9 Binnenskamers noemen de formerende partijen het de 'nucleaire optie'. Eén ongeleid projectiel en alles vliegt de lucht in rust, want daarmee was het gedoogkabinet van Rutte I haar meerderheid en dus overwicht in de Tweede Kamer kwijt. Wilders kon daarmee niet langer de zetels en stemmen leveren die Rutte van hem eiste, dus was het de eerste haarscheur in dat kabinet. Een maand later was de definitieve breuk een feit. Recenter overkwam het Rutte toen PvdA'er Jacques Monasch uit zijn fractie stapte en daar mee de meerderheid om zeep hielp. De premier mocht in zijn handjes knijpen dat het kort voor de verkiezingen gebeurde, maar hoofdbrekens leverde het desalniettemin wel op. Dikke kans dat Rutte daarom in de Kamer al zoveel mogelijk toekomstige coalitiegenoten in de ogen heeft gekeken. Hij kan alleen maar hopen dat er geen toekomstig dissident tussen zit. i VVD: Mondige militairen De VVD had in de afgelopen kabinetsperiode grote moeite om alle kikkers in de kruiwagen te houden. Vier Kamerleden raakten in opspraak en ruimden tussentijds het veld. Achterhoeker Johan Houwers kreeg echter spijt van zijn beslissing en sleet - nadat hij de kans kreeg - zijn dagen als eenling in de achterste Kamerbankjes. Om her haling te voorkomen, scherpte de WD de selec tiecriteria van Kamerleden aan. Zo keerde Joost Taverne, die het waagde als enige tegen een steunpakket voor Griekenland te stemmen, niet terug op de lijst. Dat betekent echter niet dat de nieuwe fractie gevuld is met louter makke schapen. Veel meer WD'ers wilden indertijd tegen de Griekse steun stemmen, maar draaiden onder grote druk toch bij. Zeker tien van deze in het ga reel gebrachte dissidenten zitten nu nog in de fractie, van wie Anne Mulder en André Bosman als meest eigenzinnig worden beschouwd. Opvallende overeenkomst: beide liberalen dien den voor hun Kamerlidmaatschap bij de krijgs macht. i CDA: Opstandige oosterlingen in de CDA-f ractie. De Twentenaar staat bekend om zijn vasthoudendheid: hij beet zich vast in de mislukte reorganisatie bij de Belastingdienst en de nasleep van de ramp met de MH17, de steen in de schoen van minister-president Mark Rutte. De vraag is of oppositiehengst Omtzigt zich laat temmen in coalitieverband, al valt ook niet uit te sluiten dat hij 'veilig' in het kabinet wordt ge parkeerd. De CD A-fractie kent meer eigenheimers, even eens afkomstig uit het Oosten: de godsvruchtige, Gelderse landbouwwoordvoerder Jaco Geurts stemde al eens, als enige in zijn fractie, tegen de wet die ervoor zorgde dat leraren niet meer ont slagen mogen worden om het 'enkele feit' dat zij homoseksueel zijn. En melkveehouder Maurits von Martels uit Dalfsen kwam tot grote schrik van de CDA-top in de Kamer na een geslaagde voor keurscampagne waarin hij meer 'boerenverstand' in de Kamer bepleitte; hij stond op nummer 44 van de lijst en is een onbeschreven blad. i D66: Dames met een agenda Echter: een paar oudgedienden hebben zich verbonden aan onderwerpen die nu net heikel liggen in de beoogde coalitie. Neem Pia Dijkstra. Zij wist een nieuw donorregistratiesysteem door de Tweede Kamer te loodsen. Die wet ligt nu in de Eerste Kamer, maar de Christenunie wil daar juist niet aan. En dan is zij ook nog eens bezig met haar al even omstreden initiatiefwet rond vol tooid leven. In de D66-kamer is Vera Bergkamp al net zo geprofileerd. Zij ontwierp de wietwet die moet regelen dat de staat hennep gaat kweken. WD, CDA en Christenunie zijn mordicus tegen. Juist voorstellen van Bergkamp en Dijkstra zorgden er bovendien voor dat er Kamerleden van het CDA en WD afwijkend stemden van het fractiepunt. Nog iets om op te letten bij Bergkamp: ze wist als oud-COC-voorvrouwe stemmen te winnen on der homoseksuelen. De Christenunie maakt juist géén prioriteit van homorechten. Voorzichtig heid is geboden dus. W CU: Christelijk activisme Bij D66 viel zijn naam al vaak, vooral toen de partij nog niet met de Christenunie wilde: Joël Voordewind. Let op, zei men, die schrijft straks zomaar geschiedenis door dwars te gaan liggen op asiel en zo de Kamermeerderheid ten einde te brengen. Dan krijg je de Nacht van Voordewind, een moderne variant van de Nacht van Norbert Schmelzer, die in 1966 met een motie een eigen kabinet om zeep hielp. En inderdaad: Voordewind maakte vanuit de oppositie stampij tegen de VVD. Hij bepleitte een kinderpardon (willen CDA en WD niet) en meer uitnodigingen aan vluchtelingen (willen CDA en WD evenmin). Verder verdient Eppo Bruins aandacht. Hij is van de rechtervleugel van de CU, strenger in de Bijbelleer vooral. Zo trok hij op met SGP'ers in hun steun aan de stichting Schreeuw om Leven. De doelstelling is zeer anti-D66, namelijk een 'einde aan abortus en euthanasie in Nederland'. et kan een opportunistische ij deltuit zijn. Of juist een idea list die weigert nog langer on der het juk van de coalitie te le ven. Misschien wel een Kamer lid met kenmerken van beide. Hoe dan ook, het grootste ge vaar voor Rutte-III komt van binnenuit. Een Ka merlid dat opstaat als dissident. Die tegen een be langrijke wet stemt of zich achter de oppositie schaart om een minister naar te huis sturen. Precies dat argument gebruikte Alexander Pechtold steeds om zijn D66 weg te houden van een coalitie met de Christenunie. Als deze er toch komt, heeft de coalitie 'slechts' een meerderheid van één zetel in de Tweede Kamer en is een 'onge luk' zo gebeurd. „Ieder Kamerlid dat naam wil maken voor zichzelf, heeft met zo'n krappe meer derheid straks een uitgelezen kans", stelt een in gewijde vast. Binnenskamers noemen de formerende par tijen het al de 'nucleaire optie'. Eén ongeleid pro jectiel en alles vliegt de lucht in. Niemand op het Binnenhof- Rutte voorop - is immers verge ten hoe bijvoorbeeld PW'er Hero Brinkman in 2012 uit zijn partij stapte. Dat zorgde direct voor on- dinsdag 4 juli 2017 Grootste gevaar voor is de coalitie zelf Met bijna 100.000 voorkeursstemmen heeft Pieter Omtzigt een stevige positie opgebouwd Pechtold weet zich in zijn fractie omringd door loyalisten, maar helemaal vrij van zorgen kan hij zich ook niet voelen. Zijn team is goeddeels nieuw en dus stukken braver.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9