Geen orgaandiefstal, wel slechte uitleg EUWS 11 Noord-Korea viert 'doorbraak' uitbundig Wapens gevonden in aanloop naar G20-top bjjJdjyfffJZJfJI fjJ dJlDD Hl va r-iiuwi Noord-Korea claimt voor het eerst een proef te hebben gedaan met een intercontinentale raket. Er zijn twijfels of dat echt zo is. Het gejubel onder Noord-Kore- aanse militairen bij de succesvolle raketlancering van gisteren leek groter dan gebruikelijk. De reden werd gemeld door de omroeper van de staatstelevisie. 'Noord-Ko rea is een grote nucleaire macht, die in het bezit is van een erg krachtige intercontinentale raket die overal ter wereld kan toeslaan.' Noord-Korea kan nu naar eigen zeggen raketten inzetten die ver der vliegen dan 5.500 kilometer. Een vlakbij de grens met China afgevuurde raket kwam terecht in Japanse territoriale wateren. Vol gens Noord-Korea was dat zo ge pland en had de Hwasong-14-ra- ket een hoogte bereikt van 2.802 kilometer. 39 minuten na het af schieten kwam hij ruim 900 kilo meter verderop neer. Die 'grote doorbraak in de ge schiedenis van onze republiek' werd uitbundig door de televisie gevierd. De Amerikaanse presi dent Trump reageerde meteen. Via Twitter vroeg hij zich af of 'die man niets beters te doen heeft met zijn leven'. Die man is de Noord- Koreaanse leider Kim Jong-un. 'Moeilijk voorstelbaar dat Zuid- Korea en Japan dit nog langer pik ken. Misschien kan China zware druk zetten en voor eens en altijd een eind maken aan deze onzin', aldus een geïrriteerde Trump. „Deze raket had in potentie Alaska kunnen treffen", bere kende de Amerikaanse raketexpert David Wright. De rest van de VS of Hawaï hadden de Noord-Korea- nen nog niet kunnen bereiken. La ter werd de 'grote doorbraak' gere lativeerd door Russische experts. Die spraken van een middellange- afstandsraket. De Hwasong-14 zou nooit hoger dan 535 kilometer zijn gekomen en ook nooit verder. Niettemin riepen China en Rus- land Noord-Korea op te stoppen met het testen van nucleaire raket ten. Tijdens een eerder geplande ontmoeting tussen de Russische president Poetin en de Chinese leider Xi stond Noord-Korea op de agenda en werd ook aan de Ameri kanen gevraagd te stoppen met het installeren van een raketafweer systeem in Zuid-Korea. Daarnaast zouden er rond Noord-Korea geen grote militaire oefeningen meer moeten worden gehouden door Amerikanen en Zuid-Koreanen. Volgens de Russische ondermi nister van Buitenlandse Zaken kunnen de spanningen tot 'cata strofale ontwikkelingen' leiden. De Japanse premier Abe veroor deelde de zoveelste lancering in de richting van zijn land. „Deze ra ketlancering duidt op toenemende bedreigingen. Dit betekent op nieuw dat Pyongyang de waar schuwingenvan de internationale gemeenschap blijft negeren." Noord-Korea testte dit jaar al verschillende raketten. Pyongyang schendt zo resoluties van de Ver enigde Naties. De bevolking van het straatarme land lijdt al onder zware sancties als straf voor de nu- claire ambities van Kim Jong-un. Sophie overleed eind februari 2011 na een ernstig scooterongeval. Ze werd in het Medisch Centrum Alk maar (nu: Noordwest Ziekenhuis- groep) hersendood verklaard. Vol gens nabestaanden is voor haar overlijden in het ziekenhuis veel druk op hen uitgeoe- fend om de organen van Sophie te doneren. Artsen vroegen om haar nieren, stamcellen, hoornvlies, hart, lever en alvleesklier. „Ze bleven doorvragen of ze meer orga nen mochten. Het leek wel een koe handel", vertelde moeder Tinne Kroone (foto) vorig jaar. Uiteindelijk stemde de familie al leen in met het afstaan van