M as 72 rETïWTOl 10 Frankfurt viert binnenhalen van brexit-bedrijven veel luidruchtiger I .'LI Terwijl de wereld op 24 juni vorig jaar nog in een stuip lag, zat in Frankfurt een compleet callcenter klaar, om 8 uur 's ochtends al. Er was een aanspreekpunt voor de media, een Linkedln-campagne en een up-to-date twitteraccount. De Brexit was een feit, en Frank furt was er klaar voor. Klaar om banken op drift een veilig (en lu cratief) heenkomen te bieden. „De voorbereiding begon maan den van te voren", zegt Hubertus Vath, directeur van Frankfurt Main Finance (FMF), de organisa tie die banken en overheid van het grootste financiële centrum van Duitsland vertegenwoordigt. „Ik zei het vanaf het begin: de kans is reëel dat de Britten voor de brexit stemmen. En als een kans reëel is, centra (Frankfurt, Parijs, Dublin en Luxemburg) heeft Nederland geen specifieke financiële lobby club die de belangen van Amster dam behartigt. Je hebt het Nether lands Foreign Investment Agency, maar dat moet de aandacht over meerdere sectoren verdelen. Het gevaar is dat die beschei denheid uitmondt in te veel passi viteit. Maar wie naar de cijfers kijkt, ziet dat Amsterdam het he lemaal zo slecht niet doet. Kamp meldde dit weekend dat sinds de brexit dertien bedrijven voor Ne derland hebben gekozen, goed voor 730 banen. De Duitse score? 1.000 banen, tot nu toe, aldus FMF-voorman Vath. Een heel be scheiden verschil, als je het afzet tegen het rumoer in de media, waar Frankfurt steevast als grote winnaar van de brexit wordt neer gezet, gevolgd door Dublin. De Duitser geeft onmiddellijk toe dat het geen winner takes all- spelletje is. „Niet alleen Frankfurt zal profiteren, ook Amsterdam, Dublin en Luxemburg. Uit onze analyses blijkt dat er honderd grote banken zijn die na de brexit een deel van hun activiteiten moe ten verplaatsen", vertelt Vath van uit Frankfurt. „Dat is een enorm aantal. Er valt zoveel te winnen." Nederland lijkt het wel te moe ten hebben van een ander type be drijf dan Frankfurt. Kamp zegt dat niet alleen financiële instellingen deze kant uit komen, maar ook be drijven uit de iet- en energiesector. Namen noemt hij niet. „Maar het zijn geen bedrijven uit de catego rie JPMorgan", zegt een woord voerder, verwijzend naar de grote Amerikaanse zakenbank. Bonus Vermoedelijk schrikt de Neder landse bonuswetgeving, die veel strenger is dan die van de concur renten, dit soort banken af. Kamp noemt het plafond van 20 procent van het vaste salaris 'een minpunt' en 'een reëel probleem voor be drijven', dat er op verzoek van re geringspartner PvdA is gekomen. Een nieuw kabinet moet volgens Kamp besluiten of het plafond mag sneuvelen. In de strijd om megabanken lijkt het een noodzakelijk kwaad: Duitsland heeft zich al bereid ge toond het ontslagrecht aan te pas sen naar de wens van financiële instellingen. kun je maar beter voorbereid zijn. Die ochtend was iedereen stil, maar ons verhaal hoorde je overal. Dat heeft ons een voorsprong ge geven. Die voorsprong betaalt zich uit, zo lijkt het. Gisteren kondigde Su mitomo Mitsui, de op twee na grootste bank van Japan, aan deels naar Frankfurt te verkassen. On langs gingen twee andere Japanse banken Sumitomo voor. Vath: „We zijn er zeker van dat we dit jaar twaalf banken binnenhalen, en misschien wel twintig. Van de vijf Amerikaanse megabanken ko men er drie deze kant uit." Leedvermaak De Duitse triomfantelijkheid neigt naar dansen op het Britse graf. Op haar website noemt FMF de brexit 'de kans van de eeuw voor Frankfurt' en sneert het naar de 'zwakke over heid' van Groot-Brittan- nië. Hubertus Vath stelt dat er absoluut geen sprake is van leedvermaak. „De brexit is voor Europa een verdrietige zaak, en daarmee ook voor ons. Als we het terug konden draaien zouden we dat doen. Maar tegelijk is de situatie zoals hij is. Never waste a good crisis, is daarom nu ons devies." Hoe dan ook: de Nederlandse opstelling staat hiermee in scherp contrast. „Ik heb geen enkel en thousiasme voor de brexit", zei minister Kamp dit weekend in De Volkskrant. „Het raakt me elke keer als ik het er over heb." Die terug- We zijn er zeker van dat we dit jaar twaalf banken binnenhalen, misschien wel twintig houdende benadering heeft alles te maken met de zeer innige Ne derlands-Britse handelsbanden, die geholpen zijn bij een zo zacht mogelijke brexit. Kamp heeft er in dit stadium geen belang bij de Britten voor het hoofd te stoten. Dat vertaalt zich in een discrete lobbystra tegie. In tegenstelling tot andere financiële Bij Bolderman gl' aanbetalen niet verplicht! 10 dagen Dolomieten en meren 10 dagen De Ardèche, een ware natuurbelevenis 12 dagen Lago Maggiore en Toscane 12 dagen Venetië en Zuid-Tirol 12 dagen Rondreis Klassiek Italië en Amalfikust www.bolderman.nl dinsdag 4 juli 2017 Amsterdam scoort in stilte lllllllllllllltlMIII JJJSffiB In de strijd om de brexit-ban- kiers slaat Frankfurt het hardst op de trom. Om de haverklap wordt een nieuw succes ge vierd. Nederland is veel be scheidener. Maar wie naar de cijfers kijkt, ziet dat we het niet veel slechter doen. Sander van Mersbergen Rotterdam/Frankfurt V De brexit is de 'kans van de eeuw' voor de financiële sector in Frankfurt. FOTO AFP —Hubertus Vath, directeur FMF Vertrekdata: 21 aug/ 4, l8sept/23 okt/11 nov etc. -r* Jlrjikfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 17 juli 21,28/4, llsept. 8/10 dagen Barcelona Van der Valk Barcarola, Catalonië, Gaudi en Dali v.a. slechts v.a. slechts Vertrekdata: 17 juli 14 aug 11 sept/ 2 okt. Vertrekdata: 10 juli 14 aug 18 sept/9 okt. Vertrekdata: 15 juli 26 aug 9, 23 sept. Vertrekdata: 17 juli 28 aug 11, 25 sept/9 okt. Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10