Scheefgroei aan schimmels geeft buikpijnklachten 9 Kort of lang, iedereen is in zijn leven wel een periode op zichzelf. Sinds haar man vorig jaar overleed, is Irene Hörst (74) na een huwelijk van ruim een halve eeuw een jaar alleen. Gemis: „Degene met wie mijn leven zo was verweven, is er niet meer. Dat voelt als een amputatie." Eenzaam: „Soms voel ik mij een zaam. Eenzame gevoelens zijn overi gens niet per se afhankelijk van een partner. Die gevoelens van eenzaam heid had ik al vroeg in mijn leven en ik heb daarmee leren omgaan." Koken: „Koken vind ik nu een leegte omdat ik niemand meer heb om de dagelijkse maaltijden voor te berei den. Ik ben veel voor anderen gaan koken om de pannen en potten toch maar te gebruiken. Voor mezelf ko ken, vind ik niets en alleen eten is al helemaal vreselijk. Gelukkig heb ik een dochter en een schoondochter om samen mee te eten." Feestdagen: „Ik ben voorganger bij een aantal Vrijzinnige Geloofsge meenschappen. Tijdens de kerstda gen preek ik; daar heeft de laatste ja ren meer de nadruk op gelegen dan op de kerstviering thuis. Ik heb dan ook niet opgezien tegen die dagen." Dieren: „Met dieren in huis ben je nooit alleen. Het lijkt mij vreselijk als je de sleutel in het slot doet en dat er dan niets achter de deur zit. Bij mij zitten er drie Britse Kortharen achter. Als ik binnenkom, roep ik altijd: 'Halllooo poesjes'." Vriendschappen: „Ik heb maar een paar vriendinnen, onder wie mijn zusje, maar het aantal doet niet af aan de waarde die ik eraan hecht. In een vriendschap wil ik mezelf zijn en ik laat de ander toe dat ook te zijn." Geloof: „Geloof is voor mij het cirke len om een geheim of mysterie of ex tra dimensie. Dat ligt in muziek, in de natuur, in een goed gesprek. Ik zeg altijd: do not belief, have faith." Mantelzorg: „Ik heb jaren voor mijn man gezorgd. Voor mij was dat de ge woonste zaak van de wereld. Het gaat over liefde en iets doen voor je naas ten." Verdriet: „Liefde en verdriet horen bij elkaar. Het zijn mooie emoties als ze bij elkaar komen in het leven: dan roert het je. Op een gegeven moment ontdek je dat liefde en verdriet met elkaar verweven kunnen zijn." Geluk: „Vroeger had ik omlijnde ideeën over geluk. Nu gaat het over simpele momenten zoals genieten van mijn katten of van een warme kruik. Als het in mijzelf goed voelt, is het goed. In mijn preken noem ik dat het 'verbonden voelen met al wat er is'. De beste manier om gelukkig met iemand te zijn, is door te leren in je eentje gelukkig te zijn. Gezelschap is dan een keuze, geen noodzaak." Uitjes: „Ik ga wel eens op pad, maar niet vaak. Naar een museum, op een terras zitten, een tentoonstelling be zoeken of op zoek naar nieuwe kle ren: dat vind ik leuk. Meestal ga ik met mijn vriendinnen of met mijn zusje omdat we dezelfde interesses hebben." Vrijheid: „We hadden geen open hu welijk, maar wel een huwelijk met veel vrijheid. Vrijheid is voor mij kunnen zijn wie je bent. Ik heb er al tijd voor gevochten. Uiteindelijk heb ben we het elkaar gegund om vrij te zijn, dat was een proces." Toekomst: „Ik zie elke dag als de eer ste van de rest van mijn leven met volop mogelijkheden die je zelf regis seert. De dag is als een nieuwe ge boorte." PRIKKELBARE DARMSYNDROOM dinsdag 4 juli 2017 'Liefde en verdriet horen bij elkaar' Mirjam van Zeist Voor de 1 miljoen Nederlanders met het prikkelbare darmsyndroom (PDS) gloort er hoop. Onderzoe kers wijzen darmschimmels aan als de boos doener. Tot voor kort keken de wetenschappers vooral naar bacteriën als ver oorzaker van het prik kelbare darmsyndroom. Dat heette vroeger nog een spastische dikke darm. Circa een miljoen patiënten lijden eraan. Een derde van hen er vaart ernstige buikpijn klachten, met bijvoor beeld diarree of juist verstopping. Er is geen aanleiding voor de klachten te vin den. Een medische be handeling is er niet. Mycobioom De wetenschappers onderzochten tot voor kort vooral de bacteri- ële samenstelling van de darmen, het zogehe ten microbioom, om een therapie te kunnen vin den. Onderzoekers van het Academisch Me disch Centrum, TNO en de universiteit van Maastricht hebben voor het eerst aangetoond dat ze in de verkeerde richting keken: patiën ten met het prikkelbare darmsyndroom blijken namelijk een andere sa menstelling van darmschimmels te heb ben, het zogenoemde mycobioom. De diversiteit en de on derlinge verhouding van de schimmels wijken af van die bij gezonde mensen. De schimmels zijn in beeld gekomen nadat de wetenschappers bij laboratoriumratten buik pijnklachten teweegge- brachten en die vervol gens verhielpen met een anti-schimmelmid del. Ook via poeptrans- plantaties bij de proef dieren is aangetoond dat een scheefgroei aan schimmels bij draagt aan de klachten. Volgens hoofdonder zoeker René van den Wijngaard van het Tytgat Instituut van het AMC breekt nu de tijd aan om het onderzoek voort te zetten bij men sen. —Catherine van der Linden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53