Apparaat moet langer meegaan Huis razendsnel Navolging unieke strafzaak De unieke Nederlandse strafzaak tegen de tabaksindustrie krijgt navolging in het buitenland. Zeventien landen gaan na of ze ook tabaksproducenten kunnen aan klagen voor moord of mishandeling. \fi Antirookorganisaties en juristen uit al die landen kwamen vorige week in Genève bij elkaar om zich door advocaat Bénédicte Ficq en longarts Wanda de Kanter te laten uitleggen hoe The Dutch case werkt. Neder land is het enige land ter wereld waar ooit een strafklacht tegen de tabaksindustrie is geformuleerd. Het verhaal van de sjoemelsigaret sloeg in Genève in als een bom Rechtszaken tegen tabaksprodu centen zijn er vooral in Amerika wel vaker geweest, maar dan betrof het altijd civiele zaken. Ficq: „De ta baksproducent gaat dan vaak dok ken om van de zaak af te zijn. Maar een strafzaak, waarbij het Open baar Ministerie de tabaksproducen ten vervolgt voor moord, doodslag of mishandeling, is er nog nooit ge weest." Ficq wil namens twee ex-rokers, KWF Kankerbestrijding en andere organisaties in Nederland de ta baksindustrie voor de rechter sle pen omdat rokers vals zouden wor den voorgelicht over de werkelijke schade die roken kan aanrichten. Doorslaggevend in dat betoog is de 'sjoemelsigaret': sigaretten die zijn voorzien van minuscule gaatjes. Daardoor meet testapparatuur la gere concentraties gevaarlijke stof fen dan een roker echt binnen krijgt. Testapparatuur houdt geen reke ning met het feit dat de roker met zijn mond en vingers de gaatjes deels afsluit, waardoor in de prak tijk meer wordt geïnhaleerd dan de apparatuur meet. De tabaksindu strie zou zo willens en wetens al tientallen jaren mensen verslaafd maken en in levensgevaar brengen. Daarnaast is het in strijd met de Ta bakswet. „Met name het verhaal van de sjoemelsigaret sloeg op de bijeenkomst in Genève in als een bom", zegt Ficq. „Iedereen denkt ineens van: hé, dat levert bij ons ook strafbare feiten op." Twee Nederlandse ex-rokers die nu lijden aan zware longziekten, deden vorig jaar als eerste aangifte tegen de tabaksindustrie. In maart van dit jaar deed ook KWF Kanker bestrijding aangifte tegen vier ta baksproducenten in Nederland we gens 'zware mishandeling die de dood tot gevolg heeft'. Inmiddels hebben zich tal van instellingen daarbij aangesloten. Flet OM besluit mogelijk in augustus of daadwerke lijk tot strafvervolging kan worden overgegaan. »P6 De Europese Commissie wil een einde maken aan apparaten die kort na de garantie termijn de geest geven. Vooral over smartphones, printers en wasmachines zijn veel klachten. Ook vindt de Commissie dat er sterktecriteria moeten komen en dat appa raten gemakkelijker te repareren moeten zijn. »P3 Nieuwsmedia Claudia Degenhardt was haar monumentale woning aan de Bogardstraat in Middelburg al na één bezichting kwijt. En dat lijkt geen uitzondering. De Zeeuwse woningmarkt staat op het randje van oververhitting. ZEELAND2 L Voor meer Tournieuws zie pagina 22 en pzc.nl/tourdefrance r DERDEETAPPE 1. Peter Sagan 2. Michael Matthews 3. Daniel Martin 85. Marco Minnaard 5.07.19 +00 +00 +1.49 ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Thomas Geraint 10.00.31 2. Christopher Froome +12 3. Michael Matthews +12 64. Jos van Emden +02.02 Meer landen zien roken als moord Victor Schildkamp Amsterdam -Bénédicte Ficq, advocaat 23°C Zomerweer keert terug pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530 Hart verkocht FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1