De barman verzuimt het minst, agent en verpleegster zijn het vaakst ziek u 'Ik was zo boos en verdrietig toen ik mijn bedrijf moest uitschrijven' E 17 114,50 EVEN VRAGEN AAN HET CBS Vandaag Zzp'ers buiten spel bij schuldhulpverlening Slechts L pp- J Goedverblijf.nl Aafke Kalse-Bente (56) was tien jaar zelfstandig tapijtont werper toen zij en haar man in de schulden raakten. Door het faillissement van zijn zaak kon hij de alimentatie aan zijn ex niet meer ophoesten. Kalse-Bente kon niet bijspringen want ook haar eigen bedrijf liep op dat moment niet lekker. „Dat was uitzonderlijk. In de jaren daarvoor verdiende ik tussen de 20.000 en 60.000 per jaar", vertelt ze. Toch kreeg de ontwerpster te horen dat ze haar zaak moest op geven, toen het stel bij de gemeente Venray voor hulp aanklopte. „De schuldhulpverlener vond de inkomsten te wisselend. Ik moest een vaste baan zoeken. Ze vond het zelf ook vervelend om me te vragen om met mijn bedrijf te stoppen. Maar ze moest zich aan de regelgeving houden." Kalse-Bente zat kort in de bijstand en, sinds er een regeling met hun schuldeiser is getroffen, in de vrijwillige schuldsanering. „Ik was zo boos en verdrietig toen ik mijn bedrijf moest uit schrijven. Ik heb een goede opleiding en een dijk van een erva ring, en nu zit ik thuis." De rechter heeft de alimentatieschuld kwijtgescholden. Maar om in de schuldsanering terecht te ko men, moest het stel hun huis verkopen. De schuld bestaat nu al leen nog uit de restschuld. „Ik zit nu de hele dag thuis en zou zo graag wat opdrachten aannemen, maar dat mag niet. Ik vind dat vreemd: elke 25 euro die ik extra aflos, is toch mooi meegeno men?" De 56-jarige vrouw maakt zich grote zorgen over de toekomst. „Ik ben vier jaar verder als de schuldsanering wordt beëindigd en ik weer verder kan met mijn zaak. Mijn netwerk is dan kapot, dus ik moet weer vanaf nul beginnen. Ik ben bang dat dat niet lukt." Mensen die zwaar of gevaarlijk werk doen, zijn vaker ziek Genieten op de Utrechtse Heuvelrug! {-daags arrangement, Doorn, Utrecht Boek nu deze reis op reiskatern.nl/bndestem/GV1757 reiskatern.nl woensdag 5 juli 2017 DEEL1 Hoeveel schulden hebben we? DEEL 2 Eigen schuld of vette pech? DEEL 3 Valkuilen in het leven DEEL 4 Het is ook te ingewikkeld geworden... Meer informatie en boeken: Ga naar onze website reiskatern.nl/pzc/GV1757 of bel met Goedverblijf.nl 085-4899019 o.v.v. reisnummer GV1757 FOTO KOEN VERHEIJDEN Aafke Kalse-Bente schrijft blogs over haar ervaringen: www.indeschuldsanering.nl Agenten, brandweerlieden en verpleegsters melden zich het vaakst ziek. De ober en barman verzuimen het minst, blijkt uit de nieuwste cijfers over ziektever zuim van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Drie vragen aan CBS-onderzoekster Tanja Traag. Docenten waren jarenlang koploper ziekmelden, in 2016 hebben opeens medewerkers in het openbaar bestuur en over heidsdiensten het stokje overge nomen. Wat is hier aan de hand? Het ziekteverzuim in het onderwijs is niet veranderd. Dat ligt al jaren op 4,9 procent. Wat wel is veran derd, is het ziekteverzuim in het openbaar bestuur. In 2014 lag dat nog op 4,6 procent, in 2016 is dat gestegen naar 5,3 procent. Ofte wel: van alle duizend te werken dagen zijn er 53 verzuimd vanwege ziekte. Helaas hebben we geen precieze verklaring hoe dat kan. Wat een rol kan spelen, is de griep- golf van 2016 in combinatie met het feit dat er in die sector relatief meer oudere