7 mens zich niet te extreem gedraagt. „Sommigen willen op een mooie dag ineens intensief sporten", zegt de cardioloog. „Doe dat vooral niet als je geen topsporter bent, want je li chaam is er niet op voorbereid. Het is idioot om bij hitte een marathon te lopen 'omdat het goed weer is'. Is het warm, dan verzuren je spieren snel ler. Je produceert melkzuur, wat schadelijk is voor het hart, de nieren, de spieren en de hersenen." Burgada: „Te veel sport is niet goed voor je hart. Een amateur die meer dan zes uur per week sport heeft in zijn latere leven meer kans op hartritmestoornissen. Net als alles is ook sport alleen gezond als je het met mate doet. Ik zie wel dat een sporter eerder de tekens van hartfa len opmerkt. Je ervaart bijvoorbeeld dat je eerder kortademig wordt of minder ver kan rennen dan normaal. Ga naar de dokter voor onderzoek, want misschien is er iets met je hart. Een tijdige behandeling is altijd be ter. Zonder je sport had je deze waar schuwing gemist." „De hond uitlaten is één van de beste vormen van bewegen. Je kunt niet vallen en je belast geen ge wrichten, maar je houdt wel je hart in conditie. Een hond maakt het wandelen inspannender, omdat hij aan de riem trekt en overal wil rui ken. Het voordeel is ook dat een hond erom vraagt te worden uitgelaten. Je hebt geen enkel excuus meer." „Je hart reageert op emoties als angst of groot verdriet. Sommige mensen lopen daardoor letterlijk een gebroken hart op. In medische ter men heet dat het takotsubo-syn- droom. Door een acute stresssituatie, zoals het verlies van een dierbare, verandert de hartspier van vorm. Het lijkt dan net alsof je een infarct hebt gekregen. Gebroken harten komen het vaakst voor bij vrouwen na de menopauze, maar ook een man die bij een overval vreselijk schrikt, kan ermee te maken krijgen. Als je het overleeft, kun je er goed van herstellen. Na een aantal weken of maanden verdwijnt de af wijking en neemt de hartspier weer zijn normale vorm aan." „Hartfalen wordt gezien als een mannenziekte", zegt Pedro Bru- gada, „maar vrouwen hebben er net zo vaak of zelfs vaker last van. Bij hen verschijnen de klachten op latere leeftijd. Tijdens de overgang veran dert de vrouwelijke hormoonspiegel, en wordt het hart kwetsbaarder. Hoe dit precies werkt, weten we nog niet." Bijna alle stofjes in rode wijn zijn goed voor ons, behalve de alcohol zelf. Brugada: „Een man die niet meer dan twee glazen per dag nuttigt of een vrouw die één glas per dag drinkt, heeft een betere bloedcir culatie dan wie niet drinkt. Mensen die flink alcohol gebrui ken, sterven eerder, maar geheelont houders leven korter dan mensen die matig drinken." Mensen met een slechte mondhy giëne lopen meer risico op ernstig hartfalen, met de dood tot gevolg, zegt de hartspecialist. Dat komt door de miljoenen bacteriën die in je mond zitten. Bij ontstekingen of be schadigingen aan je tandvlees of wang en bij een abces komen die in je bloedbaan terecht. Hun aantal in je lichaam neemt dan met een factor duizend toe. Som mige nestelen zich op je hartklep en zorgen voor een infectie. In dat geval moet je met spoed worden geope reerd. Uit onderzoek blijkt dat een gere geld bezoek aan de tandarts of mond hygiënist de kans op een hartaanval met 24 procent verlaagt. Mijn zus overleed plotsklaps op 50-jarige leeftijd. Ik heb mij meteen laten onderzoeken I De cardioloog verloor zelf zijn zus toen zij elf jaar geleden totaal on verwacht in elkaar zakte. Hij denkt nog steeds dat een tijdig elektrocardi ogram haar had kunnen redden. „Bij hartfalen denken wij aan bepaalde klassieke symptomen zoals druk op de borst. Dat komt vooral bij mannen voor. Vrouwen krijgen juist pijn in hun schouders of kaak, of raken over vermoeid. Dokters zien deze symp tomen vaak over het hoofd of doen het af als psychisch. Omdat er niet goed naar vrouwen wordt geluisterd, belanden zij bij de tandarts, osteo- paat of psychiater. Vrouwen moeten hun arts dwingen beter naar hun hart te kijken." I Wie bang is voor een gene tisch hartdefect, kan het beste naar zijn familie kijken. Houd je ogen open voor wat ooms of tantes over komt. Brugada: „Als een familielid sterft aan een hartaderbreuk, een scheur in de aorta, of aan hartfalen dan kan de hele familie zich maar het best laten nakijken. Mijn zus over leed plotsklaps op 50-jarige leeftijd. Ik heb mij meteen laten onderzoeken in het ziekenhuis, ook voor mijn kin deren. Er was gelukkig niets aan de hand. Serieuze hartproblemen kun nen erfelijk zijn." dinsdag 4 juli 2017 GO I 5 Is sporten altijd gezond? 6 Wat kan een hond voor je doen? 7 Kun je sterven aan een gebroken hart? 8 Hebben mannen vaker hart klachten dan vrouwen? 9 Leef je langer van rode wijn? .J Voorkom je met tanden poetsen een mogelijke hartaanval? 44 Pedro Brugada ONS HART Ons hart: gebruiks aanwijzing en onder- houdsboekje, uitgeverij Lannoo, €22,50. Jk,Hoe serieus nemen artsen de klachten van vrouwen? Jk Hoe weten we hoe ons hart eraan toe is?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51