Huizenkopers optimistisch Kopers Rittenburg 2 moeten loten Muisje Brouwerseiland testcase pijplijnprojecten Kustpact 2 De Zeeuwse woningmarkt is nog niet drooggekookt, maar op sommige plekken wel aardig verhit aan het raken. WONINGEN VERKOPERSMARKT Commentaar De Zeeuwse woningmarkt wordt warm. Het komt voor dat je na een korte bezichtiging van een huis een briefje met je bod bij de makelaar mag inleveren, en dat je moet hopen op de goede afloop. Dit soort verhalen is in Amsterdam en Utrecht al een paar jaar heel normaal, maar in Zeeland bleef het tot nu toe re latief rustig. Dat is te verklaren uit het grote aanbod. Vrijwel overal is een ruime keus, zeker voor iemand die geduld heeft en die zijn zoekgebied groot houdt. Pas als je per se in die ene dorpsstraat of in een van die geliefde wijken wilt wonen, moet je rekening houden met veel kapers op de kust. De prijzen die mensen willen betalen zijn een goede indicatie van hun vertrouwen in de toekomst. In hun eigen kansen en in de kracht van de economie. Of dat vertrouwen terecht is? De jongste recessie die de woningmarkt nekte, overkwam iedereen. Je kon er niets tegen doen. Dat risico is nu niet anders. Kennelijk schatten veel mensen de situatie toch welwillend in en hopen zij op stabili teit. Voeg daarbij de aantrekkende arbeidsmarkt, de lage rente en de relatief nog steeds lage huizenprijzen in Zeeland. Dan verdwijnt de terughoudendheid. De opleving van de Zeeuwse woningmarkt zal de prijzen waar schijnlijk vrijwel overal naar een hoger niveau tillen. Hopelijk is de ellende voor mensen wier woning 'onder water' stond binnenkort voorbij en zitten zij niet meer gevangen in hun eigen pand. In de aantrekkende markt schuilt wel een gevaar. Oververhitting dreigt. Dat betekent te veel betalen. Zie dat geld maar eens terug te krijgen als de markt onvermijdelijk weer rustig wordt. Verder zullen vooral starters zich achter de oren krabben. Want door de levendige han del komen er wellicht geschikte huizen vrij. Maar als de prijzen dan overal omhoog gaan, schieten zij er niets mee op. Terughoudendheid verdwijnt door arbeidsmarkt, lage rente en gunstige huizenprijzen Ruim zeventig mensen hebben be langstelling voor een woning in de tweede fase van het plan Ritten burg. Het gaat om dertien vrije ka vels en 2t woningen die door bouw bedrijf De Delta worden gebouwd. Aanstaande zaterdag blijkt of die zeventig daadwerkelijk willen wo nen aan de westelijke rand van Middelburg. Dan start om 10.00 uur de verkoop in het stadskantoor. Volgende week woensdag wordt vervolgens via loting bepaald wie de eigenaar wordt. Projectleider Jan-Willem de Wolf van de gemeente noemt de belangstelling voor wonen in Rit tenburg 'echt overweldigend'. Hij sluit niet uit dat tot en met zaterdag nog meer mensen duidelijk maken dat ze daar willen wonen. Voor de eerste fase van het plan, honderd woningen en 36 apparte menten, bestond ook al grote inte resse. Die woningen zijn al voor het Ruim zeventig mensen willen één van de 34 woningen in Rittenburg grootste gedeelte gebouwd en be woond. De Wolf vertelt dat de ge meente en de ontwikkelaar nu ook al praten over de bouw van fase drie van het plan. Hij kan nog niet aan geven hoeveel huizen daar komen. ALMANAK 'Daar komt een muisje aangeslo penOp deze manier krijgt die Zierikzeese oma het voor el kaar dat de vierjarige Bram zijn bordje leeg eet. Het mannetje houdt namelijk niet van appel moes. Toen oma een paar dagen later weer op Brammetje paste, lazen ze samen een boek over dieren. De koe kende het ventje wel, het paard ook. Maar toen oma op de tekening van een muis wees, bleef het stil. „Toe", zei oma. „Je weet toch wel van laatst aan tafel. Daar komt een mHet gezicht van Bram metje klaarde op: „Appele moes!" Dorpsdag haalt 8900 euro binnen Leon Riekwell exposeert bij COVRA Open dag Stadsbeheer Oostkapelle Wandelingen door Oostkapelle Bijna 25 jaar bewoonde Claudia De- genhardt met haar gezin het prach tige herenhuis aan de Bogardstraat. Een gewilde locatie in Middelburg: vlakbij het centrum maar toch rus tig. „Als hier huizen te koop zijn, worden die vaak onderhands ver kocht", weet Degenhardt. Het sta tige monumentenpand Bogard straat 23 kwam nog wel even in de openbare verkoop, maar al na een week kon de makelaar er het stem pel 'verkocht' op zetten. „De eerste die het kwam bezichtigen, hapte toe", vertelt de Middelburgse. Zoals altijd in deze straat, verwisselde het pand van eigenaar voor een bedrag dicht tegen de vraagprijs, van zo'n 4,5 ton. Kijkdag Haar makelaar opperde nog een al ternatief voor de gebruikelijke be zichtigingen: een kijkdag waar ie dereen gelijk een bod kon doen. „Dat was dus niet nodig. Ja, dat het niet