'Diabetes is voor een puber bijzonder belastend' 5 Vijf miljoen snurkers bij heet weer ik dat we toch regels nodig hadden." Noah: „Papa en mama hebben vijf re gels op de deur geschreven." Jetty: „'We spreken met nette woor den' 'we doen elkaar geen pijn', 'we hebben respect voor elkaar', 'we zijn eerlijk' en 'we eten met zijn allen aan tafel'." Gescheiden ouders betekent ook twee keer cadeautjes Ezra: „De scheiding vond ik niet leuk, maar je weet ook dat het toch niet meer goed komt tussen je ou ders. In het begin was het wennen, omdat je ouders niet meer bij elkaar zijn, maar later zie je de voordelen. Dan krijg je twee keer cadeautjes met je verjaardag en met kerst." Melissa: „Onze ouders hebben co- ouderschap. We zitten allemaal de ene week bij onze vader of moeder. Het voordeel van co-ouderschap is dat je na een zware week weer even weg kunt." Matthieu: „We voelen ons nu één, we zijn een gezin. Wel zijn we nu in de volgende fase beland, want het zijn nu pubers. Ieder gaat zijn eigen weg, terwijl we vroeger met z'n allen dingen deden." Treed iedereen met open vizier tegemoet Jetty: „We wonen hier in Borssele in een gereformeerd dorp en daar hou den we rekening mee. We rijden bij voorbeeld niet op zondag met onze grasmaaier rond. Als ik fotografeer op bruiloften van gelovige mensen, trek ik uit respect een rok aan." Matthieu: „Ze zijn hier gelovig, maar ook vrij. Er is een boer die op zondag ploegt, maar hij wordt wel geaccep teerd door de dorpsgemeenschap. Op zondag crossen we ook weieens met de quad, maar we gaan niet het dorp in. Ik denk dat het in het hele leven zo werkt, dat je je moet aanpassen aan elkaar. We willen dat de kinde ren iedereen met een open vizier te gemoet treden, ook buitenlanders. Voor mij is iedereen eerlijk en goed, tot het tegendeel is bewezen. Er wordt steeds hevig geprotesteerd te gen de komst van asielzoekerscentra. Mijn kinderen moesten elke dag in Goes langs het asielzoekerscentrum fietsen. Ik vroeg of ze er last van had den. Nou, nee dus. We hebben veer tien Tsjechen op de boot, die behan delen we als ieder ander. We moeten wel, anders hebben we geen perso neel. Helaas denken niet alle werkge vers zo. Ik zou als Oost-Europese werknemer ook gaan zuipen als ik met acht man in een caravan zat. Ik vind dat mensen zich moeten scha men als ze anderen zo behandelen. Een uitzendbureau bood de goed koopste Filipijn aan: alsof het een pak melk was. Iedereen waarschuwde ons toen we met Tsjechen gingen werken. Nou, we zijn vrienden ge worden. Toon respect, dan krijg je waardering terug." Suikerziekte „Een auto-immuunziekte die meestal ontstaat in de jeugd. De alvleesklier maakt het hormoon insuline, dat nodig is voor de opname van glucose uit het bloed, niet meer aan. Door insuline te spuiten reguleren patiën ten de bloedsuikerspiegel. Wat de ziekte veroorzaakt is niet bekend, maar er is een groot onderscheid met type 2, waarbij iemands levens stijl een grote rol speelt." „Je moet er de rest van je le ven elke dag aan werken. Je moet dagelijks meermaals je bloedglucose meten, je koolhydrateninname bij houden en insuline spuiten. Daarnaast moet je bijhou den hoeveel je sport, of je stress hebt en nog meer din gen die invloed hebben op de glucosewaardes in je bloed. Dat is ontzettend be lastend, zeker voor pubers." „Bij deze groep leiden psy chosociale problemen auto matisch tot lichamelijke problemen. Als kinderen slecht in hun vel zitten, houden ze minder rekening met hun ziekte. En dat is ge vaarlijk. Op lange termijn kan een te hoge bloedsui kerspiegel aandoeningen aan hart, vaten, ogen, nieren en voeten opleveren. Op korte termijn kan vergifti- MEERGERONK ging en ziekenhuisopname voorkomen. Het lukt 85 pro cent van de pubers niet hun bloedsuikerspiegel onder de kritische grens te houden. Dit komt enerzijds door de hormoonhuishouding tij dens de puberteit en door het feit dat het juist voor pu bers moeilijk is om rekening te houden met complicaties die over dertig jaar kunnen optreden. Ze zijn al blij als ze het schooljaar doorko men." Ze houden geen rekening met complicaties over dertig jaar „Eerst hebben de ouders de verantwoordelijkheid, maar dat wordt minder als kinde ren ouder worden. Soms, als ouders zich veel zorgen ma ken, bemoeien ze zich te veel met de diabetes van hun puberkind. Dat kan overkomen als een verwijt. Pubers zullen dan het ge sprek over diabetes vermij den en slechter voor zichzelf zorgen. Daar maken ouders zich weer zorgen om en is de cirkel rond." „Omdat pubers elke dag hun koolhydrateninname moeten bijhouden, zijn ze gevoelig voor het ontwikke len van eetproblemen. On derzoekers in Scandinavië hebben ooit gekeken naar de sterfte van patiënten met anorexia, diabetes type 1 en beide ziektes tegelijkertijd. Ze lieten zien dat binnen tien jaar 6,5 procent van de anorexiapatiënten was over leden, 2,5 procent van de diabetespatiënten en 34,6 procent van de patiënten die beide ziektes hadden." „Ik denk dat zorgverleners minstens één keer per jaar moeten controleren of een kind met diabetes goed in zijn vel zit. Als het nodig is, raad ik een doorverwijzing naar een psycholoog aan." dinsdag 4 juli 2017 PZ Onlangs werd bekend dat Seons visum niet wordt verlengd. Kristel Kleijer Tieners met diabetes type 1 moeten sterk in hun schoenen staan, want zorgteams hebben vaak te weinig tijd en geld. Dat zegt pedagoog Minke Ei lander die onderzoek deed naar de begeleiding van pubers met deze ziekte. Wat is diabetes type 1? Wat houdt het voor een puber in om diabetes type 1 te hebben? Waarom is psychosociale hulp bij deze groep be langrijk? Aan diabetes moet je elke dag werken, fotoshutterstock Welke rol spelen ouders? Tot welke problemen kan de psychosociale belas ting nog meer leiden? Wat is uw advies? Snurkt je man of vrouw? Wees dan maar blij als de temperatuur ge matigd blijft. Meer slapers snurken bij warm weer. Dat meldt de Kli niek voor Snurken en Apneu. Als het kwik stijgt, kloppen bijna zesduizend meer mensen om raad aan. Jaarlijks zijn dat er 60.000, zegt woordvoerder Olivier Tielemans. ,,'s Zomers zijn dat er meer, als men sen dicht op elkaar leven in caravans en hotelkamers." Van de circa vier miljoen snurkers in ons land is 60 pro cent man. Geschat wordt dat er bij hitte een miljoen bijkomt. Mensen wachten in warme vertrekken tot de slaap komt en grij pen naar de alcohol of slaapmedicatie. Later inslapen is vermoeiender, wat maakt dat je eerder snurkt, verklaart de kliniek. Door de al cohol en slaappillen Later inslapen, maakt dat je eerder snurkt. FOTO DREAMSTIME verslapt de tong spier en zakt naar de luchtpijp. Snur ken bestaat uit de trillingen die daarbij vrijkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49