I K m r- KÏ Vrijspraak vastgoedhandelaren in kartelzaak 3 'fe JUFS ▼1ïf A vallen een win-winsituatie. Vaak weten de bewoners wel ongeveer wat hun huis nu doet op de wo ningmarkt, maar soms kan ik ze ook aangenaam verrassen. En als ze ingaan op het aanbod, hebben ze daarna zelf ook weer een huis no dig, en degene die hun huis koopt, De eerste die het kwam bezichtigen, heeft het gekocht laat ook vaak een koophuis achter. Zo komt er weer beweging in de markt." Voor die beweging zorgen - met name in Zeeland - ook de senioren. Hypotheekverstrekkers gaan tot maximaal het taxatiebedrag van een woning. „Het probleem is dat die taxatie prijzen altijd achterlopen bij de huidige marktwaarde", verklaart Mark Faasse. Géén probleem voor het groeiende leger senioren dat kleiner wil gaan wonen, weet ma kelaar Michael Jellema van Sinke Komejan. Die zeventigplussers leg gen, met de overwaarde van hun oude huis in de zak, vaak probleem loos tienduizenden euro's bovenop de maximaal haalbare hypotheek bij om het huis van hun dromen te kunnen bemachtigen. „Die senio ren zijn nu spekkoper. Zij hebben de muntjes", concludeert Jellema. Drie Zeeuwse vastgoedhandelaren zijn blij met de vrijspraak in een langslepende kartelzaak. Het Col lege van Beroep voor het bedrijfsle ven (CBb) heeft alle boetes vernie tigd die toezichthouder Autoriteit Consument Markt (ACM) in 2011 had opgelegd. „Deze kwestie heeft me meer dan een miljoen euro ge kost. We hebben een enorme ima goschade geleden, omdat de ACM ons in 2011 met naam en toenaam heeft genoemd. Je naam wordt in verband gebracht met een boete. Dat blijft staat voor eeuwig en altijd op internet staan. Na de boete trokken banken zich vervolgens terug, waar door je als vastgoedhandelaar min der flexibel kunt opereren. Je kunt tenslotte niet alle aankopen uit ei gen zak betalen en je moet in je ver weer de kosten van advocaten en ac countant ophoesten. Kortom, het was moeilijk", zegt Arjen de Pagter van De Pagter Vastgoed. Zijn Goese collega Dennis Rijke van DHC Vastgoed is ook opgelucht dat de boete van tafel is en zijn naam wordt gezuiverd. Ook bij hem deden de banken 'niets meer'. „Om geld te verdienen, ben ik toen zelfs een klussenbedrijf begonnen. Noodge dwongen moest ik ook meer op de De banken trokken zich terug waardoor je minder flexibel kunt opereren huur van vastgoed richten." Rijke bereidt ook een schadevergoedings procedure voor. Hoeveel schade hij precies door de kwestie heeft opge lopen, kan hij niet zeggen. Al gauw loopt dat in de tonnen. De ACM had de drie boetes tot ruim 100.000 euro opgelegd, omdat ze afspraken zouden hebben ge maakt bij het opkopen van huizen in executieveilingen. Landelijk deelde de kartelwaakhond destijds voor 6 miljoen euro aan boetes uit. Volgens de ACM was er bij 2.400 huizenvei lingen sprake van kartelvorming. Ze zouden samenwerken om in de eer ste fase, de zogenoemde inzetfase, de prijs zo laag mogelijk te houden. In de daarop volgende stap, de af- mijnfase, werden huizen bij afslag geveild. Daarbij werd de minimum prijs van vastgoed volgens de kartel waakhond in de inzetfase bepaald. Als een lid van een samenwerkende groep een pand in handen kreeg, werd er tussen de handelaren on derling nog een 'naveiling' gehou den. De hiermee gegenereerde winst werd onder de groepsleden verdeeld. De beboete vastgoedhandelaren gingen in beroep. Volgens hen is het onmogelijk een zaal met 200 bieders te beïnvloeden. Het CBb stelde hen gisteren in het gelijk, omdat de ACM niet heeft bewezen dat samenwer king in de eerste fase heeft geleid tot complotten in de tweede fase van huizenveilingen. Het CBb schrapt alle boetes. Voor de ACM is er geen tweede kans om bewijs te leveren. „Het gaat om een fundamenteel be- wijstekort en ACM heeft geen ge bruikgemaakt van eerdere kansen die zij heeft gehad om het bewijs aan te vullen. Nader onderzoek zou bovendien aanzienlijke tijd kosten en de procedure heeft al lang ge duurd." dinsdag 4 juli 2017 huizenmarkt op stoom A Claudia Degenhardt was haar monumentale woning in de gewilde Bogardstraat in Middelburg al bij de eerste bezichtiging kwijt, foto dirk--jan gjeltema -Claudia Degenhardt De Pagter Vastgoed in Middel burg, DHC Vastgoed en vast goedhandelaar Koen Stokx in Goes zijn vrijgesproken van kar telvorming bij de verkoop van huizen in executieveilingen. Zij gaan nu een forse schadever goeding eisen. Frank Balkenende Middelburg - Arjen de Pagter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60