lang zou duren voor het ver kocht werd, had ik wel gedacht. Maar zó snel... Mijn vriend raakte zijn woning hier in de Stromenwijk al bij de tweede bezichtiging kwijt. Ook voor de vraagprijs." In oktober verruilt Degenhardt haar monumentenpand voor een wat bescheidener optrekje in de Pauwpoort. Degenhardt: „We hoorden dat dat te koop stond en hebben gelijk de eigenaren bena derd. Het huis heeft nooit op een makelaarssite gestaan." Het verhaal is tekenend voor de situatie in Zeeland. Van 'droogko- ken' (een stokkend aanbod) is nog geen sprake, maar op populaire plaatsen is de woningmarkt wel aardig verhit aan het raken. Duide lijke hotspots zijn de steden, met als uitschieters Middelburg en Goes. Daarnaast zijn sommige (kust)dorpen zeer in trek. Op zulke plaatsen is de huizenmarkt omge slagen van kopers- naar verkopers markt, zegt Mark Faasse, voorzitter van de afdeling Zeeland van de Ne derlandse Vereniging van Make laars (NVM). Dat wil zeggen: wei nig aanbod van huizen en dus een goede onderhandelingspositie voor de verkopende partij. Klushuis Maar niet alle huizen gaan als warme broodjes over de toonbank, waarschuwt makelaar Marianne de Weerd van makelaardij Schinkel De Weerd. „Prijs-kwaliteit is in Zee land nog steeds heel erg belangrijk. Kopers hebben hier - anders dan in bijvoorbeeld de Randstad - nog de luxe om kritisch te zijn. Een klus huis moet echt als een klushuis ge- Die senioren zijn nu spekkoper. Zij hebben de muntjes prijsd zijn, anders blijf je er als ver koper nog steeds lang mee zitten." In populaire wijken als Mortiere in Middelburg vallen regelmatig flyers in de bus van makelaars die de bewoner erop attenderen dat dit een gunstige tijd is om te verkopen. Jerzy Dieleman van Krijger en Die- leman Makelaars: „Het is in veel ge- De Zeeuwse Milieufederatie (ZMf) stapt naar de hoogste bestuursrech ter, in een poging de aanleg van dertien eilandjes voor 314 luxe va kantiebungalows in de Grevelingen alsnog te blokkeren. Die stap past geheel in de geest van de afspraken in het Kustpact, benadrukt ZMf- woordvoerder Thom van Riet. „We staan voor onze handtekening on der het Kustpact. Wat we nu doen, is daarmee zeker niet in strijd. Want dit is een overgangssituatie." De voorbereiding voor Brou werseiland loopt al tien jaar. Bij de ondertekening van het pact in fe bruari kwamen de achttien betrok ken partijen overeen dat dergelijke pijplijnprojecten buiten de afspra ken vallen over terugdringen van kustrecreatie. Maar dat betekent niet automatisch een carte blanche voor uitvoering van lopende pro jecten, aldus Van Riet. Alle partijen houden volgens hem in die 'overgangsgevallen' de vrijheid bezwaar en beroep in te stellen. dinsdag 4 juli 2017 n De belangstelling voor wonen in Plan Rittenburg 2 is zo groot dat de gemeente Middelburg via een loting de kavels en woningen toewijst. Emile Calon Middelburg Tip? redactie@pzc.nl KLEVERSKERKE In Kleverskerke is 8.900 euro opgehaald voor drie goede doelen: onderhoud van de kerk, Stichting Leergeld Walcheren en een project in Pakistan. Dat is het resultaat van de Kleverskerkse Dag die zaterdag plaatsvond, gif ten van bedrijven en aller lei activiteiten die het af gelopen jaar zijn gehou den, zoals een sponsor loop. De optelsom van 8.900 euro wordt nog verdeeld over de doelen. NIEUWDORP COVRA in Nieuwdorp houdt vrijdag 7 juli om 15.30 uur de opening van de expositie van beeldend kunstenaar Leon Riekwell. Tijdens de tentoonstelling is een selectie met werken van Riekwell vanaf 2013 tot heden te bezichtigen. Onder meer werken op lood, rasters, canvas en groot formaat foto's zijn tentoongesteld. De expo sitie is te bezoeken op werkdagen tussen 08.30 uur en 17.00 uur. MIDDELBURG De afdeling Stadsbeheer van de gemeente Middel burg houdt zaterdag een open dag. Bezoekers kunnen van 10.00 tot 15.00 uur een kijkje nemen op de buiten dienstlocatie aan de Wal- dammeweg 11. Belang stellenden krijgen onder meer de kans plaats te nemen in een vuilniswa gen of veegwagen. Ver der is er om 11.00 en 14.00 uur een presentatie over het afvalbeleid in de nabije toekomst. Werkgroep Landgoed Wandelingen Oostka pelle verzorgt vanaf donderdag elke week in juli en augustus wande lingen door Oostkapelle. Deze zijn iedere donder dag en worden begeleid door een gids. De route vertrekt om 19.30 uur bij de kerk. De tocht duurt anderhalf uur. Kosten bedragen 2 euro. Zeeuwse Ondine van der Vleuten Middelburg -Michael Jellema, Sinke Komejan Brouwerseiland wordt een be langrijke testcase voor natuur organisaties om te zien hoe zwaar de Raad van State tilt aan afspraken over 'pijplijnprojec ten'. Marcel Modde Scharendijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30