Eindelijk plekje voor de MH17-kraanvogels 10 Probeer Mark Rutte eens voor te stellen met kleurrijke sokken aan. Lukt niet. Of Angela Merkel met glitterpanty's. Kan écht niet. De Canadese premier Justin Trudeau komt daarentegen wel met de vro lijke voeten weg. Sterker nog. Ima godeskundigen spreken zelfs van een sokkendiplomatie. „Hij laat op een originele manier zien wie hij is. Hij speelt zich ermee in the pic ture", stelt Zabeth van Veen van ImagoMatch. Van Veen wijst op een inmid dels beroemd beeld van de Duitse bondskanselier die tijdens een ontmoeting met de jonge premier zijn sokken bewondert. De sokken zijn roze en blauw met een Navo- symbool. „Kijk maar hoe Merkel naar zijn sokken kijkt op die bij eenkomst. De volgende keer dat ze Trudeau ziet, zal ze als eerste vra gen welke sokken hij nu aan heeft. Het is dan een goede manier om een band te creëren." Zijn sokken laten zien dat hij weet wat er speelt én hij toont dat hij lef en humor heeft Politici die kledingstatements ma ken, zijn er al langere tijd. „Denk maar aan Prinsjesdag waar veel vrouwen met hun hoedje willen laten zien waar ze voor staan", zegt Van Veen. En meer internati onaal is er Hillary Clinton in haar eenkleurige broekpakken - en na tuurlijk de Belgische premier Di Rupo met zijn flamboyante strik jes. „Voor vrouwen is het wat las tiger. Dan kun je beter een opval lend mooie broche dragen. Want al snel praat iedereen alleen maar over je kledingkeuze, zoals vaak bij Maxima het geval is en luistert niemand meer naar je bood schap." Maar de sokken van Tru deau stralen niet alleen een vro lijke persoonlijkheid uit. Het laat ook zien dat hij zich betrokken voelt bij de wereld. Regenboog sokken met een Arabische tekst kunnen verkeerd uitpakken, maar in het multiculturele Canada is het juist precies goed. „Het geeft op een subtiele manier aan: 'ik steun jullie'. Dat is prettig. Het laat zien dat hij weet wat er speelt én hij toont dat hij lef en humor heeft", aldus Van Veen. Mis Toch kan je ook finaal de plank misslaan. Imago-expert Van Veen moet altijd een beetje gniffelen als de Amerikaanse president Trump een handgebaar maakt waarbij hij een cirkeltje vormt met zijn vin gers. „In Turkije kan dat als ver zoek om anale seks worden opge vat. Niet direct de boodschap die je wilt uitzenden als je met Erdo- gan wilt onderhandelen." Of gele sokken aantrekken in China. Het is inmiddels geen halszaak meer, maar er zijn mensen onthoofd voor het dragen van gele kleding, weet Van Veen. Geel was in vroe gere tijden dé kleur van de kei zer. „Dan sta je daar als leuke pre mier van Canada met je vrolijke sokken. Maar het non-verbale sig naal dat je uitzendt, is onjuist. Het is wel belangrijk om je daar als po litiek figuur bewust van te zijn." Gekke sokken maken je nieuws gierig, weet Van Veen. „Het prik kelt je een beetje. Zo'n man in een net maatpak, maar onder zijn broekspijp zit er ineens een kwinkslag: een grappige sok." Ze verwacht dan ook veel aandacht voor zijn voeten als Trudeau in 2019 Nederland bezoekt. „Net een verborgen boodschap. Heel leuk." Het initiatief voor de kraanvogels kwam van Tjitske Dijkstra (55), een docente en kunstenares uit Groningen. Ze verloor haar vrien din en collega Hieke Raap bij de ramp. Ze vouwde, volgens Japanse traditie, 1.000 kraanvogels ter na gedachtenis aan haar vriendin, die werkte als leerlingenbegeleidster. Hieke was op weg naar Indonesië om haar 56ste verjaardag te vieren. Beiden werden niet gehaald. Kraanvogels staan symbool voor hoop, gezondheid en troost. Als je er meer dan 1.000 vouwt, krijg je een lang en gelukkig leven. De ac tie werd goed ontvangen, en Dijk stra's leerlingen van het Alfa-col- lege besloten voor alle slachtoffers kraanvogels te vouwen. Ze deden een oproepje, en vanuit alle hoe ken van de wereld stuurden men sen de vogels op. Groningen was in een mum van tijd 290.000 kraanvogels rijker. Het nationaal monument lag voor de hand, al leen was daar geen plek. Eigenlijk was er nergens ruimte, dus eindig den de vogels noodgedwongen en ietwat verpieterd in verzorgings tehuis 't 01de Heem in Klooster buren. Muis- en stofvrij, dat wel. Loodzwaar De vogeltjes raakten bij veel vou- wers in de vergetelheid, maar niet bij Dijkstra. De verstoffende dozen wogen haar loodzwaar op de schouders. „Ik ben de actie begon nen vanuit emotie. Toen er steeds geen plek voor ze was, heb ik het maar even zo gelaten. Ik had er geen energie meer voor, en ben de pelgrimsroute naar Santiago de Compostella gaan lopen. Ik moest er echt even afstand van nemen. Tijdens het lopen kwam ik tot be zinning en ging erop vertrouwen dat er uiteindelijk wat goeds zou gebeuren. Ik ben zo blij dat ze nu een prachtige plek krijgen." Op 17 juli, precies drie jaar na de crash, opent in het voormalige die renpark Emmen een tentoonstel ling van de kraanvogels. „De vo gels komen in het Afrikahuis, een bijzondere plek want toen de die rentuin nog open was, liepen er échte kraanvogels tegenover." De ruimte is niet permanent. Op 24 september verdwijnt de ex positie, omdat de gemeente an dere plannen heeft. Wat er dan met de 290.000 kraanvogels gaat gebeuren? Dijkstra weet het niet, maar ze is ervan overtuigd dat de expositie voor meer erkenning gaat zorgen. Haar grootste wens? „Dat veel vouwers komen kijken." woensdag 5 juli 2017 Trudeau krijgt wereld aan zijn voeten als hippe held op sokken Justin Trudeau is al de leukste premier op aarde. Maar met zijn sokkendiplomatie is de Cana dees nog een tandje extra in achting gestegen. Regenboog kleuren? Tuurlijk, Trudeau is niks te gek. Renske Baars Ottawa/Den Haag —Zabeth van Veen Tijdens de Gay Parade in Ottawa toont een lachende Trudeau zijn regenboog sokken FOTO REUTERS Trudeau krijgt nieuwe sokken tijdens een tv-show in Canada. FOTO AP Trudeau draagt Star Wars-sok- ken als hij de Ierse premier Enda Kenny bezoekt. Noodgedwongen lagen ze jaren in dozen in een verzorgingshuis. Ruim 290.000 handgevouwen kraanvogels, bedoeld ter nage dachtenis aan de slachtoffers van de MH17-ramp. Niemand had plek voor ze, tot nu. Bonne Kerstens Groningen Tjitske Dijkstra kreeg vele vo gels opgestuurd. Nu heeft ze er 290.000. FOTO PETER WASSING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10