werknemers werk zaam zijn. 2 Zou het kunnen dat niet zo zeer het werk ziekmakend is, maar dat mensen die instro men in een sector als zorg al kwakkelen met hun gezondheid? Het zou kunnen dat mensen met bepaalde karaktereigenschappen Verpleegkundigen zijn relatief vaak ziek. foto jacques zorgman in de zorg werken en dat dit in vloed heeft op het ziekteverzuim. Maar dat hebben we niet onder zocht. We weten wél dat in de zorg relatief veel vrouwen werken en dat met name moeders zich sneller ziek melden als hun kinderen ziek —Tanja Traag, CBS zijn. Mannen daarentegen nemen dan eerder verlof op. 3 Al jaren ligt het ziektever zuim gemiddeld rond de 3,9 procent. Is dat niet opmer kelijk dat dit ongeveer gelijk blijft, terwijl bedrijven met allerlei vitali- teitsprogramma's proberen het verzuim terug te dringen? Ook dat hebben we niet onder zocht. En wat het lastig maakt: niet alle bedrijven hebben ze van die programma's om hun mensen fit en vitaal te houden. 4 Tot slot: is het niet logisch dat barmannen weinig ver zuimen? Ze hebben het maar makkelijk als je het verge lijkt met het werk van een agent. Zeker, verschillen in werkomstan digheden spelen een belangrijke rol. Mensen die werken bij defen sie, brandweer of politie doen ge vaarlijker werk dan arbeidskrach ten in het onderwijs. In de zorg is het werk vooral fysiek zwaar. We zien duidelijk dat mensen die fysiek zwaar of gevaarlijk werk doen, vaker ziek zijn. Daarbij geldt ook nog: in de horeca werken vooral jonge mensen. Zij kunnen vaker dan werknemers in andere secto ren zelf bepalen wanneer ze verlof opnemen. Ook beschikken ze over flexibele contracten. Dat zijn nou net twee duidelijke kenmerken die samenhangen met een lager ver zuim. Landgoed Zonheuvel is schitterend gelegen in het Nationaal Park Utrechtse Heuvelrug in de Kaapse Bossen van Doorn. Het hotel heeft een eigen VVV Informatiepunt, biedt vele wandel- en fietskaarten van de omgeving, verhuurt fietsen en heeft een fietsenstalling. Even hele maal tot rust komen in de prachtige natuur. Met de prachtige ligging op de Utrechtse Heuvelrug verblijft u niet alleen in één van Nederlands duurzaamste hotels maar ook op een uniek landgoed met een rijke his torie. Bezoek het prachtige kasteel Amerongen, of het karakteristieke Huis Doorn. Liever naar de stad? Utrecht, Zeist en Amersfoort liggen alle drie op een kleine afstand van Doorn. In deze steden kunt u shop pen of heerlijk plaatsnemen op één van de terrassen aan het water. Landgoed Zonheuvel is van alle gemakken voorzien en biedt een hotel met 110 moderne kamers. U kunt heerlijk eten in restaurant Fleuri, waar gewerkt wordt met groenten en fruit uit de eigen moes tuin. Of neem een verfrissend drankje in de gezellige hotelbar. Prijzen zijn o.b.v. een 2-persoons- kamer, exclusief verblijfsbelasting a 1,40 per persoon per nacht en per boeking 7,50 reserveringskosten. Kijk voor de voorwaarden op www.goedverblijf.nl/GV1757 Vertrek: tot 22 december 2017 Inbegrepen: Welkomstdrankje 2 x overnachting in een comfortabele tweepersoonskamer 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 2 x heerlijk 3-gangen diner Gratis fiets- en wandelroutes Gratis WiFi parkeren Extra informatie: Extra nacht incl. ontbijt: 35,00 p.p, Eenpersoonstoeslag: 15,00 p.n. Halfpension arrangement Gratis WiFi parkeren Prachtige ligging in NP Utrechtse Heuvelrug Restaurant met eigen moestuin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17