3 Complot waardoor alles snel stukgaat? Cruisen op de nieuwste schepen van MSC Cruises Kras.nl/msc LEVENSDUUR BRUSSEL IN ACTIE TEGEN VERVROEGDE VEROUDERING' A Zeecruises Incl. vluchten en transfers 8 dagen al v.a. 1449 Er bestaat een wetenschappe lijke term voor: planned obso lescence. Oftewel: geplande veroudering. En het feno meen bestaat, zegt ontwerper en designcriticus Ed van Hinte. „Neem panty's. De draaddikte bepaalt de levens duur. Fabrikanten kunnen berekenen wanneer de eerste ladder erin komt." Maar gelo ven in wereldwijde complot ten doet Van Hinte niet. Dat sommige apparaten snel stuk gaan, wijt hij eerder aan de keiharde prijsconcurrentie, waardoor ze zo goedkoop mogelijk worden gefabri ceerd. Hij wijst er ook op dat sommige producten juist steeds langer meegaan. Auto's roesten minder dan vroeger. „Of neem ledlampen. Die gaan langer mee dan de gloei lamp." Heb je nét een dure wasmachine gekocht, gaat-ie kort na de garantietijd kapot. Niet alleen witgoed, maar veel meer apparatuur geeft eerder de geest dan vroeger. Europa moet met regels afdwingen dat alles met een snoer langer meegaat én makkelijker te repareren wordt. Of de industrie haar afnemers expres opzadelt met spul dat in no time kapot gaat laat het Europees Parlement in het midden, maar in een resolutie die vandaag op een klinkende meerder heid mag rekenen eist het wel actie. Zo zou de Europese Commissie moe ten zorgen voor langere garantieter mijnen, 'sterktecriteria' per sector en op elk apparaat vermelding van een minimale levensduur. Ook moet re pareren makkelijker worden, door ruime beschikbaarheid van reserve onderdelen en een reparatievriende- lijker ontwerp. Nu zijn kwetsbare on derdelen soms moeilijk of niet be reikbaar of zitten ze vastgelijmd. Met dat probleem kampen ook de steeds talrijker 'repair cafés', die huishoud- apparatuur tegen geringe kosten nog een tweede leven willen geven. Repareren De maatregelen van de Europese Commissie vallen bij de consument in goede aarde, want onderzoek wees al uit dat ruim driekwart liever zijn spullen laat repareren, dan meteen nieuw te kopen. Frans onderzoek wees bovendien uit dat 92 procent van de Fransen ervan overtuigd is dat witgoed tegenwoordig expres zo wordt ontworpen dat het niet te lang meegaat. Of de industrie klanten met opzet gammele producten levert? Consumentenorganisatie Testaan koop in België suggereert dat wel. „Bijvoorbeeld als ze plastic gebruiken waar metaal beter was geweest", zegt Simon November van Testaankoop. Zijn organisatie opende eind no vember vorig jaar het meldpunt 'Te rap kapot' en kreeg ruim 6.200 klachten of bel 0900-9697 70 cpg binnen, vooral over smartphones (14 procent, veelal de batterij), printers ('die minder lang meegaan dan een T- shirt', bijna 9 procent) en wasmachi nes (ruim 8 procent), waarvan maar één op veertien zijn tiende verjaardag nog zou halen. November: „Zelfs 'goede' merken als Miele, AEG en Bosch halen niet meer hun oude top kwaliteit." Of dat opzet is of noodzaak om de concurrentie de baas te blijven, is moeilijk vast te stellen. Volgens de Europese consumen tenkoepel Beuc maakt het vanuit oogpunt van consumenten- of mi lieubescherming nauwelijks uit of snelle veroudering het gevolg is van opzet of slijtage. „Kernpunt is dat de levensduur niet beantwoordt aan wat consumenten verwachten noch aan wat technisch mogelijk is." dinsdag 4 juli 2017 Mag m'n wasmachine paar jaartjes langer mee a.u.b? 12 dagen v.a. Bestaat er een fabrikanten complot waardoor je wasma chine of koelkast het eerder begeeft dan strikt noodzake lijk? Geprogrammeerde ver oudering bestaat, zegt de signcriticus Ed van Hinte. „Maar het komt veel minder voor dan wordt gedacht." Als consument bekruipt je al snel het gevoel dat fabrikan ten bewust de levensduur van hun producten te verkor ten, zodat je opnieuw naar de winkel moet. Frans Boogaard Straatsburg Het Eu ropees Parle ment wil afdwin gen dat witgoed en an dere ap paratuur langer mee gaan. FOTO HH Geniet deze winter van compleet verzorgde cruises met Kras en vaar als één van de eersten door de Caribbean per MSC Seaside of bezoek de prachtige Mediterrane steden per MSC Meraviglia. Deze schepen bieden u een absoluut unieke cruise-ervaring! Cruise West-Middellandse Zee Proef de Mediterrane sfeer in o.a. Sicilië, Malta, Barcelona en Marseille. Per nieuw MSC Meraviglia***** Bezoek het Colosseum in Rome Zie: Kras.nl/37735 Cruise Oostelijke Caribbean Ervaar de paradijselijke witte stranden en palmbomen van o.a. St. Maarten en Bahama's. Per gloednieuw MSC Seaside***** Incl. drie hotelnachten in wereldstad Miami Zie: Kras.nl/37733 ANVR Mfc* s

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3