Kohls prestaties en puinhopen 0) Heilzame flip-flops met een 2 RENE DIEKSTRA Column Afgelopen zaterdag werd de Dom in Speyer, 's werelds grootste romaanse kerk en ka thedraal, tot de laatste plaats bezet. Op de voorste rijen namen tal van hoogwaardigheidsbe kleders en (ex-)regeringsleiders plaats. Maar in de ogen van velen minstens zo bepalend voor de sfeer van de rouwdienst voor de op 16 juni gestorven ar chitect van de Duitse eenheid, Helmut Kohl, wa ren degenen die niét op de voorste rij plaatsnamen, maar er wel recht op hadden. Want op die voorste rij was weliswaar Maike Richter-Kohl gezeten, Heimuts weduwe en tweede echtgenote, maar niet zijn beide zonen, Walter en Peter, en evenmin hun partners en kinderen, Heimuts kleinkinderen. Zij hebben de plechtigheid niet bijgewoond. Deels omdat ze dat niet wilden en deels omdat ze er niet welkom waren. Walter en Peter zijn de kinderen uit Heimuts eerste huwelijk met Hannelore Renner met wie hij 41 jaar getrouwd was toen zij in 2001, lijdend aan een levensontwrichtende lichtallergie, zelf een einde aan haar leven maakte. In de daarop vol gende jaren ging Helmut een relatie aan met de 34 jaar jongere Maike, een vroegere medewerker van hem en huwde haar in 2008. Vanaf het begin was de verhouding tussen Maike en Heimuts zonen slecht. Ze werden niet uitgenodigd op het huwe lijk, ze kregen enkel een telegram. In volgende ja ren was niet of nauwe lijks contact tussen va der en nieuwe vrouw enerzijds en zonen en hun gezinnen ander zijds. Beide zonen schreven een boek over hun leven als kind van een machtige vader en het trieste lot van hun moeder. De boeken lij ken bedoeld als pogin gen het contact met hun vader te herstellen. Er is een televisie-uitzending waarin Walter op de rug is gefilmd staande voor zijn vaders huis en hij tevergeefs vraagt, smeekt, binnengelaten te worden. De boeken lijken het te genovergestelde effect te hebben gehad. LEESTIPS VAN DE WEEK LEKKER IN BALANS Walter Kohl smeekt zijn vader hem binnen te laten. Tevergeefs In de afgelopen zes jaren was in toenemende mate sprake van Kontaktsperre, zoals Peter het omschreef. Vanaf 2011 bepaalde enkel Maike nog aan wie wel en niet contact met Helmut werd toe gestaan. Overigens valt moeilijk te ontkennen, en dat doen beide zonen dan ook niet, dat Maike bui tengewoon goed gezorgd heeft voor de alsmaar zwakker en zieker wordende Helmut en dat zij hem op handen droeg. Maar hield ze echt van 'm? Want ze ontpopte zich jegens zijn zonen steeds meer als de boze stiefmoeder. En toch ligt de ver antwoordelijkheid voor dit familiedrama voorna melijk bij Helmut. Want voor de ouder-kindver- houding gelden twee gouden regels. Een: verbreek nooit het contact met je kinderen. Twee: het ul tieme bewijs dat iemand van je houdt, is dat hij of zij zich inspant om te leren houden van degenen van wie jij houdt. Conclusie? Politiek heeft hij een prestatie van formaat geleverd, maar privé er een puinhoop van gemaakt. Dat kan blijkbaar beide. WORD JE EIGEN LEIDER dinsdag 4 juli 2017 GO Psycholoog René Diekstra buigt zich over de menselijke geest De zoons van Helmut Kohl waren niet op de be grafenis van hun vader. De oud-bondskanselier deed niet alleen maar goed in zijn leven. Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl J Henry Marsh I Bekentenissen van een Ihersenchirurg Bekentenissen van een hersen- chirurg - Henry Marsh Over di lemma's en le- vensverande- rende beslissin gen (Nieuw Am sterdam, 22,99) VAKANTIEDAGBOEK IV =T. Familievakantie dagboek - Elma van Vliet Bundel voorpret met ruimte voor tekst en foto's (Uniek- boek Het Spec trum, 17,99) CHANTAl SMEDTS ANNELIESE MONDEN O Word je eigen lei der - Chantal Smedts en An- neliese Monden Laat verwachtin gen los en maak je eigen succes (Lannoo, 24,99) „Het ruikt hier raar", zegt mijn dochter als ze de kamer binnenkomt. Kan klop pen, ik draag kaneelslippers. Made in Vietnam. Ze verminderen zweetvoeten en prikkelen acupunctuurpunten onder de zolen. De flip-flops hebben een voetbed van bam boestrootjes, afge werkt met een katoe nen bies. En inderdaad, ze ruiken naar kaneel. De eerste keren dat ik ze aantrek, voelt het alsof ik zand aan m'n voeten heb. Zou dat ka neelpoeder zijn? Nee, de kaneel ruik je alleen, het komt vast door de fijne ribbeltjes van de strootjes. Als ik de acupunctuurplekken (schets op bijsluiter) af tast, voel ik geen speci fieke drukpunten. Lijkt me stug dat deze slip pers onder de grote teen mijn hypofyse aanmoedigen, ergens halverwege hart en lon gen, en aan de rand van de hiel mijn blaas stimuleren. Ik moest er in elk geval niet meer van plassen. Zweetvoeten? Het lijkt me zo klaar als een klontje dat voeten beter ventileren in slip pers dan in sneakers. broer, foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46