Marjan Berk 'Snel meer geld nodig voor werkloze jeugd' effeweg.nl REIS VAN DE WEEK 15 voor€239 Mijn oma leerde mij de Hakkenplof- polka en de Vlooienmars www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 VAN £2697" STEDENTRIP-5 dagen V> GELDIG T/M 12-07-2017 In mijn familie wordt mu ziek gemaakt. Mijn moeder zong, mezzosopraan, en ze begeleidde zichzelf vir tuoos op piano. Door haar repertoirekeus kan ik nog steeds zo ongeveer alle liederen van Schubert, Schumann, Hugo Wolf en Catharina van Rennes mee- hummen. In mijn puberjaren wendde ik mij van harte af van al die klassieke meezingers en ont wikkelde ik een voorkeur voor Ella Fitzgerald en Billie Holiday. In tijden van liefdesverdriet zong ik met Billie unisono mee met een nummer op de enige elpee die ik van haar bezat, het diep- treurige Gloomy Sunday, een oor spronkelijk Hongaars lied waar door ongelukkige jonge mensen zich nogal eens aangemoedigd voelden zich van de brug in de Donau te werpen. piano in een bandje, haar broers speelden niet alleen piano maar ook banjo en gitaar. Mijn oma leerde mij de Hakkenplojpolka en de Vlooienmars en in de familie kreeg ieder kind vanzelfsprekend vanaf het zesde jaar pianoles. Ook mijn kinderen. Mede dankzij die lessen werden twee zoons musi cus. Toen we nog allemaal in één huis woonden, veroorzaakten deze familiale muzikale inspan ningen intense gelijktijdige klankreeksen, op verschillende verdiepingen. Tot in de kelder. Toen het ene kind na het an dere ons huis verliet om op eigen kracht aan de toekomst te wer ken, werd het akelig stil in ons huis. Mijn armzalige gehobby op de piano, puur voor eigen plezier, verving niet de grote, stampende en swingende uitingen van mijn muzikale nakomelingen en hun luid participerende vrienden. Als tegengas had ik indertijd nogal eens een grote pan soep klaarstaan, want honger hadden ze ook altijd. En nu heeft mijn jongste klein dochter op haar zevende jaar heel beslist gekozen voor de gitaar. Haar zus heeft al drie jaar piano les. Aangevuurd door haar moe der speelt zij langzamerhand al een aardig nummertje weg. En gisteravond was het de voor speelavond van de muziekschool. Ik zat op de eerste rij, met mijn neus erbovenop om niks te mis sen van het gitaarspel van twee jongetjes, Diego en Mink, en mijn nu 8-jarige kleindochter Emelie, aangevuld met de mu- ziekjuf die een zieke leerling ver ving. De jongste gitaristen, met kleine vingers krachtig in de sna ren grijpend bij het ensemble- spel, speelden nummers met de titels Warriors, Wie is de Mol en Mimi. Ze kregen verdiend ap plaus en door zo samen te spelen leren ze meteen naar elkaar te luisteren. destijds eigenlijk uitsluitend op zijn gitaar tekeergaan, maar hij ontkwam niet aan de bijvakken. „Wanneer mag ik nou van pia noles af?" vroeg hij dan. Ik was meedogenloos. „Wan neer je de Sonate Facile van Mo zart onder de knie hebt!" Hij ploeterde dapper voort. Ka raktervast bereikte hij zijn doel. Om zich vervolgens vol harts tocht op de snaren te werpen. Ik word het gelukkigst wanneer ik hem hoor spelen en hij zo lekker 'jankt' op zijn instrument. Op weg naar zijn werk vraag ik nog steeds zachtjes: „Ga je vanavond weer lekker janken?" Hij knikt. Hij kan het. Hij doet het. En niet alleen voor mij. Böse Menschen haben keineLieder! De wethouders vrezen dat de jon geren thuis op de bank belanden. Het gaat om jongeren uit het speci aal- of praktijkonderwijs, die vroe ger vaak een wajonguitkering kre gen. „Ze kunnen niet op eigen kracht de arbeidsmarkt op. Wij wil len ze graag naar werk begeleiden, maar