16 VERBORGEN SCHULDEN Zelfstandigen zijn in vrijwel alle gemeenten uitgesloten van schuldhulp. Wie daar toch gebruik van wil maken, moet zijn bedrijf liquideren. „Veel zzp'ers met schulden dwing je zo de bijstand in", waarschuwt onderzoeker Roeland van Geuns. Kort EU: Multinationals moeten per land openheid geven Multinationals met een wereldwijde jaar omzet van meer dan 750 miljoen euro moe ten straks per land waar ze actief zijn open heid geven over omzet, winst, aantal werk nemers en betaalde belasting. Europa hoopt daarmee een flink gat te slaan in de belas tingontwijking, volgens Brusselse schattin gen 50 tot 70 miljard euro per jaar. Een zeer ruime meerderheid van het Europese Parle ment (534 tegen 98) geeft daarmee een sterk mandaat aan de eigen onderhandelaars die nu in de slag moeten met Commissie en lid staten. „Elke euro belasting die niet door een multinational wordt betaald is er één die teveel wordt betaald door de burger", al dus de Belgische socialist Hugues Bayet. Esther de Lange (foto, CDA) juicht toe dat de maatregel - die in Nederland voor ban ken en verzekeraars al geldt - breder wordt toegepast. „De weg van de transparantie is ingeslagen, het wordt tijd dat de lidstaten daar ook in meegaan." 'EU en Japan eens over lagere importtarieven' De EU en Japan zijn dicht bij een vrijhan delsakkoord. EU-president Tusk verwacht dat de Japanse premier Abe (foto) morgen zijn handtekening zet. De onderhandelin gen over lagere importtarieven lopen al vier jaar. Japan exporteerde vorig jaar voor 66 miljard euro naar de EU. Omgekeerd was dat 58 miljard. De EU hoopt de export van vlees en zuivel te verdrievoudigen. Textielbedrijven maken plek kledingfabrieken bekend Nederlandse textielbedrijven hebben de lo caties bekendgemaakt van de fabrieken waar hun kleding wordt gemaakt. Daardoor moet het makkelijker worden om na te gaan waar misstanden plaatsvinden, zegt een woord voerder van de Sociaal-Economische Raad. De publicatie is onderdeel van het conve nant Duurzame Kleding en Textiel dat mis standen in de textielbranche moet tegen gaan, zoals kinderarbeid. Flitsen Gemalto Philips Corbion anneer het niet meer lukt om reke ningen te betalen, kan je bij de gemeente terecht voor advies, budgetbeheer en hulp bij het tref fen van schuldregelingen. Ge meenten zijn sinds 2012 verplicht om deze taak uit te voeren. Je mag echter geen eigen zaak hebben om voor deze regelingen in aanmer king te komen. „Gemeenten vinden het inko men van zelfstandigen te onzeker en het risico op nieuwe schulden te groot. Deze groep wordt daarom generiek uitgesloten van de regu liere schuldhulpverlening", stelt Roeland van Geuns, lector ar moede interventies aan de Hoge school van Amsterdam. Het probleem is volgens Van Geuns dat de lokale overheid vaak niet de specialistische kennis in huis heeft om schuldhulp te geven aan zelfstandigen. Hierdoor wordt de schuldenaar vaak aangeraden zijn bedrijf te stoppen en een baan te zoeken. „Schuldhulpverleners houden er geen rekening mee dat het voor een deel van de zzp'ers niet mogelijk is om een vaste baan te vinden vanwege hun leeftijd of de markt waarin ze hun werk zaamheden verrichten. Inkomstenbron Die groep dwing je zo bijstand in", waarschuwt Van Geuns. Hij pleit voor maatwerk. „Soms is het beter om een zelfstandige zijn inkom stenbron te laten houden, ook al is die onzeker. Dat moet per geval worden bekeken." Ondernemers die hun bedrijf niet willen beëindigen, worden vaak doorverwezen naar een an dere regeling: de bijstand voor zelfstandigen. Deze is bedoeld voor ondernemers met financiële problemen. Met geld uit deze pot schakelt de gemeente meestal een commercieel bureau in dat de schuldhulp verzorgt. Het grootste deel van de schuldhulp betaalt de schuldenaar echter zelf, waardoor zijn financiële problemen nog groter worden. Dit kan een drem pel voor ondernemers zijn om daadwerkelijk van deze regeling gebruik te maken. Het is voor ondernemers boven dien lastig dat ze bij een ander loket moeten aankloppen. „Ik heb onderzoek gedaan naar de toegan kelijkheid van schuldhulp. Die ligt Gemeenten vinden het risico op nieuwe schulden te groot en sluit deze groep daarom uit voor de meeste schuldenaren al lastig, maar ondernemers vinden vaak nog moeilijker hun weg. Ge meenten zouden er goed aan doen als ze één toegangspoort creëren. Achter de schermen kunnen ze dan regelen dat mensen op de juiste plek terecht komen", ver klaart Nadja Jungmann, lector Schulden en Incasso bij Hoge school Utrecht. Rode cijfers Lukt het via deze weg niet om af spraken te maken met schuldei sers, dan is de wettelijke schuldsa nering (WSNP) het laatste red middel. In de wettelijke schuldsa nering ben je na drie jaar leven op het bestaansminimum uit de rode cijfers. Maar ook van deze regeling wor den zelfstandigen vrijwel altijd uit gesloten. „Het is meestal praktisch en financieel gezien niet mogelijk om een zelfstandig ondernemer toe te laten tot de WSNP", verklaart Karen Stoffels-Montfoort van Bu reau WSNP, uitvoerder van de wet telijke schuldsanering. Ook hier zijn de wisselende in komsten een probleem. „Het doel van de wettelijke schuldsanering is dat de crediteuren zo snel moge lijk, zoveel als mogelijk terugkrij gen van hun vordering zonder dat er nieuwe schulden ontstaan. Dat verhoudt zich niet met de soms onzekere situatie van een zelfstan dige", verklaart ze. Alleen in uitzonderlijke geval len krijgt een ondernemer toe gang tot de schuldsanering. Stof fels-Montfoort: „Als een zelfstan dige weinig risico's loopt, geen ge plande schulden hoeft te maken, een goed inzicht heeft en geeft in zijn inkomsten en weinig kans heeft om op andere wijze in zijn inkomen te voorzien, wordt er soms ontheffing verleend." BELASTINGONTWIJKING HANDELSAKKOORD CONVENANT DUURZAME KLEDING Het Duitse automerk Volkswagen keert na zeventien jaar terug naar Iran om daar au to's te verkopen. Vorig jaar maakte het Franse PSA Peugeot Citroen al bekend zijn fabriek in Iran te gaan moderniseren. TNT zegt weer enige vooruitgang te heb ben geboekt in het oplossen van de cyber- aanval met Petya-ransomware. De aanval had vorige week dinsdag plaats. Een woord voerder van de pakketbezorger benadrukte wel dat de problemen nog niet volledig ver holpen zijn. O woensdag 5 juli 2017 De bodem onderzoeker was veruit de sterkste stijger in het midden segment. De digitaal bevei liger bleef profi teren van de aanhoudende overnamespecu laties. In de AEX stond het zorgtechno- logiebedrijf bij de dalers. In de MidKap zakte producent van voedings ingrediënten en bioplastic flink. o SP Schuldhulp? Da met de zaak Irene van den Berg Venray w /W O' Roeland van Geuns

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16