twee nieren. Toen ze vorig jaar het me disch dossier inzagen, bleken ook biopten van haar milt en enkele aders en slagaders te zijn verwij derd. Ze deden bij de politie mel ding van 'orgaandiefstal' en dien- - den een klacht in bij het tuchtcol lege tegen de arts en de transplan tatiecoördinator. Volgens het college valt hen niets te verwijten. Het verwijderen van stukjes milt en bloedvaten is stan daardprocedure bij het verwijderen van nieren. Dat is nodig om te on derzoeken of het orgaan goed zal matchen met het lichaam van de ontvanger en om het risico op af stoting in te schatten. Het college concludeert dat de fa milie beter voorgelicht had moeten worden. „Nabestaanden hebben recht op deugdelijke en volledige informatie. Ook de vastlegging van de gang van zaken bij de uit- nameoperatie moet be schikbaar zijn. De op merking dat de betref fende stukken niet voor leken zijn bestemd, vol staat niet. Er zijn nog veel slagen te maken." De nabestaanden van So phie zien dat als een grote winst. „Het gebrek aan informatie wordt erkend", zegt hun woordvoerster Annet Wood. „De familie is nooit verteld dat dit erbij hoorde. Als ze eerlijk en volledig waren voorge licht, had veel leed voorkomen kunnen worden. Nabestaanden hebben daar recht op. We hopen dat dit een kantelpunt is in de dis cussie over orgaandonatie." HAMBURG In aanloop naar de G20-top heeft de Duitse politie bij invallen in Hamburg en Ros tock wapens en grondstoffen ge vonden. Links-radicale demon stranten wilden deze vermoede lijk gebruiken bij hun protesten, stellen autoriteiten. Het gaat om messen, katapul ten, kogels, vuurwerk en brand bare vloeistoffen. De politie ver moedt dat er nog meer gevonden zal worden. Autoriteiten ver wachten dat rondom de G20-top zeker 8.000 demonstranten op de been zullen zijn. „We hebben bewijs dat er mogelijk geweld zal worden gebruikt", zei Ralf Mar tin Meyer, hoofd van de Ham- burgse politie. Er worden 20.000 agenten ingezet. De G2o-top wordt vrijdag en zaterdag gehouden in Hamburg. Negentien landen en de EU ko men samen om politieke en eco nomische onderwerpen te be spreken. De Russische president Poetin en zijn Amerikaanse col lega Trump ontmoeten elkaar daar voor het eerst. 5/8 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau 8 dagen Gerlos in het Zillertal 8 dagen Beierse Woud, Bayerisch Eisenstein en Passau 10 dagen Gardameer, Verona en Venetië 12 dagen Tirol en Istrië, Gerlos en Opatija woensdag 5 juli 2017 De raket vloog 933 km vanaf Banghyon CHIk 933 km iPyongyang Séoul JAPAN ZUID- «Tokyo KOREA Territoriale wateren De Hwasong-14-raket wordt gelanceerd, foto reuters 'Alaska binnen bereik voor Kim' Bob van Huët Rotterdam/Pyongyang De raket heeft volgens Noord- Korea een hoogte bereikt van 2.802 kilometer. De Russen hou den het op 535 kilometer. Er zijn geen organen gestolen uit het lichaam van Sophie Kroone (18) na haar overlijden. Wel hadden nabestaanden geïn formeerd moeten worden over de werkwijze, oordeelt het Re gionaal Medisch Tuchtcollege. Tonny van der Mee Den Haag/Berkhout Vertrekdata: 17,31 juli IA, 28 aug/11,18, 25 sept/2 okt. 5 dagen All-inclusive in Drenthe (Hotel de Bonte Wever) Vertrekdata: A sept 9 okt. v.a. slechts v.a. slechts Vertrekdata: 12,26 aug/9 sept. Vertrekdata: 15, 29juli 12, 26 aug/9, 23 sept. Vertrekdata: IA, 21,28 aug 11,18,25 sept/2, 9 okt. Vertrekdata: 2A juli/7.21 aug A sept. r brochure en (03l8) 58 og 58 I oe ringen. www>|,0lderman.nl y Prijs p.p. o.b.v.,2 pers. kamer exct. Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11