12 Fysieke pijn, psychisch lijden zonder uitzicht; dit is geen leven PIJN DOCHTER ZIET GEEN UITWEG „Als José echt niet meer wil leven, steunen we die wens." Rein Hoogendijk en Elina Hagenaars praten over de lijdensweg van hun 18-jarige dochter. Met een trieste conclusie: „Soms is de dood misschien wel de beste oplossing." en enkel keertje neemt Rein Hoogen dijk zijn dochter José mee uit de kliniek van Rivierduinen in I Alphen aan den Rijn, l om wat te eten in een grand café in de stad. „Dan is het best even écht gezellig. Maar altijd besluit José weer met de zin: 'Maar pap, ik wil nog steeds dood, hoor'." Ondraaglijk lijden. Zonder enig zicht op verlichting. Het is waar José al de helft van haar nog jonge leven mee worstelt. Negen jaar was ze slechts, toen ze wakker werd met een gek been. Moeder Elina Hagenaars, die namens José haar verhaal doet: „Van de ene op andere dag had José een ijskoud, spierwit onderbeen. We konden totaal niet plaatsen wat er aan de hand was." Rein: „José was tot dat moment al tijd een heel sportief meisje geweest. Sociaal gezien een beetje een buiten beentje misschien, maar op het voet balveld altijd actief. Als ze één keer per week moest trainen, vroeg ze of ze nóg een vaste avond mocht." Medici wisten niet direct wat er met José aan de hand was. „Strepto- kokken, opperde een arts. Een ander suggereerde dat ze zich aanstelde. 'Ik kom nog niet eens aan je en je begint al te piepen', zoiets zei hij." Het witte been veranderde lang zaamaan weer in een ogenschijnlijk gezond ledemaat. „We dachten dat het over was. José ging weer sporten. Maar er was iets definitief veranderd. Ze wilde er eigenlijk niet aan, maar ze had constant last van pijn." Ouders Rein en Elina zochten ver der naar de oorsprong van de klach ten. „Na vele omzwervingen kwam daar uiteindelijk een diagnose uit de bus: CRPS. Complex Regionaal Pijn Syndroom, ook wel aanrakingspij- nen. Dat komt bij kinderen van haar leeftijd vrij zelden voor." Van herstel was geen sprake, inte gendeel. De pijn werd steeds heftiger en José belandde in een rolstoel. In 2011 - José was 12 - werd ze opgeno men in revalidatiecentrum De Hoog straat in Utrecht. „Het hele traject was erop gericht haar weer al haar functies terug te geven." José wilde niets liever dan normaal door met het leven, stelt Elina. „In de kern is het een heel positief ding. Ze paste zich snel aan. 'Moet ik verder in een rolstoel? Dan doe ik dat'; dat werk." Een tweede opname in 2013 - na een ernstige terugval - volgde. „Je gaat écht weer lopen, dat werd stee vast tegen haar gezegd. Het bleek ge woon niet waar en daardoor kwam José ook psychisch in de knoop." Fysiek afzien 14 was ze, toen de revalisatieartsen geen brood meer zagen in verdere behandeling. José was radeloos. Daarna kwam ze nog eens thuis ten val, waardoor de CRPS zich ook in haar andere been manifesteerde. Op haar 15e werd ze opnieuw opgeno men - dit keer niet voor fysieke klachten, maar psychische. José kwam in een jeugdinstelling in Dor drecht terecht. Vader Rein: „Daar zijn we haar kwijtgeraakt. Ze ging het meest vreemde gedrag vertonen en wij werden overal buiten gelaten. Ze ging zichzelf snijden. Ze liep weg, in haar rolstoel nog wel. Werd ze uren later op 10 kilometer van de kliniek teruggevonden. José is sterk beïn vloedbaar, ze werd meegezogen in de ellende van anderen in de kliniek. Haar eerste suïcidepoging volgde snel." Januari dit jaar leek het kwartje te vallen bij José: het leven zal in de ver ste verte nooit worden wat zij ervan wil. Rein: „Op een maandagavond zei ze tegen me: 'Pap, ik ben er echt klaar mee. Het gaat gewoon niet meer.' Ik ging gelijk bellen, maar acute hulp was niet voorhanden. Ik ben bij haar gaan zitten, urenlang, en uiteindelijk toch in slaap gevallen. Nog geen uur erna belde ze me wakker: 'Pap, ik heb iets stoms gedaan'. Ze had een over dosis paracetamol ingenomen. Tóen kwamen de ambulances wel." José eindigde in Oegstgeest, in een kliniek waar ze eerder zat. Rein: „Ze was in de war. Boos, verdrietig. Ik heb fysiek met haar gevochten in die we ken." Elina: „Voor ons was het ook zó frustrerend. Waarom kregen we dit nou verdomme niet onder controle?" Op 27 februari 2017 werd José 18, meerderjarig. „En opeens was het af gelopen in Oegstgeest. De plannen om haar de therapie voor traumaver werking EMDR te geven, werden ge staakt en José werd overgeplaatst naar Rivierduinen in Alphen. „Vanaf dag één was het drama." Want de kliniek in Alphen - waar zij nog steeds verblijft - is allesbehalve een plek waar José tot rust komt, laat staan tot herstel, benadrukt Elina. „Het is er zwaar onhygiënisch. Er lo pen - veelal oudere - mensen rond met psychoses, waardoor het voor José onveilig is. Er is geen enkele vorm van behandeling, ze hebben geen idee wat ze met haar aan moe ten. Ik zie het als een dumpplek." Wachtlijsten Een woordvoerder van Rivierduinen onderkent dat Alphen niet de beste plek is voor José„Wij hebben op voorhand al aangegeven dat wij haar niet de meest geschikte en dus nood zakelijke zorg kunnen bieden. In de regio zijn zeker plekken waar zij ade quaat behandeld kan worden. Mo menteel zijn hier wachtlijsten. In af wachting van een definitieve plek hebben wij extra personeel aangeno men om aan haar specifieke zorgbe hoefte tegemoet te komen." Rein en Elina zijn na jaren van el lende tot een conclusie gekomen die voor een ouder haast niet is voor te stellen. „José wil naar een euthana- siekliniek, wij steunen haar in die wens en helpen haar met de formu lieren. Het is een kwestie van tijd al vorens ze het op een andere manier doet. De fysieke pijn is er altijd bij José, het psychisch lijden blijft totaal uitzichtloos. Dit is geen leven." Medici en behandelaars stellen dat er nog wel degelijk kansen en behan- delmogelijkheden zijn. De kans dat het euthanasieverzoek wordt geho noreerd, is uiterst klein. Elina ziet nog één mogelijkheid, een therapie in Den Haag. Rein is op dit moment alle hoop kwijt. „Ik geloof eigenlijk niet dat enige therapie of behandel methode nog zin heeft. José wil écht niet meer." dinsdag 4 juli 2017 Anne Kompagnie Reeuwijk/Alphen ▲Zielsveel houden vader Rein en moeder Elina van hun dochter José. „In de kern is het een heel positief ding, maar de fysieke en psychische pijn is te groot." FOTO PETER FRANKEN - Rein Hoogendijk, vader van José

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57