het budget is steeds verder uitgehold", zegt de Eindhovense wethouder Staf Depla (PvdA). Sa men met zijn collega's Arjan Vlie- genthart (SP) uit Amsterdam, Vic tor Everhardt (D66) uit Utrecht en Huib van Olden (CDA) uit Den Bosch trekt hij aan de bel. De Inspectie SZW constateerde eerder al dat veel gemeenten jonge ren niet coachen om aan het werk te gaan, omdat hen dat te veel geld kost. De gemeenten krijgen nu 1.800 euro per persoon per jaar, ter wijl ze 3.500 euro nodig hebben. Steek Ze vragen dit kabinet om per jaar 82 miljoen euro extra uit te trekken. Depla: „We vragen het be wust nu, omdat dit kabinet een steek laat vallen. Ze moeten het netjes achterlaten voor een volgend kabinet." SP-Kamerlid Jasper van Dijk steunt de gemeenten. Zijn par tij probeert vandaag tijdens een de bat over het lopende begrotingsjaar meer geld los te weken. „Gemeen ten zijn platbezuinigd door Rutte II. Ze zijn echt in nood." Bezuiniging Het kabinet wilde met de Participa tiewet meer werklozen aan het werk helpen, ook als ze een beper king hebben. Dat ging wel gepaard met een bezuiniging van 1,8 miljard euro. Van het overgebleven budget moeten gemeenten mensen helpen die moeilijk aan een baan komen, zoals jongeren zonder diploma, mensen met psychische problemen en ouderen. Door de crisis, de in stroom van vluchtelingen en de verhoging van de AO W-leeftijd is het aantal mensen in de bijstand en dus de kosten voor gemeenten bo vendien toegenomen. In het voor jaar meldden 230 wethouders al dat het budget te laag is voor hun com plexe takenpakket. Vorige week moest verantwoor delijk staatssecretaris Jetta Klijnsma een andere tegenvaller op dit terrein melden. De overheid neemt minder mensen met een handicap in dienst dan was afge sproken. Het bedrijfsleven heeft de afspraak juist overtroffen. t JU," KORTING AANBIEDING! woensdag 5 juli 2017 Gitaar De zus van mijn moeder speelde Mijn gitaarstudentzoon wilde Er moet meer geld naar ge meenten om kwetsbare jonge ren aan werk te helpen. Dat schrijven wethouders van Am sterdam, Utrecht, Eindhoven en Den Bosch in een brandbrief aan de Tweede Kamer. Deborah Jongejan Den Haag In Londen is enorm veel te zien en u zult al snel merken dat Londen anders is. Dan bedoelen we niet alleen het linksrijdende verkeer. De typisch zwarte taxi's en de bobby's bepalen het gezellige stads beeld. Winkelen in Oxfordstreet of bij Harrods, varen op de Theems, uw horloge gelijk zetten met de Big Ben: dit alles is mogelijk in Londen. INCLUSIEF 4 hotelovernachtingen 4 maal Engels ontbijtbuffet Overtocht per boot Calais - Dover v.v. Begeleiding door uw chauffeur/reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar HIGHLIGHTS Dag 1 Heenreis en The London Eye Dag 2 Stadsrondrit en vrije tijd Dag 3 Windsor Dag 4 Hampton Court Palace Dag 5 Terugreis Premier Inn Croydon Town Centre 3* Het goed verzorgde hotel beschikt over een restaurant en lift. De kamers beschikken over een TV, koffie/thee faciliteiten, gratis WiFi, airconditioning en een badkamer met powerdouche en toilet. Het hotel ligt vlakbij een winkel centrum en een metrostation. VERTREKDATA EN PRIJZEN 17, 24 julvan £279;- €249,- 31 julvan €28^- €259,- 7, 14, 21 aug van €269€259,- 16, 23 oktvan £2é9j- €239,- -> VERTREKGARANTIE Fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Korting geldig op nieuwe boekingen gemaakt van 05-07-2017 t/m 12-07-2017. Niet geldig i.c.m. andere acties. Gelukt: deze jongeren in Helmond hebben wel werk. fotoanp I Kortingscode EWREIS27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15