H Sollicitatieplicht bij bijstand? Nee hoor, niet nodig! Ruim 30 tbs'ers ongeoorloofd weg 5 sa ,'3: *$0 ;fU ^'V t'Wr!f dat terecht groot nieuws, want het is een drama." Direct na het zware ongeluk hekelde minister Herrmann het gedrag van sommige automobi listen. Een aantal bestuurders achter het ongeluk zou de red dingsoperatie hebben verhinderd of de hulpdiensten hebben be moeilijkt om snel op de plaats van het ongeluk te komen. „Het was voor grotere reddingswagens bijna niet mogelijk om langs de file te komen", aldus de bewinds man. Steinbuch denkt dat de minis ter vooral vanuit de emotie re ageerde. „We weten allemaal dat BUSONGEVALLEN IN EUROPA als er een ongeluk gebeurt, niet iedereen even adequaat reageert en snel genoeg opzijgaat. Dat kun je wel willen, maar niet iedereen gedraagt zich gedisciplineerd. Je kunt met publiekscampagnes mensen proberen ervan te over tuigen hoe ze moeten reageren." Onvoorstelbaar Helaas hebben we nog geen auto's die automatisch reageren op een alarmsignaal, zegt Stein buch. In de toekomst zullen alle auto's autonoom zijn en vanzelf aan de kant gaan of juist de vluchtstrook openlaten. „Dat kan je straks doen met automatisch verkeer. Over dertig jaar kijken we met zijn allen terug en vinden we het onvoorstelbaar dat je in 2017 zelf mocht rijden. Compu ters, camera's en radars zijn dan veel slimmer dan onze ogen. Hoe raar is het dat we als maatschappij accepteren dat we wereldwijd 1,2 miljoen verkeersdoden per jaar hebben." Groningen, Ten Boer, Wagenin- gen, Tilburg en Deventer zijn de eerste gemeenten waar na de zo mer het experiment met een vorm van 'basisinkomen' van start gaat. Zij strijden al langer tegen het bureaucratisch gehannes van mensen in de bij stand. Volgens de ge meenten zijn de regels nu te veel gericht op dwang en controle en is de sociale dienst vooral be zig met bestraffen. „Er moet meer keuzevrijheid komen", vindt wethouder Sociale Zaken Mattias Gijsbertsen (Groenlinks, foto) van de ge meente Groningen. Hij is maar wat blij dat hij na de zomer de re gels mag versoepelen. Zevenhon derd inwoners in de bijstand uit zijn stad worden - op basis van vrijwilligheid - verdeeld over vier groepen. De eerste groep krijgt geld uitgekeerd en hoeft daar nau welijks een tegenprestatie voor te leveren. De tweede groep mag - met behoud van uitkering - veel meer bijverdienen dan nu het ge val is. De derde groep krijgt inten sievere begeleiding, en de vierde groep mag uit een van deze drie opties zelf kiezen. „Wij willen mensen in de bijstand vertrouwen geven, eigen motiva tie aanmoedigen, keuzevrijheid geven en hen helpen bij een nieuwe start." „Ik zie mensen met een bijstands uitkering nu vooral in een nega tieve spiraal terechtkomen. Ze hebben bijna geen financiële speelruimte en weinig mogelijk heden om in zichzelf te investeren. Eenmaal in de bijstand wordt hun netwerk kleiner en kleiner en daalt hun zelfrespect. De bijstand wordt zo drijfzand, waarin men sen alleen maar verder wegzakken en waarin het steeds moeilijker wordt om aan een baan te komen." „De bijstand is nu gebaseerd op het principe van 'one-size-jits-all'. Een startende ondernemer en een alleenstaande moe der moeten zich nu alle bei aan dezelfde regels houden. Terwijl hun persoonlijke situaties to taal verschillen." „Dat gaan nu onderzoeken. Voor sommigen wel, voor anderen mis schien niet. Maar laten we begin nen met verschil maken waar het verschil te maken is." „Wel als het hier zou gaan om identieke situaties, maar dat is het dus vaak juist niet. De een heeft nu misschien af en toe een grote opdracht, maar verdient nog net te weinig om zonder uitkering te kunnen, de ander heeft mogelijk een scholingsachterstand. Daar wordt nu geen rekening mee ge houden. We willen juist maat werk gaan leveren." „Als angst voor frauderen het uit gangspunt is, komen we nooit ver der. Dit is een experiment. Laten we de komende twee jaar vooral kijken wat wel en niet werkt en voor wie." DEN HAAG Het is vorig jaar 32 keer voorgekomen dat een tbs'er onge oorloofd afwezig was. Dit jaar is het tot en met april tien keer voorgeko men. Dat heeft staatssecretaris Klaas Dijkhoff van Veiligheid en Justitie gisteren bekendgemaakt. Het ging om tbs'ers die zich aan het toezicht hadden onttrokken tijdens hun be geleid verlof, of na het verlof niet op tijd op de afgesproken plek waren verschenen. Op een na waren ze binnen een week weer terug. Het is niet voor gekomen dat een tbs'er een bevei ligde inrichting wist te ontvluch ten. Het aantal van 32 in 2016 ligt wat lager dan in de afgelopen jaren. Zo gebeurde het in 2014 39 keer dat een tbs'er ongeoorloofd afwezig was en in 2015 49 keer. Dit op een totaal van ongeveer 40.000 keer dat er ie mand verlof had. In de Van Mesdagkliniek en bij de Pompestichting gebeurde het zes keer, maar bij De Woenselse Poort helemaal niet. Op vragen van Tweede Kamerlid Gidi Markuszower van de PW ant woordt Dijkhoff dat het vorig jaar twaalf keer is gebeurd dat een tbs'er één jaar geen verlof mocht, omdat hij of zij een strafbaar feit had ge pleegd. dinsdag 4 juli 2017 GO ■44 De hulpdiensten waren binnen tien minuten op de plaats van het on geluk, maar de brand was zo fel, dat ze nauwelijks nog iets konden doen. FOTO'S AFP, AP EPA Juni 2017: Bij een ongeluk bij Calais rijdt een bus met Ne derlandse leerlingen en leraren op een stilstaande vrachtwa gen. Zestien gewonden. Mei 2017: In Turkije komen 23 Turkse toeristen om bij Mar- maris. De bus vliegt door de fecte remmen uit de bocht. Maart 2017: Een bus Turkse vrouwen slaat over de kop in Inegöl in de provincie Bursa. Zeven doden, 35 gewonden. Maart 2016: Bij de Spaanse stad Tarragona rijdt een bus chauffeur tegen een beton- rand van de weg en kaatst tegen een personenauto. Der tien doden en 43 gewonden. Juli 2014: Een Poolse bus knalt bij Dresden op een bus uit Oekraïne. Negen doden. Juli 2013: Bij Moskou botst een bus met een vrachtwagen. Twintig doden, 60 gewonden. Maart 2012: Een Belgische bus met scholieren veronge lukt in een tunnel in Zwitser land. 28 doden, onder wie zeven Nederlandse kinderen. Een bijstandsuitkering zonder sollicitatieplicht, zonder ver plichte cursussen en waarbij werklozen meer mogen bijver dienen dan nu. Vijf Nederlandse gemeenten gaan experimente ren met minder strenge regels. Raymond Boere Groningen Wat hoopt u hiermee te bereiken? Is dat nu niet het geval? Hoe komt dat? Is mensen vrijheid geven de oplossing? Is het niet oneerlijk dat sommi gen bijna niets voor een uitke ring hoeven te doen en anderen juist extra worden begeleid? Bent u niet bang dat mensen hun vrijheid misbruiken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5