken dat je je stem gebruikt met je keel, maar het is juist Sporza Er is niet alleen wielrennen vanmiddag, Reageren? vincent@persgroep.nl —Zangeres Jennie Lena vertelt op 100% NL dat ze het zwaar krijgt nu haar internationale tournee is begonnen. woensdag 5 juli 2017 RADIO De opbrengst van Serious Re quests/an 3FM wordt ingezet voor ver scheurde fami lies. Het gaat vooral om kin deren die in conflictgebie den of na na tuurrampen ge scheiden zijn van hun ouders. MUZIEK Zangeres Emeli Sandé komt niet naar het North Sea Jazz Festi val. Sandé zou vrijdag in Ahoy optreden, maar heeft wegens oververmoeid heid haar hele zomertournee moeten afzeg gen. 3 ■u Pas op je stem, Adele. Je hebt er maar één! jU* Dennis Jansen Deze wereldster ren verzekerden hun stem voor miljoenen: Mariah Carey miljoen Bruce Springsteen miljoen Rod Stewart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20